Filmleri oyla!
Beyazperdem
  Borsa: Para Asla Uyumaz
  BEYAZPERDE ELEŞTİRİSİ
  2,5
  Geçer
  Borsa: Para Asla Uyumaz

  Borsa: Para Asla Uyumaz

  Oktay Ege Kozak
  İlk Borsa filmini yakından bilenler, yapımın ikonik karakteri Wall Street canavarı Gordon Gekko'nun (Michael Douglas) "Açgözlülük iyidir. Açgözlülük Amerika'yı ayakta tutar." konuşmasını hemen akla getirecektir. 1987 yapımı film, hem finansal, hem kültürel aşırılığın zirvede olduğu, yuppie'lerin kontrolü ele aldığı Wall Street açgözlülüğünün dünyayı yönettiği dönemde bir "ahlaka çağrı" idi.

  Amerika ile beraber bütün dünyayı sarsan 2008 finansal krizin insanların tepesinde karanlık bir bulut gibi dolaştığı günlerde komedyen Bill Maher, HBO'da yayımlanan programında milyonlarca broker'a ilham kaynağı olmuş yapmaca karakter Gekko'ya şu sözlerle seslenmişti: "Hayır Gordon, açgözlülük iyi değildir."
  Milyonlarca insanın kendi açgözlülükleri ile kandırılıp evsiz ve işssiz kaldığı, nüfusun yüzde 1'inin ülkenin servetinin yüzde 99'unu kontrol ettiği "dünyanın en zengin ülkesi" Amerika'da 7 kişiden 1'inin fakirlik sınırının altında yaşadığı şu günlerde bende bu yazıda aynı duyuruyu yapmak istiyorum, çünkü Borsa: Para Asla Uyumaz yapmıyor: Hayır Gordon, açgözlülük iyi değildir.

  Biliyorum, bu yazıya politik vaazlar okumak için değil, elimizdeki filmin eleştirisine göz atmak, filme bilet parası harcayıp harcamamak üzerine bir fikir edinmek için tıkladınız. Fakat Wall Street eşkiyaları tarafından göz göre göre soyulduktan, bu felaketin sorumlularının bu suçtan hapse girmeyi bırakın, devletten, yani vergi ödeyen vatandaşlardan, çuvallar dolusu para aşırdıktan sonra Borsa: Para Asla Uyumaz gibi saf bir "Wall Street aşk hikayesi" yapılmamalı.
  Bu dönemde kendi yapımlarından birinin ilk devam filmine imza atan yönetmen Oliver Stone'dan ilk filmdekine oranla çok daha kızgın ve çok daha iğneleyici bir film bekliyorduk. Fakat eldeki sonuç direkt DVD için çekilen devam filmlerine benzeyen düzlükte bir görsel tembelliğe sahip, en utanmaz romantik film klişelerinin birbiri ardına sıralandığı 133 dakikalık kocaman bir zaman kaybı.  Tamam, hapisten yeni çıkan Gordon Gekko'nun kendisi ile bağlantıyı kesen kızı Winnie'nin (İngiliz aksanlı rollere daha çok ağırlık vermesi gerektiğini düşündüğüm Carey Mulligan) bıçkın broker nişanlısı Jake'e (Shia LaBeouf) gözünü diktiği devam filmi olabilecek en minimal eforla anlatılmış olmasına rağmen gayet alışılagelmiş bir aşk filmi, Jake'in Winnie'ye olan aşkı ve Gekko'nun paraya olan aşkı hakkında.

  Fakat sinirlerin zirvelerde olduğu şu günlerde belki de basit bir Borsa aşk hikayesi ihtiyacımız olan şey değil, özellikle bu filmdeki gibi karakterlere atılan her problemin fazla elverişli bir biçimde çözüldüğü tipik bir Hollywood sonuna sahip olan bir patlamış mısır fantezisine kesinlikle ihtiyacımız yok. Hayır Gekko, açgözlülük iyi değildir, ve lütfen söyleyecek yeni bir şeyin olmadığı sürece bizi bir daha rahatsız etme. Dünyanın geri kalan %99'u olarak gelecek ayın ipotek ödemelerini nasıl yapacağımızı düşünmekle meşgulüz.
  Daha Fazlasını Göster
  • En son Beyazperde eleştirileri

  Yorumlar

  Yorumları göster
  Back to Top