Filmleri oyla!
Beyazperdem
  Vavien
  BEYAZPERDE ELEŞTİRİSİ
  4,0
  Çok İyi
  Vavien

  Vavien

  Ali Ercivan
  Taylan Biraderler’in önceki filmleriyle ilgili hep ciddi sıkıntılarım olmuştu, saklamaya gerek yok. Okul üzerine yazdığım yazıyı bu sitede bulabilirsiniz. Küçük Kıyamet hakkındaki yazımı ise maalesef burada bulamazsınız, ilgilenirseniz internette ufak bir arama yapmanız gerekir. Ancak Vavien gösteriyor ki, ellerinde iyi bir senaryo varsa ve sadece öykülerine hizmet eden bir yönetmenlik üslubunu tutturabilirlerse, pekala iyi filmler ortaya çıkarabilecek düzeyde iki kardeş.

  Başrol oyuncusu Engin Günaydın’ın elinden çıkan senaryo, mütevazı bir karakter çalışması ve ekonomik anlatılmış bir kara mizah denemesi. Kendini tekrarladığı noktalara rağmen; karakterlerini iyi çizen, diyalogları başarılı, nereye varacağını merak ettiren, en azından bizim sinemamız için orijinal bir senaryo kaleme almış Günaydın. Teknik açıdan becerikli sinemacılar olan Taylan kardeşler de bu metni en doğru şekilde görselleştirmek için çaba göstermişler. Ve dört dörtlük olmasa da oldukça iyi bir iş çıkarmışlar ortaya.  Filmin özellikle son bloğunda sarkmaya başladığı söylenebilir. Finale doğru biraz daha sıkı, daha dinamik bir olay örgüsüne ihtiyaç duyulduğu kanısındayım. Açıkçası, söz konusu finalin de daha beklenmedik, daha cesur bir noktaya vardığını görmek isterdim. Böyle sivri ve eğlenceli bir film izlerken, öykünün kolay bir sona varması beni biraz hayalkırıklığına uğratmadı değil.  Ancak Serra Yılmaz’ı her dolma yerken gördüğümde çok güldüğümü söylemeliyim. İnce düşünülmüş, iyi oynanmış, düzgün çekilmiş bir film olan Vavien’in gişede de başarılı olmasını umuyorum. Çünkü zor bir yol seçmiş filmin yaratıcıları. Seyircisinin hem mizah hem de biraz film kültürü sahibi olmasını talep eden, zeka gerektiren bir kara komedi ortaya çıkarmışlar. Asla sululuğa kaçmamışlar. Ve tüm bunların ardında, insan doğasına dair kafa yoran bir film yapmışlar. Böyle filmlerin gişede başarılı olması, sinemamız için çok daha önemli.

  Daha önce Üç Maymun’daki patron olarak izlediğimiz Ercan Kesal’ı yine çok başarılı bir performansta karşımıza çıkaran Vavien, özgün müzikleri ve başarılı genç oyuncu keşfi gibi daha birçok kayda değer detaya sahip. Bir başyapıt değil belki ama modern ve keyifli bir film.


  Daha Fazlasını Göster
  • En son Beyazperde eleştirileri

  Yorumlar

  Yorumları göster
  Back to Top