Filmleri oyla!
Beyazperdem
  Dünyadan Sonra
  BEYAZPERDE ELEŞTİRİSİ
  3,0
  Ortalama
  Dünyadan Sonra

  Ha Dünyadan Önce Ha Sonra Ne Fark Eder

  Burak Hatipoğlu
  Bir senaryo bu kadar kötü olabilir mi gerçekten ?

  Bu kadar çalıntı, bu kadar kopuk, bu kadar mantık hatalarıyla dolu olabilir mi ?

  Efsane Don Bluth bilim kurgu yağmasına girişmiş adeta."2001 : A Space Odyssey - 2001 Uzay Macerası" (1968), "Star Wars - Yıldız Savaşları" (1977), "Battlestar Galactica" (1978), "Dark City" (1998), "Pitch Black - Derin Karanlık" (2000) yağmaya uğrayanlardan sadece birkaçı.

  Ya o korkunç Disney kırması yan karakterler.Malumunuz Disney animasyon filmlerinde has karakterin yanında tatlı esprilerle ortamı neşeye boğan, şarkı söyleme yetisine sahip yaban domuzu veya çaydanlık gibi şeyler olurdu.Tamam "Titan A.E. - Dünyadan Sonra" "ciddi" bir animasyon.Kimse birilerinin çıkıp şarkı söylemesini beklemiyor ama bu kadarda zorlama yan karakterler.Garip garip kaplumbağa veya kanguru kırması yaratıklar.Birtek Jar-Jar Binks böyle hissetmeme sebep olmuştu.

  Sahneler o kadar kopuk ki anlatamam.Filmin süresini kısaltmak için gerçek bir kıyıma gidildiğine eminim.Baş karakterler Cale ve Akima arasındaki sevişme sahnelerinin ( ki bir hayli fazla olduğu söyleniyor ) Fox'un baskısı üzerine filmden çıkarıldığı zaten biliniyor. Bir gün bu filmin "Director's Cut"'u yayınlandığında değerinin anlaşılacağına eminim.

  Tam anlamıyla "ben yeni teknolojimi gösterim gerisi boş" mantığıyla hareket etmiş sevgili Bluth.

  Ama teknolojide görülmeye değer.Playstation oyununda gibi hissediyorsun kendini zaman zaman.Bazı background cizimleri ise gerçekten nefes kesici.

  Bunlar yeterli diyorsanız "Titan A.E. - Dünyadan Sonra" 'ya koşa koşa gidin.

  Filmde sıkılmadığınız bir gerçek ama tatminsizlik denilen o kum çukuru misali duyguyla sinema salonunun koltuğundan kalkıp gittiğiniz daha büyük bir gerçek.

  Bu filmin gişelerde başarısızlığa uğramasına ve buna istinaden 20th Century Fox'un daha önceki başarısızlıkları da göz önüne alarak animasyon bölümünü kapatmasına şaşmamak gerek.

  Filmi çok sert ve gerçekci bulanlara bir çift lafım var.Bu arkadaşlara "Kokaku Kidotai - Ghost İn The Shell" (1995) veya "Akira" (1988) gibi türünün "baba" animasyonlarını izlemelerini şiddetle tavsiye etme durumundayım.

  Saygılar.
  Daha Fazlasını Göster
  • En son Beyazperde eleştirileri

  Yorumlar

  Yorumları göster
  Back to Top