Beyazperdem
Yenilmezler
BEYAZPERDE ELEŞTİRİSİ
3,0
Ortalama
Yenilmezler
Evet, çizgi roman uyarlaması seyretmekten artık gına geldi, ancak, X-Men serisini saymazsak, bir sürü süper kahramanın sırt sırta verip dünyayı kurtardığı filmlere henüz alışık değiliz. O yüzden hepsi kendi filminin esas oğlanı olan, Demir Adam, Kaptan Amerika, Thor ve Hulk'dan mevcut dört süperin, yanlarına Marvel evreninin ünlü ajanlık bürosu S.H.I.E.L.D'den Nick Fury, Hawkeye ve Black Widow'u da alarak Loki'ye ve onun uzaylı yardakçılarına karşı giriştiği macerayı izlemek fantastik tutkunları için iştah açıcı bir deneyim olacaktır. Hele ki filmin yönetmen koltuğunda anti cumhuriyetçi görüşlerle dolu TV fenomeni Firefly'ı yönetmiş olan Joss Whedon oturuyorsa...

Öncelikle, çizgi romanın Avengers takımı sadece filmde gördüğümüz isimlerden ibaret değil. 20'den fazla üyesi olan Avengers kulübünün, asıl kahramanlar üzerinden giden hikayesinin yolu yanlış değil, devam filmlerinde de diğer karakterleri göreceğimiz kuvvetle muhtemel ancak Avengers'in en büyük baş ağrısı olan Red Skull'un devam filmine saklandığını görüyoruz.


Filme girmeden önce filmin derinliği hakkında tahminlerim vardı ve yanılmadığımı gördüm. Marvel, DC'nin aksine, derin karakter çözümlemelerine girmeden daha idealize kahramanlar üzerinden eğlenceli yıkım öyküleri anlatmayı seven bir yayınevi... Film de bu çizgiye uygun olarak uzun ve kaotik bir final için yaratılmış basit bir senaryoya güveniyor.

Yenilmezler (The Avengers)'in çizgi roman versiyonunun ilk maceralarına sadık kalacak şekilde "kötü" olarak Asgard'ın dayak yemekten bıkmayan arıza oğlanı Loki'yi öne çıkaran filmde, Odin'in evlatlığı, içindeki hükmetme ihtirası yüzünden uzaylı tiplerle anlaşıp bir geçit açıyor ve oradan gelecek bir ucube ordusu ile sıradan Amerikalıları terörize ediyor. S.H.I.E.L.D kendi imkanları ile olayı bertaraf edemeyince çareyi Avengers / Yenilmezler ekibinden yardım istemekte buluyor. İşte bu kadar... Gerisi esprilerle, kısa aksiyon sekanslarıyla finale kadar giden yoldan ibaret.

Hulk'un en yeşil ve kaslı halini görmek için 80 dakika beklediğimiz bu filmi sıkılmadan izleyen herkes finalde büyük ödüle kavuşacak. Michael Bay'i kıskançlıktan delirtecek kadar yıkıma adanmış final sekansında, tüm süperler bir araya gelip gerçekten görsel bir şölen olarak nitelendirilebilecek bir kapışma seyrettiriyorlar seyirciye... Teknik açıdan kusursuz olan bu anlar film ev sinemasına düştüğü vakit tekrar tekrar izlenecek türden.

Filmin birden çok kahramanı var ancak hem eğlendirme hem de idealleştirme yükü Robert Downey Jr.'un üstüne yükleniyor. Onun ününe ve karizmasına sahip olmayan diğerlerinin buna bir itirazı olduğunu sanmam, tabii Bruce Banner/Hulk olarak Edward Norton ya da Eric Bana kadroya dahil olsaydı işin rengi değişebilirdi. Elde bu kadar çok "süper" olunca her biriyle ayrıca ilgilenmek imkansız, ancak Hawkeye biraz fazla ihmal edilmiş. Acilen ona da müstakil bir film lazım. Yavuklusu Black Widow'u da yeniden karşımıza çıkarırlarsa fevkaladenin fevkinde olacaktır.

Her şeyin sonunda, Yenilmezler, çizgi roman uyarlaması meraklısı herkesin görmesi gereken göz kamaştırıcı bir fantezi... Sıkı giriş, sıkıcı gelişme ve muhteşem final bölümlerinden oluşan bu görsel şov, sinemada izlenmediğinde üzüleceğiniz türden bir gişe canavarı... Hiçbir şeyiyle değilse Hulk'un yarattığı yıkım ve espri anlayışıyla aklınızda kalacak.


murattolga@gmail.com

Daha Fazlasını Göster
  • En son Beyazperde eleştirileri

Yorumlar

Yorumları göster
Back to Top