Filmleri oyla!
Beyazperdem
  Köprüdekiler
   Köprüdekiler
  19 Mart 2010 / 1s 27dk / Dram
  Yönetmen Aslı Özge
  Oyuncular: Fikret Portakal, Murat Tokgöz, Umut İlker
  Ülke Türkiye, Almanya, Hollanda
  FRAGMANI İZLE
  Üyeler
  2,7 32 Puanlama ve 4 Eleştiri
  Beyazperde
  3,5
  Puanım :
  0.5
  1
  1.5
  2
  2.5
  3
  3.5
  4
  4.5
  5
  İzlemek İstiyorum

  Özet ve Detaylar

  Fikret, kelle koltukta zorlu hayat koşullarını sürdüren bir garibandır. Boğaziçi Köprüsü'nün sıkışık trafiğinde kaçak olarak gül satmaktadır. Ayn zamanda kendine düzgün bir iş de aramaktadır. Umut, her gün Boğaziçi Köprüsü'nü defalarca geçerek ömür tüketen, yollarda yaşayan bir taksi-dolmuş şoförüdür. Yeni evlidir ve karısı Cemile'nin aklı bir karış havadadır, dizilerde gördüğü hayatlardan etkilenmiştir. Umut karısını memnun etmek için daha güzel bir eve taşınmaya karar verir. Murat ise Boğaziçi Köprüsü'ne yeni transfer olmuş, kendi halinde bir trafik polisidir. Binlerce arabanın içerisinde kendisini yalnız hissetmektedir, her gece internetten kendine kız arkadaş arayarak yalnızlığına derman olabilecek bir yoldaş bulmaya çabalamaktadır. İstanbul'un varoşlarında oturup, her sabah iş için şehrin merkezine gelen bu üç adam hiç farkına varmadan her gün karşılaşırken, hayalleri de kesişmektedir. Ödüllü kısa film yönetmeni Aslı Özge'nin ikinci uzun metraj çalışması, bu sene İstanbul Kültür Sanat Vakfı Altın Lale Ulusal Yarışma bölümünde yarışıyor.
  Dağıtımcı Özen Film
  Daha fazla
  Yapım yılı 2009
  Metraj uzun metrajlı film
  İlginç Detaylar -
  Bütçe -
  Dil Türkçe, İngilizce, Almanca
  Görüntü formatı 35 mm
  Renk Renkli
  Ses formatı Dolby SRD
  Yapım formatı 1.85 : 1
  Viza numarası -

  Beyazperde Eleştirisi

  3,5
  İyi
  Köprüdekiler

  Köprüdekiler

  Serdar Kökçeoğlu
  Tahtaya vurmak lazım, vizyon yenisi altı filmin çoğunluğu yerli yapımlardan oluşuyor. Festival takipçilerinin önceden izleme imkanı bulduğu Köprüdekiler ve Kara Köpekler Havlarken ile basın gösteriminde eleştirmenleri şaşırttığını duyduğumuz Büşra ve az sinema bol ders içeren 'Dersimiz Atatürk' sinemalarda. Yazının esas amacı Köprüdekiler olsa da, bu çarpıcı filmi ele alabilmek için başka filmleri kullanmak doğru bir yol gibi gözüküyor. Sanki başka filmlerdeki hataları ortaya koyarak, Köprüdekiler’in aslında neleri müthiş bir şekilde başardığını ortaya koyabilmek daha kolay olacak. Kara Köpekler Havlarken söz konusu olduğunda Başka Semtin Çocukları da akla geliyor. Şüphesiz sinemacılar aynı zamanda benzer filmler tasarlayabilirler; ama burada iki film arasındaki benzerlikler, ister istemez ilk izleneni daha önemli kılıyor. Ayrıca başka Semtin Çocukları özensiz görüntü çalışmasına ve se...
  Eleştirinin tamamı

  Fragmanlar

  Köprüdekiler Dublajlı Fragman 2:03
  Köprüdekiler Dublajlı Fragman
  548 gösterim
  Öneriler

  Oyuncular

  Fikret Portakal
  Rolü : Fikret
  Murat Tokgöz
  Rolü : Murat
  Umut İlker
  Rolü : Umut
  Cemile Ilker
  Rolü : Cemile
  Tüm oyuncular ve teknik ekip

  İzleyici eleştirisi

  Enver Erkan
  Enver Erkan

  Takip Et! 2 Takipçi Eleştirisini Oku

  3,0
  1 Eylül 2011 tarihinde eklendi
  Her ne kadar filmin sonu bekleneni veremese de ve kamera çekimleri amatörce gibi görünse de bence gayet güzel ve ilginç bir yapim.Istanbul'da 3 ayri yasamin kesisimi... Bir Babel tadini veremese de sanki film degil de bir belgesel ya da haberleri olmaksizin birilerinin hayati gizlice kameraya çekilmis gibi bir dogallik var filmde.Oyuncularin amatörce konusma ve davranislari dahi ayri bir dogallik katmis.10/6,5 veriyorum.
  hero8282
  hero8282

  Takip Et! 36 Eleştirisini Oku

  4,0
  15 Haziran 2009 tarihinde eklendi
  Üç farklı dünya, üç ayrı ruh hali,istanbulda köprüde geçimini sağlayan üç insan.Kesişen hikayelermiş gibi devam eden film, üç farklı lezzet bırakıyor boşluk duygusu vermeden. Amatör oyuncular da ustalara taş çıkarıyor. Oyunculuk başarısı, hayatın içinden diyaloglar ve gerçeklik duygusu film boyunca hakim. Altın Koza da Jüri başkanı N.B.Ceylanın dediği gibi hayattan dikey bir kesit sunuyor film bize..
  firatsevilgen
  firatsevilgen

  Takip Et! 2 Eleştirisini Oku

  2,5
  19 Nisan 2009 tarihinde eklendi
  istanbulda farkında olmadan boğaz köprüsünde birbirleri ile karşilaşan sıradan karakterleri anlatan farklı bi film.. türk sinemasında pek rastlanmayan bir şekilde işlenmiş. ama şunuda söylemeden geçemem. filmde resmen kürtleri dışliyorlar. bide dine karşi yaklaşimlarıda hiç hoş değil.
  muratti149
  muratti149

  Takip Et! Eleştirisini Oku

  4,0
  25 Haziran 2009 tarihinde eklendi
  fırat kardeş filmde inan ne kürtleri nede dini dışlamak gibi çaba olmadı.ben öyle bir durum olduğunu düşünmüyorum.umutun ufak bir sahnesi var yeşille ilgili onu dini kötülemek gibi düşünme.filmde gerçek hikayeler anlatuılıyor sadece
  4 İzleyici eleştirisi

  Fotoğraflar

  Son Haberler

  'Hayatboyu' Hong Kong Ve İstanbul Film Festivallerinde
  HABERLER - Festival ve Ödüller
  7 Mart 2013 Perşembe
  Aslı Özge'nin Köprüdekiler Filmi ABD'de!
  HABERLER - Gündemdeki Filmler
  25 Haziran 2012 Pazartesi
  Filmin prömiyeri MoMA'da yapıldı...
  Türkiye'den dünyaya uzanan Köprü...
  HABERLER - Gündemdeki Filmler
  6 Ocak 2011 Perşembe
  Festivallerden ödülle dönen Köprüdekiler, Hollanda ve İngiltere'de sinemalarda.
  6 Haber ve Özel Dosya

  Bu Filmi Beğendiysen, Şunlara da Göz At:

  Tüm benzer filmler

  Yorumlar

  • Orhan D.
   Filmden ziyade; kurgusal belgesel niteliğinde bir çalışma olmuş. Amatör oyuncuların oyunculuğu fena değildi. Yorum yapılacak nitelikte bir yapım değil. Sonuçta senaryodan çok hayatın karmaşıklığını köprü üzerinden geçen taksici, gül satan roman çocuk ve köprü trafiğini kontrol eden trafik polisi paralelinde irdelemeye çalışan bir yönetmenin amatör çalışması.
  • Enver Erkan
   Her ne kadar filmin sonu bekleneni veremese de ve kamera çekimleri amatörce gibi görünse de bence gayet güzel ve ilginç bir yapım.İstanbul'da 3 ayrı yaşamın kesişimi... Bir Babel tadını veremese de sanki film değil de bir belgesel ya da haberleri olmaksızın birilerinin hayatı gizlice kameraya çekilmiş gibi bir doğallık var filmde.Oyuncuların amatörce konuşma ve davranışları dahi ayrı bir doğallık katmış.10/6,5 veriyorum.
  Yorumları göster
  Back to Top