Sapık
Sapık
Vizyon Tarihi belirsiz (1s 49dk
Yönetmen:
Oyuncular: Anthony Perkins, Janet Leigh, John Gavin devamı...
Tür Gerilim , Korku
Ülke ABD
Beyazperde   5,0
Kullanıcı   4,3 419 oylama 92 kritik,
Arkadaşlarım
Arkadaşlarım |
Arkadaşlarım Arkadaşlarının fikirlerini keşfet!
Arkadaşlarım
  (henüz) hiç yorum yapmamış arkadaşların (henüz)
Beyazperde'uma bağlanın
Tweet  
 

Özet & detaylar

Türünün en önemli örneği olan Sapık, yönetmen Alfred Hitchcock’un başyapıtı olarak kabul edilir. Marion Crane’e patronuyla iş yapan zengin bir adam para emanet eder ve ardından Marion yola koyulur. Polisler Marion’un şüpheli davranışları üzerine peşine takılır. Ancak Marion’un peşine takılan sadece polisler değil, aynı zamanda tanıdıkları da Marion’un peşindedir. Sevgilisi ile buluşmayı planlayan Marion geceyi bir otelde geçirmeye karar verir. Otelden içeri girer girmez garip şeyler olduğunun farkın varan Marion uyumadan önce otel sahibi Norman Bates ile biraz sohbet eder. Norman ın kişiliğinde sorunlar olduğunu, annesine ve kuşlara karşı bir takıntısı olduğunu öğrenen Marion, odasına gidip duş almaya karar verir.

Orijinal adı
Psycho
İlginç bilgiler
-
Dağıtımcı
-
Türkiye Box Office
-
Yapım yılı
1960
Bütçe
800 000 $
VOD çıkış tarihi
-
Tekrar çıkış tarihi
-
DVD çıkış tarihi
-
Dil
İngilizce
Blu-ray çıkış tarihi
-
Görüntü formatı
-
Renk
Siyah beyaz
Ses formatı
-
Metraj
uzun metrajlı film
Yapım formatı
-
Viza numarası
-
Daha fazlaKapat
5,0

Happy Birthday Sir Hitch
Burak Hatipoğlu

Aslında bu hafta bambaşka konulara değinecektik, ama bir de baktık ki 13 Ağustos Sir Alfred Hitchcock'un 100. doğum yılına denk geliyor. Konuya önem vermeden geçmek olmaz, yoksa mezarında ters döner.

Efendim kendileri 1919 yılında Londra'da sessiz filmlerde arada çıkan yazıları yazan adam olarak sinemaya başlar, 1922 yılına kadar yardımcı yönetmenliğe kadar yükselir. Bitirebildiği ilk filmi 1925 yapımı 'The Pleasure Garden'.

1926 yılında 2.filmi 'The Lodger - Kiracı' ile kendi tarzının temel taşlarını yaratır. En sevdiği konu olan olaylarla hiç bir ilgisi olmadığı halde bir karışıklık yanlış anlama veya tuzak sonucu suçlanan yalnız genç adam entrikların içine çekilir ilk defa burada görülür. Teknik açıdan 'sağlamlığını' ilk kez bu filmde gösterir.

Ilk sesli filmi 1929 yılında gerçekleştirdiği ' The Blackmail - Şantaj ' olur. Artık Hitchcock gerilimi daha fazla arttırabileceği yeni bir unsura kavuşmuştur:Diyaloglar!

' The Man Who Knew To Much - Çok şey Bilen Adam ' ( 1934 ) ticari başarı kazandığı ilk filmidir.1956 yılında Gary Grant ve Doris Day ile filmi yeniden çeker.

Peşinden sayısız başarılı film gelir. 'The 39 Steps - 39 Basamak' (1935), 'The Secret Agent - Gizli Ajan' (1936), 'Sabotage - Sabotaj' (1936 ) ve 'The Lady Vanishes' (1938) ( bunun 1979 yapımı bir yeniden çevrimi var )

Ingiltere'de çektiği son film 1939 yapımı 'Jamaica Inn - Jamaica Hanı' ?dir.

İlk Hollywood filmi klasik Hitchcock öğelerini taşımamakla birlikte en bilinen filmlerinden biri olarak tarihe geçer : 'Rebecca' (1940). Sir ilk kez en iyi yönetmen dalında Oscar'a aday olup Amerikan pazarında gövde gösterisi yapar.

Yine başarılı filmler birbirini takip eder : Hitchcock ögelerini taşıyan ilk Hollywood filmi 'Foreign Correspondent - Yabancı Muhabir' (1940), kocasının katil olduğunu düşünen bir kadının hikayesinin anlatıldığı 'Suspicion - Ţüphe (1941) (1987'de televizyon için çekilen bir uyarlaması var ) , amcasının katil olduğunu öğrenen bir kızın hikayesinin anlatıldığı ( kadınlar hep kurban) 'Shadow Of A Doubt (1943)' ( yeniden çevrimi 1991 yılına denk geiyor ), bence en iyilerinden ( ve Hitchcock'un ender aţk öykülerinden) 'Notorius' (1946) ( yeniden çevrimi 1992 yılında ) ve sözü fazla uzatmadan diğerleri 'Spellbound - Öldüren Hatıralar' (1945), 'Rope' (1948) 'Strangers On A Train - Trendeki Yabancı' (1951). Son ikisinde Hitchcock klasik tiyatronun 'tek mekan' ilkesini başarıyla uygular. Benim açımdan 'Rope' en iyi üç Hitchcock filminden biri.

1954 yılında yine en iyi üç filminden biri olduğunu düşündüğüm 'Dial M For Murder' (1954) gelir. Bu sezon bu filmin 'Perfect Murder - Kusursuz Cinayet' ( 1998 - Yön : Andrew Davis ) adı altında yeniden çevrimini izledik. İzlemediğim için karşılaştırma yapamayacağım. Filmin birde 1981 yapımı bir televizyon uyarlaması bulunuyor. 'To Catch A Thief - Kelepçeli Aşık ' ise 1955 yapımı. 1955'de bir Hitchcock komedisi beyazperdede yerini bulur 'The Trouble With Harry' (1955). ( bununda yeniden çevrimi var ( en azından fikir baz alınarak ) : 'Weekend At Bernies' ( 1989 - Yön : Ted Kotcheff )

50'li yıllarda Hitchcock sinema tarihinin en çok hatırlanan filmleri arasında yerini alan üç bomba patlatır : favori oyuncusu James Stewart'ın rol aldığı 'Rear Window - Arka Pencere' (1954) ve 'Vertigo' (1958). Üçüncü film ise Hitchcock'un en iyi filmi olarak nitelendirilen 'North By Northwest' (1959) Filmde tüm Alfred Hitchcock öğeleri var : dahiane kamera görüntüleri, karışık-kısıtlı bir kadın-erkek ilişkisi, filme uyun mükemmel bir müzik ( Sir'ün en önemli filmlerinde müziğe imza atan Bernard Herrmann ) , technicolor, yerinde espriler, sembolizm ve mükemmel ayarlanmıţ heyecan.

'Psycho - Sapık' (1960) duş sahnesiyle bir kurgu başyapıtıdır. Bıçağın saplandığı bir kere bile gösterilmemekle birlikte o gün bugündür artık tek başına banyo yapamayan insanların sayısında inanılmaz bir yükseliş vardır. ( bununda yeniden çevrimini bu sezon izledik - ben izlemedim )

'The Birds - Kuşlar' (1963) ustanın bilinen son başyapıtıdır.

'Torn Curtain' (1966) bilhassa mutfakta geçen dövüş sahnesinin acımasızlığı ve gerçekliği dolayısıyla birçok kişi tarafından Sir'ün gizli başyapıtlarından biri olarak anılır.

Sonraki yıllarda gelen 'Topaz' (1969),'Frenzy'(1972) ve bilhassa son filmi 'Family Plot' (1976) ise insanı adeta isyan ettirecek kadar kötü filmlerdir.

5 defa Oscar'a aday olan Sir Alfred Hitchcock 28 Nisan 1980 günü hayata veda etti.

Eleştirinin tamamı
Sapık Orijinal Fragman
6.213 gösterim

Oyuncular Sapık

Tüm oyuncular ve teknik ekip

Üye eleştirileri Sapık

Yapılan son pozitif yorum Haber: Şamil Ö.
  4,0 - Çok iyi

Senaryosu ve oyuncu performansları mükemmel. 1960 yılına ait bir film olması onu günümüzde daha da başarılı yapıyor. Sinema tarihinde bir 'kilometre taşı'.Kendi türünde bir başyapıt.

Yapılan son negatif yorum Haber: kuzularynsessizli-i Şubat 10, 2009 de
  0,5 - Boş

Hiç etkilenmedim nedense pek de korkunç ve geren bir film değildi ne yazıkki beğenmedim...

VS
Filmle ilgili bütün yorumlar
  • 32 kritik     35%
  • 52 kritik     57%
  • 2 kritik     2%
  • 4 kritik     4%
  • 1 kritik     1%
  • 1 kritik     1%
92 Kullanıcı yorumları

Fotoğraflar Sapık

31 fotoğraf

Son haberler Sapık

  • Sinemanın En Psikopat 100 Karakteri!*

    Sinemanın En Psikopat 100 Karakteri!*

    27 Ağustos 2015 Perşembe | Haberler - Özel Dosyalar
     
     

    Fabula Films'in twitter üzerinden #SinemanınEnPsikopatKarakterleri hashtag'i ile yürüttüğü kampanyanın listesi ortaya çıktı! Devamını oku

  • Hayatımızı Korku Filmine Çeviren 15 Şey!

    Hayatımızı Korku Filmine Çeviren 15 Şey!

    19 Mayıs 2015 Salı | Haberler - Özel Dosyalar

    Son haftalarda sinema salonlarımızın uğradığı korku - gerilim istilâsının hatrına, hayatımızı korku filmine çeviren unsurlara bir kere daha ...

  • Bates Motel'den Psycho'ya Saygı Duruşu!

    Bates Motel'den Psycho'ya Saygı Duruşu!

    12 Şubat 2015 Perşembe | Haberler - İnternetten Seçtiklerimiz

    A&E dizisi 9 Mart akşamı dönüyor.

Bu film hakkında 10 haber var

Bu filmi seviyorsanız, ayrıca bu filmi de sevebilirsiniz:

Yorumlar

  • MojoRising

    Alfred Hitchcock ilk tanıştığım usta yönetmenlerden birisidir. Onun filmlerini ilk olarak 2000'li yılların başlarında cnbc-e'de çokça seyretmiştim. Filmografisinin önemli filmlerinin (Kuşlar, Arka Pencere, Çok Şey Bilen Adam, Rebecca, Gizli Teşkilat gibi) birçoğunu izlemiş oldum bu sayede. Ancak ''Sapık(Psycho)'' filmi bugüne kadar izleyemediğim önemli filmlerinden birisiydi üstadın. Sadece üstadın en önemli filmi olmadığını, sinema tarihininde en önemli filmlerinden birisi olduğunu defalarca okumuş, duymuştum yıllar içerisinde. Tabii ki bunlarda beklentilerimin oldukça yükselmesine sebep olmuştu. Bu yüksek beklentiler ile ne kadar iyi olursa olsun filmi yeteri kadar beğenebileceğimi düşünmüyordum işin doğrusu. Film ise beni -sağolsun- ters köşeye yatırmayı başardı. Gerçekten zamanının çok ilerisinde, sinema tarihinin en iyi filmlerinden birisi olan bu filmi herkese öneriyorum. Üstadın en iyi filmini ayakta alkışlıyorum.

En İyi Filmler (Kullanıcı Puanlarına Göre)
Görevimiz Tehlike 5
  3,7

Yönetmen: Christopher McQuarrie
Oyuncular: Tom Cruise, Jeremy Renner
Aksiyon
Fragman

Hitman: Ajan 47
  3,3

Yönetmen: Aleksander Bach
Oyuncular: Rupert Friend, Hannah Ware
Aksiyon
Fragman

Pixels
  3,2

Yönetmen: Chris Columbus
Oyuncular: Adam Sandler, Michelle Monaghan
Bilimkurgu
Fragman

Vizyondaki tüm en iyi filmler
En Popüler Fragmanlar
Beyazperdede Bu Hafta (28 Ağustos - 3 Eylül)
644 gösterim
Robinson Crusoe & Cuma - Fragman
29.011 gösterim
Bulantı Orijinal Fragman
204 gösterim
Danimarkalı Kız Türkçe Altyazılı Fragman
Macbeth - Türkçe Altyazılı Fragman
1.324 gösterim
Baskın - Fragman
566 gösterim
Tüm fragmanları görüntüle
Tüm Sinema Haberleri
Idris Elba'nın Bond'la İmtihanı!
Idris Elba'nın Bond'la İmtihanı!
Tweet  
 
Cate Blanchett Hollywood Efsanesi Lucille Ball Olacak!
Cate Blanchett Hollywood Efsanesi Lucille Ball Olacak!
Tweet  
 
Jack Reacher 2'nin Vizyon Tarihi Belli Oldu!
Jack Reacher 2'nin Vizyon Tarihi Belli Oldu!
Tweet  
 
Robinson Crusoe & Cuma Filminden Konserli Gala!
Robinson Crusoe & Cuma Filminden Konserli Gala!
Tweet  
 
Eylülde Ne Seyredelim?
Eylülde Ne Seyredelim?
Tweet  
 
Yılmaz Erdoğan'dan Yeni Film: Yeşil Elmalar
Yılmaz Erdoğan'dan Yeni Film: Yeşil Elmalar
Tweet  
 
Tüm sinema haberleri