Filmleri oyla!
Beyazperdem
  Sevgili Hedefim
  BEYAZPERDE ELEŞTİRİSİ
  2,5
  Geçer
  Sevgili Hedefim

  Sevgili Hedefim

  Orkan Şancı
  Her kesimi değil, belli damak zevkine sahip bir kitleyi hedef alan bir filmle karşı karşıyayız. Sevgili Hedefim/Wild Target, bir suç komedisi evet, ama beğeneni kadar beğenmeyeni de olacak özellikleri mevcut.

  Pierre Salvadori'nin 1993'te çektiği "Cible emouvante", başkarakterinin ismi bile değiştirilmeden yeniden çekilmiş. Victor Maynard, titiz mi titiz, attığını vuran bir suikastçi. Aldığı son işe göre dolandırıcı genç bir kadını öldürmesi gerekiyor. İşler sarpa sarıyor. Hem "av"ıyla hem de raslantı sonucu ateş ortasında kalan genç bir delikanlıyla yakınlık kuruyor.  Bizde "Emret Bakanım" adıyla gösterilen ve çok beğenilen BBC serisi "Yes, Minister"ın yazarlarından Jonathan Lynn'in 7 yıl aradan sonra çektiği Sevgili Hedefim, mütevazı bir yeniden çevrim. Fransız yapımı suç komedisini İngiltere'nin puslu dünyasına başarıyla taşıdığı gibi mizah yapısını da "Ealing" komedilerine yakınlaştırmış. Ealing (stüdyoları) komedisi denen kara komedi alt-türü, suç komedilerinin atası sayılabilir. Kötü adamların içine düştüğü trajikomik olaylar silsilesi, tam da bu filmin ihtiyaç duyduğu şey. Victor'ın işindeki becerisini insan ilişkilerine yansıtamayışı, "av"lamaya çalıştığı Rose'la yakınlık kurma çabaları, başlı başına komedi zaten. Peşlerindeki kötü (daha kötü) adamların durumu da farklı değil. Elde silah koştururken düştükleri durum komedileri, sizi eğlendirebilir. Ama kara komediye mesafeli olanların hele İngiliz usulü suç komedilerini sevmeyenlerin beğenisine hitap da etmeyebilir.

  Eğer başarıdan söz edeceksek; film, en büyük gücünü başroldeki Bill Nighy'den alıyor. Victor rolünde titiz, obsesif, gay personasıyla öylesine inandırıcı ki, onun, yüzündeki ahtapot kollarıyla dehşet saçtığı "Karayip Korsanları"ndaki kaptan Davy Jones olduğuna inanmak güç. "Şeytan Marka Giyer"de yıldızı parlayan Emily Blunt da, güzel şirinliğiyle sizi kendine hayran bırakacak. Harry Potter filmlerindeki bücürük Rupert Grint'in üstlendiği Tony karakteri ise bir tür can simidi. Victor ile Rose arasındaki ilişkinin tıkandığı noktalarda gayet güzel devreye giriyor. Hem ortalığı daha da karıştırıyor, hem de temponun düşmesini önlüyor. Kötü adam kadrosunda da yıldızlar var. Ruppert Everett ve Martin Freeman üzerlerine düşeni fazlasını yapıyorlar, ne var ki film onlara yeterince iyi davranmıyor. Özellikle Everett'ın karakteri, son 20 dakikada neredeyse unutulmuş. Bu arada Freeman'ın bembeyaz dişleri ve garip saçlarıyla, "Bir Otostopçunun Galaksi Rehberi"ndeki Arthur Dent''ten çok farklı, şaşırtıcı bir görünümle karşınıza çıkacağını belirtelim.  Sevgili Hedefim, başta belirttiğimiz gibi, hedefi-yolu belli, seveni kadar sevmeyeni de olacağı hesaba katılarak çekilmiş bir yapım. Yani hedefi belli, üstelik bu hedefi vuruyor da. Sorun hedefinin düşük kalması. Bunun arkasında ise tempo sorunu yatıyor. Film bir çok yerde ritmini kaybediyor, bazı mekanlarda fazla kalarak hapsoluyor. Karakterlerin uzayan gevezelikleri birkaç el silah sesiyle bölünmeden kendimize gelemiyoruz. Yönetmen Lynn, 2000'de çektiği "The Whole Nine Yards"da profesyonel katil Bruce Willis ile onun talihsiz komşusu Matthew Perry arasındaki komedi kimyasını çok iyi tutturmuş, tempoyu da iyi ayarlamıştı. "Sevgili Hedefim'de türün sevenlerine göre birkaç hoş an, çok iyi bir Bill Nighy, belki biraz da Emily Blunt'ı bulacaksınız. Dahası yok, dahası hedefi yükseltiyor çünkü..
  Daha Fazlasını Göster
  • En son Beyazperde eleştirileri

  Yorumlar

  Yorumları göster
  Back to Top