Filmleri oyla!
Beyazperdem
  Michael Jackson’s This Is It
  BEYAZPERDE ELEŞTİRİSİ
  2,5
  Geçer
  Michael Jackson’s This Is It

  This Is It

  Funda Sularöz
  Bu yazının bir Michael hayranı tarafından yazıldığını belirtelim!

  O zamanlar ya ’Madonnacı’ olurdun ya ’Michealcı’. 15-16 yıl öncesinden bahsediyorum. Ben ’Michealcı’ydım, kalp şeklinde bir kalem kutum vardı ve üzerinde onun resmi. Moonwalk bilmeyen bizden değildi! Sonra unuttuk... Sonra onu suçladık, bir ara yine bir albüm çıkardı, heyecanlandık. Tam en büyük performansı için hazırlanırken, öldü...

  50 konserlik turnesine hazırlanıyordu ve tüm biletler tükenmişti. Bu ’O’ydu işte, ’This Is It’. Onun sahnesi için bekliyorduk ama öldü. Ve elimizde sadece bu turne için yapılan hazırlıkların görüntüsü kaldı.

  Turne için yapılan hazırlarda çekilen 80 saatlik görüntüden oluşturulan belgeselde Michael Jackson’un birlikte çalıştığı kişilerle olan iletişimini ve çalışmalarını görüyoruz. Yaklaşık 2 saat süren bu akıcı çalışmanın içinde kendini kaybetmemek mümkün değil.


  This Is It, genel anlamda Jackson'un hayranlarını tatmin edecek bir film. Onun insani yönünü, yaptığı işteki egemenliğini ortaya koyan bir çalışma. Ve biz sevenlerinin de onun yaparken yaşadığı ve yaşattığı performanslarından büyülenmek kalıyor. Film onu bilenlere hitap eder şekilde yapılmış derken Kralı tanımayan var mıdır?

  Film sadece Jackson'ın turne hazırlıkları üzerine kurulmuş. Ölümü bir iki kere -o da vurgulanmadan üzerinden geçilmesi- dışında Michael Jackson capcanlı karşımızda. Hatta onun görkemli geçmişinden de kareler yok, çocukluğundan da. Bu belgeselde sadece gördüğümüz Jackson’ın çocuksu mutluluğu, ölmemiş gibi ve bu da belgeseli acıtasyondan uzak, onu özlediğimizde açıp seyredeceğimiz görkemli bir şova dönüştürüyor. (Hatta belgeselden öte, görkemli bir şovun görüntüleri tanımı, This Is It için daha uygun düşer.)

  Madonna, Kral’ın ölümünden sonra Grammy Ödülleri’nde onu anlamaya çalışmamızdan dem vurdu. Çocuk olmadan bir dünya starı olmuştu o. Beklentiler büyüktü. Ve biz onun ikonluğunu, mermer heykel kusursuzluğunda vücud bulmasını bekledik. Hata payı sıfır olmalıydı. Bu yapım onun, müziğini yaşayarak yaparkenki harikalığını ortaya çıkarırken, çevresindekilere davranışlarındaki özeni seyrederken çocuk ve iyi kalbini de ortaya koyuyor.

  Sonuç olarak, popüler kültüre yön vermiş bir idolü, güzel hatırlamamız için seyredilmesi gereken bir belgesel. Onu suçlamayıp onun insani ve yüce yanını görmek için de. Ayrıca gerçekleştirilse ne muhteşem bir şov olacak sahne çalışmalarının sahne arkasını, emek dolu hazırlıklarını ve şovdan kareler için de seyredilmeli. Kral Çok Yaşa!
  Daha Fazlasını Göster
  • En son Beyazperde eleştirileri

  Yorumlar

  Yorumları göster
  Back to Top