Beyazperdem
Dabbe
facebookTweet
Seanslar Fragmanlar Oyuncular Üye Eleştirileri Basın Eleştirileri Beyazperde Eleştirisi Fotoğraflar
İlginç Detaylar Box Office Benzer Filmler Haberler
Dabbe
Vizyon tarihi 10 Şubat 2006
Yönetmen
Oyuncular: Ümit Acar, Zeynep Hasdal Çolakoğlu, Ebru Aykaç devamı
Tür Korku
Ülke Türkiye
Üyeler
3,01228 Puanlama ve 342 Eleştiri
Beyazperde
3,0

Özet ve Detaylar

Amerika’da esrarengiz intihar olayları biribirini takip etmektedir. Ülkenin her yerinden insanlar, birbirinden korkunç yöntemlerle ölmeyi seçmektedir. Benzer bir olay, Türkiye’de de yaşanır. İzmir’de Tarık isimli bir genç, dehşet verici bir şekilde intihar ettiğinde, polis yakın arkadaşlarını sorguya çeker.

Cem, Sema ve Hande, ölmeden önce adeta bir internet bağımlısına dönüşmüş olan Tarık’tan e-postalar almışlardır. İşin ilginç yanı Tarık’ın ölümünden sonra da bu e-postaları almaya devam ederler. E-postalara, korkunç görüntüler eşlik etmektedir. Gençlerin hayatında bir süre sonra, dehşet verici düşlerle gerçekler birbirine karışmaya başlar. Hande, Kuran’da sözü geçen ve dünyanın sonunu muştulayan Dabbe’tül Arz’ın gerçekleşmeye başladığını fark eder.

Filmin yönetmeni, Japonya’da sayısız kısa film ve prodüksiyona imza atmış ve uluslararası ödüller almış, genç bir sinemacı olan Hasan Karacadağ. Uzakdoğu’da, korku türünün önemli yönetmen ve senaristleriyle çalışma imkanı bulmuş sinemacının ilk uzun metrajlı filmi olan Dabbe, Ringu ve benzerlerinden ciddi anlamda etkilenmişe benziyor.

Ç.K.
Orijinal adı D@bbe
Dağıtımcı -
Daha fazla
Yapım yılı 2005
Metraj uzun metrajlı film
İlginç Detaylar -
Bütçe -
Dil -
Görüntü formatı -
Renk -
Ses formatı -
Yapım formatı -
Viza numarası -

Beyazperde Eleştirisi

3,0
Ortalama
Dabbe

Kıyamet Tellalcısı <b>Dabbe</b>

Ali Ercivan
İlk filmini korku türünde gerçekleştiren Hasan Karacadağ ile ilgili bildiğimiz, her yerde karşımıza çıkan en temel bilgi, kendisinin uzun bir dönem Japonya'da bulunduğu ve orada hem türün çeşitli örneklerinde çalıştığı, hem de kendine ait bazı filmler gerçekleştirdiği. Bunun izlerini Dabbe'de görmek mümkün; komiser karakterinin evinde giydiği kimonosunda bile.Bu ilk paragraf, yazıma devam etmek için bana iki yol açmak üzere düşünüldü. Kimonunun da aralarında bulunduğu gülünç unsurlara girmeden önce, Karacadağ'ın üzerindeki Japon korku ve fantastik sineması etkisinin barizliğine değinmeli. Küçük kızlar yerine yetişkin kadınlar bile olsalar saçları yine de yüzlerine düşen karakterler; gölgelerin içinden çıkan ruhlar (bu durumda cinler); ve şahsen bana doğrudan anime şaheseri Serial Experiments: Lain'i anımsatan detaylar. Dolaylı yollardan benzerlik kurulabilecek birçok film yerine, Japonya...
Eleştirinin tamamı

Oyuncular

Tüm oyuncular ve teknik ekip

Üye eleştirisi

vforvendeta
En popüler olumlu eleştiri

Yazar: vforvendeta, Tarih: 18/01/2011

4,0Çok İyi

İzlemediyseniz mutlaka izleyin gerçekten kaliteli çekim açıları ve güzel görsel efektleri var.

Yusuf T.
Yapılan son negatif yorum

Yazar: Yusuf T., Tarih: 19/04/2015

0,5Berbat

Bence bu film korkuttuyor insanı. Fakat film hıkayesi o kadar ürkütmüyor.Çünkü bu hikayee gerçek olması imkansız sadece Allah... Devamını oku

Tüm üye eleştirileri
8% 29 Eleştiri
35% 120 Eleştiri
8% 26 Eleştiri
21% 73 Eleştiri
21% 73 Eleştiri
6% 21 Eleştiri
342 Üye eleştirisi

Fotoğraflar

Bu Filmi Beğendiysen, Şunlara da Göz At:

Tüm benzer filmler

Yorumlar

Yorumları göster