Beyazperdem
Ölümcül Oyuncaklar: Kemikler Şehri
BEYAZPERDE ELEŞTİRİSİ
2,0
Yetersiz
Ölümcül Oyuncaklar: Kemikler Şehri

İblisler ve insanlar arasında sebepsizce gezen vampirler ve kurtadamlar...

Ölümcül Oyuncaklar: Kemikler Şehri bu hafta Türkiye'de vizyona giriyor. Filmin Twilight serisinin finansal başarısının peşinden gidip Twilight’tan düşen ekmek kırıntılarını toparlamaya çalıştığı bariz. Bu yüzden tabii ki iblisler ve insanlar arasındaki savaşı anlatan bir "young adult" hikayesinin ortasına sebepsizce vampirler ve kurtadamlar sıkıştırılmış.

Tabii ki Bella, Edward ve Jacob aşk üçgeni Ölümcül Oyuncaklar’da da var, hatta bu sefer Empire Strikes Back usülü ensest ile beraber bile geliyor. Hikaye, Harry Potter’ın Twilight versiyonu resmen.

Gizli güçlere sahip olan bir iblis avcısı olduğunu bilmeden büyüyen Clary (Phil Collins’in kızı olmak haricinde halen bir yeteneğini görmediğim Lily Collins), annesi esrarengiz bir biçimde kaybolunca yakışıklı iblis avcısı Jace (Jamie Campbell Bower) tarafından koruma altına alınır. İblis avcılarının amacı filmde üç defa açıklanmasına rağmen halen işkence yapsanız bile ne işe yaradığını söyleyemeyeceğim sihirli bir kupayı bulmaktır.

Bu noktadan sonra yapımcılar, para kazandıracaklarını umdukları tüm son dönem moda olmuş fantastik elementleri şuursuzca bir araya topluyorlar. Twilight, Harry Potter ve Yıldız Savaşları’nın yanında Inception’ın Limbo'sundan John Carpenter’ın The Thing’ine kadar bariz benzerlikler var. Filmdeki iblisleri yaratmak için belli ki Pembe Panter 2 isimli şaheseri yönetmiş olan Harald Zwart, kendine şu soruyu sormuş: ‘The Thing’deki muazzam pratik efektleri alıp acaba ne kadar kolay yoldan CGI efektlerine uyarlarım?’

> Her ne kadar bir gıdım orijinallik göstermese de, tahminim o ki Cassandra Clare kitabında Gölge Savaşçısı adı verilen iblis avcılarını bin bir türlü kod, kural, sembol vs ile uzun uzun açıklıyordur. 130 dakikalık bitmek bilmeyen uzunlukta bir süreye sahip olan filmi uyarlamış olan senaryo yazarı Jessica Postigo ise hem bu kuralları, hem de araya sıkıştırılmış vampir ve kurt adam dünyasını kitapla haşır neşir olmayan seyirciye sunmaya uğraşıyor ama bir süre sonra yorgunluktan bütün isimleri ve sihirleri akılda tutacak enerji ve hafıza kalmıyor bizde. Eğer kitapların büyük hayranlarındaysanız, bu filme bir uyarlama değilde, kitabın bir özeti olarak bakmanız daha doğru olur gibi.

Clary, Bella’ya kıyasla en azından birazcık daha aktif bir karakter, fakat bu kıyaslandırmaya pek de övgü gibi bakmamak lazım. Tabii ki anlıyorum bu film 33 yaşında bir erkek olan bana pazarlanmış değil, fakat illa da genç kızlara göre bir film arıyorsanız, en azından bir tavsiyede bulunayım: Geçen aylarda Beautiful Creatures isimli benzer şekilde kız okuyucu için pazarlanmış bir yapım vizyona girmişti. O film, Twilight’tan da, Ölümcül Oyuncaklar’dan da on kat daha iyidir.

Daha Fazlasını Göster
 • En son Beyazperde eleştirileri

Yorumlar

 • Stale Pan Cake
  bu adaam çok önyargılı galiba..
 • Nurhan Karadeniz
  Serinin tüm kitaplarını okudum . Çok da sevdim . Bence hayal gücü oldukça iyi ,dili ve konusu da sürükleyici. Filmi de izlemek istiyorum ;ancak Manisa'dan Gaziemir'e gitmek biraz zor.7 salonu olan Magnesia'da vizyon filmlerini seyredememek üzücü. Elysium da da aynı olayı yaşadık. Gişe başarılarının önemli olduğu şu dönemde dağıtımın daha geniş olması benim gibi zamanı sınırlı izleyicileri salonlara çekebilir.
 • Aytac K.
  Öncelikle bu filmi izlemek yerine Beautiful Creatures gibi gerçekten ne anlatmak istediği belli olmayan içi boş vakit geçirmek için bile kötü bir tercih olan filmi önerilmesi sevgili eleştirmenin ne denli objektif yorumlar yaptığının bir kanıtı. Eleştirmen kitabı okumadığından dolayı senaristlerin diğer doğa üstü yaratıklardan nemalanmaya çalıştığını sanmış fakat kitabı okuyanlar çok iyi bilir o kısa sürede gösterdikleri vampirler ve kurtadamlar filmin o küçük kısmında kilit bir noktaydı filmin devamı için. 30 yaşında erkek bir izleyici olarak üzülerek söylemek istiyorum ki yukarıda yapılmış olan ciddiyetsiz film yoruma katılmıyorum. Kitabı okuyun veya okumayın fantastik türü seviyor LOTR gibi bir hikaye aramıyorsanız keyifli vakit geçirebileceğiniz, şuan vizyonda izlenebilecek farklı bir yapım. Şimdiden iyi seyirler diliyorum...
 • ?zlem A.
  bu kadar karalanamaz bir film , kusura bakmasın ama beyazperde eleştirmeni olmaya layık olduğunu düşünmüyorum. Twilight serisini kitap olarak okudum sonra filmlerini seyrettim ki kitapla film arasında dağlar kadar fark var film çok daha gençlere yönelik ama her hali ile bu film twilight tan daha iyi ilk bölüm başlangıcı yaptı çok net...çünkü twilight ta kitapta anlatılan karakterler yansıtılmadı çoüunlukla ama bu filmde gayet iyi yansıtıldığını görebiliyorsunuz..bunun ikincisi daha çok ses getirecek..tabii ki ilk twilight serisi filme uyarlandığı için parasal amaçla aynı mantık güdülmüş olabilir ama unutmamak gerekir ki twilight tan sonra yazılmadı bu kitaplar !!
 • G?rkem Demir
  Eleştirinizi gerçekten boş buldum. Yapımcılar fantastik elementleri toplamıyorlar, çünkü zaten onlar mevcut. Filme "Harika." demiyorum ama, kesinlikle sizin eleştiriniz (!) kadar da kötü değil. Ayrıca Twilight'la ilgili söylediklerinize de katılmıyorum. Hele Beautiful Creatures ile ilgili söyledikleriniz de tam bir komedi.
Yorumları göster
Back to Top