Filmleri oyla!
Beyazperdem
  Alex Cross
  BEYAZPERDE ELEŞTİRİSİ
  2,5
  Geçer
  Alex Cross

  Sırtını geriye yaslayan, orta karar bir aksiyon...

  Murat Tolga Şen

  Alex Cross hem zekası hem de kaslarıyla en imkansız davaları çözen siyahi bir polis, bir tür modern zaman Sherlock Holmes'u... Kurallara sıkı sıkıya bağlı tam bir aile babası ve tüm bunları topladığınızda elimize Cehennem Silahı (Lethal Weapon)'nın Roger Murtough'unun bir replikası çıkıyor. Taklit anlaşılmasın diye de birbirine aşık iki yardımcısı var. Üçlü takım bu tür polisiye aksiyonlarda çok alışık olmadığımız bir şey ancak bu sadece dramayı güçlendirmek için atılmış bir yem. Gelişme bölümünde Alex Cross ve ortağı tam bir Cehennem Silahı ekibine dönüşüyor ancak 80'ler eğlenceli polisiyenin altın çağıydı ve sanırım söylenecek her şey söylendi bu konuda...

  Film, hakkında uzun uzadıya yazılacak bir öneme sahip değil. Kahramanlar taklit ve zayıf olunca hikaye kötü adamı öne çıkarmaya çalışıyor. Matthew Fox'un canlandırdığı Picasso, psikopat ruh halinde takılan bir kiralık katil, aktörün bu rol için sıkı hazırlandığı da ortada ancak zayıf hikaye ona karakteri için fazla bir alan açamıyor. Nihayetinde o da bir replikaya dönüşüyor; Çakal (The Jackal)'daki Bruce Willis diye yazsam anlarsınız. Uzun menzilli tüfekle suikast sekansında "yok artık" diyecek kadar aşırı bir esinlenme söz konusu.

  Senaryo Cehennem Silahı'dan çalıp çırpmaya bir ara öyle dadanıyor ki, dramaya katkı olsun diye kahramanlar büyük kayıplar yaşıyor. Eskilerden bir seyirciyseniz, Cehennem Silahı 2 (Lethal Weapon 2)'de Martin Riggs'in sevgilisinin öldürüldüğü sekansı hatırlayın.

  Yine de siz eleştirmene takılmayın, Alex Cross çok da sıkıcı bir film değil ancak sıkı bir tür takipçisinin her anında başka filmlerle benzeşmeler yakalayacağı, gişe garantili formüllere fazlaca sırtını dayamış bir yapım... Yeni nesil sinema takipçileri, ellerinde mısırlar, keyifle izleyebilirler ama şu da biline; Alex Cross, TV kanallarının kilo hesabı alıp geceyarısından sonra gösterdiği polisiyelerin biraz daha eli yüzü düzgün uygulanmış hali.

  Film, Lost dizisinin yakışıklı doktoru Jack Shepperd'ı farklı bir rolde izlemek isteyenler için iyi bir fırsat. Ortalama bir "kötü adam" performansı olsa da aktörün geçirdiği fiziksel değişim inanılmaz. Bunun dışında hep izlediğimiz "kendini zeki zanneden" Amerikan Polisiyelerinden ötesi değil Alex Cross, seviyorsanız gidin izleyin bence ancak beklentinizi düşük tutmakta fayda var.

  Murattolga@gmail.com

  Daha Fazlasını Göster
  • En son Beyazperde eleştirileri

  Yorumlar

  Yorumları göster
  Back to Top