Filmleri oyla!
Beyazperdem
  The Pillow Book
  The Pillow Book
  Vizyon tarihi belirsiz / 2s 6dk / Dram, Romantik
  Yönetmen Peter Greenaway
  Oyuncular: Vivian Wu, Ewan McGregor, Yoshi Oida
  Ülke Lüksemburg, Hollanda, İngiltere, Fransa
  Puanım :
  0.5
  1
  1.5
  2
  2.5
  3
  3.5
  4
  4.5
  5
  İzlemek İstiyorum

  Özet ve Detaylar

  Genç bir Japon güzeli olan Nagiko'nun babası küçüklüğünden beri ona her doğum gününde hediye oalrak, bir kaligrafın vücuduna dövme işletir. Dövmelerindeki aşk şiirleri ise 10yy.'dan kalma The Pillow Book adında bir günlükte yer almaktadır. Fakat gençkız büyüdüğünde babası bu ritüele bir son vermek ister ve onu evlenmesi için ikna eder. Fakat güzel bir model olan genç kadın kocasıyla hiç mutlu olamaz; bütün arayışı çıplak bedenine şiirler işleyecek olan genç bir aşktır. Bir gün Jerome adında bir İngiliz ile tanışır. Yakışıklı adam onun bedendeki şiir tutkusuna karşılık verir ve vücuduna şiirleri işemesini kabul eder. Fakat aşkları trajik bir sona doğru gitmektedir.
  Autuer yönetmenlerden olan Peter Greenaway'in bu filmi, kadın ve erkek arasındaki entelektüel ve erotik çekiciliğin sınırlarını sorgulayan bir yapım. Başrollerde Vivian Wu ve Ewan McGregor yer alıyor...
  Dağıtımcı -
  Daha fazla
  Yapım yılı 1996
  Metraj uzun metrajlı film
  İlginç Detaylar 1 başlık
  Bütçe -
  Dil İngilizce, İtalyanca, Japonca, Mandarin, Fransızca, Kantonca
  Görüntü formatı -
  Renk Renkli
  Ses formatı -
  Yapım formatı -
  Viza numarası -
  Öneriler

  Oyuncular

  Vivian Wu
  Rolü : Nagiko
  Ewan McGregor
  Rolü : Jerome
  Yoshi Oida
  Rolü : The Publisher
  Roger To Thanh Hien
  Rolü : Calligrapher
  Tüm oyuncular ve teknik ekip

  Fotoğraflar

  Bunları Biliyor musunuz?

  Ölmeden Önce İzlemeniz Gereken 1001 Film (1991-2000)

  Yapım, "Ölmeden Önce İzlemeniz Gereken 1001 Film" listesinde yer alıyor.

  Son Haberler

  Peter Greenaway Koç Üniversitesi'nde!
  HABERLER - Sektörden
  13 Ekim 2014 Pazartesi

  Bu Filmi Beğendiysen, Şunlara da Göz At:

  Tüm benzer filmler

  Yorumlar

  • Berkin A.
   Filmi henüz bitirdim ve film ile ilgili okunacak dişe dokunur bir yazı ararken sitenize rastladım. Aslında filmden çok uzun zamandan beri haberdar olmama, MSÜ deki hocamın sürekli izleyin diye başımızda boza pişirmesine ,daha önce bir iki kere başlamama rağmen tamamiyle izlemek daha şimdi kısmet oldu.Güzel Sanatlar mezun ve amatör olarak dövmeye başlayan "sanatçı" olarak filmle ilgili görüşlerim, filmde neredeyse her öğe, cinsel hazzın merkezi olan insan bedeninin tuvale dönüşmesi gibi, Greenaway'in fırçasından çıkan renklerle boyanan bir tuvale dönüşmüş.Japon alfabesi Latin alfabesinden farklı olarak, sembollerden oluştuğu için çok estetik bir alfabe ve Greenaway'in çıkış noktası. Benzer estetik içeriği olan, hat gibi sanatlara uygun olan Arap alfabesi de Greenaway tuvaline girmiş.İnsan bedeni cinsel hazzın da nesnesidir, o yüzden bir çok feminist, queer teorilerde insan bedeni merkeze koyulur. Film de erkek bedeni fazlasıyla merkezde. Dolayısıyla film fazla homoerotik ve bence bu teorilere gönderme yapıyor.Filmde doğanın şiir aracılığıyla anlatılmasında Japonya'da ve Uzakdoğu'da hakim olan Zen Budizm, Taoculuk v.s gibi doğa ile iç içe geçmiş dinlerin de büyük işlevi olduğunu düşünüyorum.Bir güzel sanatlar mezunu amatör dövmeci olarak filme puanım yüksek.
  Yorumları göster
  Back to Top