Beyazperdem
Sadece Aşıklar Hayatta Kalır
Seanslar Fragmanlar Oyuncular Üye Eleştirileri Basın Eleştirileri Beyazperde Eleştirisi Fotoğraflar
İlginç Detaylar Box Office Benzer Filmler Haberler
Sadece Aşıklar Hayatta Kalır
Vizyon tarihi 14 Şubat 2014 (2s 3dk)
Yönetmen
Oyuncular: Tom Hiddleston, Tilda Swinton, Mia Wasikowska devamı...
Tür Romantik, Dram
Ülke Almanya, İngiltere, Fransa, Kıbrıs
Fragmanı izle
Basın 3,8 4 Eleştiri
Üyeler 3,617 Puanlama ve 2 Eleştiri
Beyazperde 3,5

Özet ve Detaylar

Eve ve Adam, insanlık tarihine çok uzun zamandır tanıklık eden ve bunun etkisiyle çoğu şeye karşı inancını yitiren iki ölümsüz aşık, iki depresif vampirdir. Adam, iflas etmiş ve büyük ölçüde terk edilmiş hayalet bir şehir görünümünde olan Detroit'te yaşayan; tüm zamanını müziğe ve kimseye dinletmediği şarkılarına ayıran başarılı bir müzisyen, karamsar ve depresif bir vampirdir. Tek aşkı Eve ise uzun bir süredir Fas'ın Tanca şehrinde, bambaşka bir kültürün içerisinde nefes almaktadır. Eve'ın, Adam'ı ziyarete geldiği zamanlardan birinde kız kardeşi Ava'nın da beklenmedik ziyaretiyle karşılaşırlar. O ana dek beladan başka bir getirisi olmayan Ava, bir kez daha işleri daha içerisinden çıkılması zor bir noktaya sürükler. İnsanlığın bilinçli olarak, kendi elleriyle belirlediği yazgısı Eve ve Adam'ın penceresinden her ne kadar karamsar bir tablo gibi görünse de her daim tutunabilecekleri bir umut ışığı bulurlar.
Baş vampir rollerinde Tom Hiddleston ve Tilda Swinton'ın bulunduğu filmin yönetmenliği ve senaryosu Amerikan bağımsız sinemasının başarılı ismi Jim Jarmusch'a ait. Filmin oyuncu kadrosunda Mia Wasikowska, John Hurt ve Anton Yelchin gibi önemli isimler de yer alıyor.

Orijinal adı Only Lovers Left Alive
Dağıtımcı M3 Film
Daha fazla
Yapım yılı 2013
Metraj uzun metrajlı film
İlginç Detaylar 3 başlık
Bütçe US$ 7 000 000
Dil İngilizce, Fransızca, Arapça
Görüntü formatı -
Renk Renkli
Ses formatı -
Yapım formatı -
Viza numarası -

Beyazperde Eleştirisi

3,5 İyi
Sadece Aşıklar Hayatta Kalır

Aşkın bir an olsun etkisini kaybetmediği bir hikâye...

Murat Özer
Jim Jarmusch’un ne yapacağı, nereye bakacağı, nasıl bir ruh haliyle işine sarılacağı belli olmuyor! ‘Amerikan bağımsızlarının gururu’ diye de adlandırılabilecek sinemacı, yeni filmi “Sadece Aşıklar Hayatta Kalır”da (Only Lovers Left Alive), özellikle 2000’li yıllarla birlikte ‘sulandırılan’ vampir fenomenine kendi penceresinden bakıyor ve kendi vampirlerini yaratıyor. Yüzyıllardır sevdalarını ayakta tutmayı başaran iki ‘vampir âşık’ var hikâyenin merkezinde. Bu süreçte defalarca sınanan aşklarını sınırsızca yaşamak için savundukları ‘alan’sa giderek daralıyor, insanoğlunun ‘kirli’ kanının etkisiyle. Dejenerasyonu hızlanan, çöküşü kaçınılmaz olan insanlık, vampir âşıklarımızı da tehdit eden bir noktaya kadar taşıyor işin vahametini. Adam (Adem) ve Eve (Havva) isimlerini taşıyan kahramanlarımız, onların dünyasına sızan Eve’in kardeşi Ava’nın (bu isim de Havva’yı çağrıştırıyor) varlığıyla...
Eleştirinin tamamı

Oyuncular

Tom Hiddleston
Tom Hiddleston
Rolü : Adam
Tilda Swinton
Tilda Swinton
Rolü : Eve
Mia Wasikowska
Mia Wasikowska
Rolü : Ava
John Hurt
John Hurt
Rolü : Christopher Marlowe
Tüm oyuncular ve teknik ekip

Basın Eleştirileri

  • Empire
  • Hollywood Reporter
  • Total Film
  • Variety
4 basın eleştirisi

Üye eleştirisi

kafa boşluğu
En popüler olumlu eleştiri

tarafından kafa boşluğu, aktif 22/10/2014

4,5Muhteşem

Filmle ilgili daha uzun eleştiri için alttaki linke tıklayınız. ... İnsanların genelinin kısacık yaşamında yaptıklarından... Devamını oku

Tüm üye eleştirileri
0% 0 Eleştiri 100% 2 Eleştiri 0% 0 Eleştiri 0% 0 Eleştiri 0% 0 Eleştiri 0% 0 Eleştiri
2 Üye eleştirisi

Fotoğraflar

36 Fotoğraf

Bunları Biliyor musunuz?

Oyuncular ve Rolleri Hakkında

Başrol için ilk düşünülen isimler arasında Michael Fassbender'ın adı geçiyordu, daha sonra başrolü alan isim Tom Hiddleston oldu.

Festival Notları

Cannes Film Festivali'nde Dünya prömiyerini yapan film, Altın Palmiye için yarışmış; New York Film Festivali'nde de 'En İyi Film' ödülüne aday gösterilmişti. Film ülkemizdeki ilk gösterimini ise Altın Koza Film Festivali kapsamında gerçekleştirmiş, Filmekimi ve Altın Portakal film festivallerinde de izleyiciyle buluşmuştu.
3 Başlık

Bu Filmi Beğendiysen, Şunlara da Göz At:

Tüm benzer filmler

Yorumlar

  • Mustafa ?.

    bir jim jarmusch klasiği daha gelicek beklicez.

Yorumları göster