Sadece Aşıklar Hayatta Kalır
Sadece Aşıklar Hayatta Kalır
Vizyon Tarihi (2s 3dk
Yönetmen:
Oyuncular: Tom Hiddleston, Tilda Swinton, Mia Wasikowska devamı...
Tür Romantik , Dram
Ülke Almanya , İngiltere , Fransa , Kıbrıs
Beyazperde   3,5
Basın   3,8 4 kritik
Kullanıcı   3,5 15 oylama 2 kritik,
Arkadaşlarım
Arkadaşlarım |
Arkadaşlarım Arkadaşlarının fikirlerini keşfet!
Arkadaşlarım
  (henüz) hiç yorum yapmamış arkadaşların (henüz)
Beyazperde'uma bağlanın
Tweet  
 

Özet & detaylar

Eve ve Adam, insanlık tarihine çok uzun zamandır tanıklık eden ve bunun etkisiyle çoğu şeye karşı inancını yitiren iki ölümsüz aşık, iki depresif vampirdir. Adam, iflas etmiş ve büyük ölçüde terk edilmiş hayalet bir şehir görünümünde olan Detroit'te yaşayan; tüm zamanını müziğe ve kimseye dinletmediği şarkılarına ayıran başarılı bir müzisyen, karamsar ve depresif bir vampirdir. Tek aşkı Eve ise uzun bir süredir Fas'ın Tanca şehrinde, bambaşka bir kültürün içerisinde nefes almaktadır. Eve'ın, Adam'ı ziyarete geldiği zamanlardan birinde kız kardeşi Ava'nın da beklenmedik ziyaretiyle karşılaşırlar. O ana dek beladan başka bir getirisi olmayan Ava, bir kez daha işleri daha içerisinden çıkılması zor bir noktaya sürükler. İnsanlığın bilinçli olarak, kendi elleriyle belirlediği yazgısı Eve ve Adam'ın penceresinden her ne kadar karamsar bir tablo gibi görünse de her daim tutunabilecekleri bir umut ışığı bulurlar.
Baş vampir rollerinde Tom Hiddleston ve Tilda Swinton'ın bulunduğu filmin yönetmenliği ve senaryosu Amerikan bağımsız sinemasının başarılı ismi Jim Jarmusch'a ait. Filmin oyuncu kadrosunda Mia Wasikowska, John Hurt ve Anton Yelchin gibi önemli isimler de yer alıyor.

Orijinal adı
Only Lovers Left Alive
İlginç bilgiler
3 başlık
Dağıtımcı
M3
Türkiye Box Office
-
Yapım yılı
2013
Bütçe
US$ 7 000 000
VOD çıkış tarihi
-
Tekrar çıkış tarihi
-
DVD çıkış tarihi
-
Dil
İngilizce, Fransızca, Arapça
Blu-ray çıkış tarihi
-
Görüntü formatı
-
Renk
Renkli
Ses formatı
-
Metraj
uzun metrajlı film
Yapım formatı
-
Viza numarası
-
Daha fazlaKapat

Beyazperde eleştirisi Sadece Aşıklar Hayatta Kalır

3,5

Aşkın bir an olsun etkisini kaybetmediği bir hikâye...
Murat Özer

Jim Jarmusch’un ne yapacağı, nereye bakacağı, nasıl bir ruh haliyle işine sarılacağı belli olmuyor! ‘Amerikan bağımsızlarının gururu’ diye de adlandırılabilecek sinemacı, yeni filmi “Sadece Aşıklar Hayatta Kalır”da (Only Lovers Left Alive), özellikle 2000’li yıllarla birlikte ‘sulandırılan’ vampir fenomenine kendi penceresinden bakıyor ve kendi vampirlerini yaratıyor.

Yüzyıllardır sevdalarını ayakta tutmayı başaran iki ‘vampir âşık’ var hikâyenin merkezinde. Bu süreçte defalarca sınanan aşklarını sınırsızca yaşamak için savundukları ‘alan’sa giderek daralıyor, insanoğlunun ‘kirli’ kanının etkisiyle. Dejenerasyonu hızlanan, çöküşü kaçınılmaz olan insanlık, vampir âşıklarımızı da tehdit eden bir noktaya kadar taşıyor işin vahametini. Adam (Adem) ve Eve (Havva) isimlerini taşıyan kahramanlarımız, onların dünyasına sızan Eve’in kardeşi Ava’nın (bu isim de Havva’yı çağrıştırıyor) varlığıyla da yeni bir ‘sınav dönemi’ne giriyorlar. ‘Kusursuz aşk’ın tarafları olan Adam ve Eve, ‘yasak elma’nın tadına bakmanın onları götüreceği çıkmaz sokaklara doğru yol alıyor ve ‘sadece âşıkların hayatta kalacağı’ bir dibe vuruşu yaşamanın eşiğine geliyorlar...

Jim Jarmusch’un filmi, kaçınılmaz biçimde Tony Scott imzalı “Açlık”ı (The Hunger) hatırlatıyor. Ve hikâyeyi biraz daha kazıdığımızda, Nicolas Roeg imzalı “Dünyaya Düşen Adam” (The Man Who Fell To Earth) geliyor aklımıza. Her iki filmin başrolünde de David Bowie’nin olmasıysa bir tesadüf değil bizce. Biraz daha genç olsaydı, burada da David Bowie’yi görebilirdik başroldeki Tom Hiddleston’ın yerine. Tilda Swinton’la birbirlerini nasıl da güzel tamamlarlardı kim bilir!

“Sadece Aşıklar Hayatta Kalır”ın bu iki filmi hatırlatması, yalnızca Bowie faktörüyle açıklanabilecek bir şey değil tabii. “Açlık”taki vampir âşıklarınkine benzer motivasyonlara sahip buradaki karakterler, ki bu durumun filmi de sırtlayıp götürdüğü söylenebilir. “Dünyaya Düşen Adam”da da ‘aşkın ölümsüzlüğü’ kavramının ‘maddenin ölümsüzlüğü’yle aynı çizgiye oturması söz konusu, ki Jarmusch’un filminde de net biçimde karşımıza çıkan bir olgu bu. Her iki filmin bir kazana atılıp eşleştirilmesiyle ortaya çıkmış gibi “Sadece Aşıklar Hayatta Kalır”. Temel motivasyonu ‘aşk’ olan, ama bunu ‘ölümsüzlük’le daha da anlamlı kılan bir çizgiye sahip film ve bu çizgide yürürken sergilediği tutarlılık da gözden kaçacak gibi değil.

Hikâyenin Detroit’i mekan edinmesi de bir rastlantı değil kuşkusuz. Ekonomik çöküşün ‘görünür’ olduğu merkezlerden biri bu kent ve ‘insanî çöküş’ün de profilini çıkarmak için ideal bir seçim. Giderek çürüyüp kokuşan insanlığın resmine dönüşüyor giderek Detroit bu filmde. Karakterlerin içine fırlatıldıkları bu resim, çözümsüzlüğün daha da ‘hissedilir’ olmasını sağlıyor, âşıkların hayatta kalıp kalamayacağına dair de ipuçları veriyor, arkasındaki milyonlarca soru işaretiyle birlikte. Adam ve Eve’in neredeyse tümden ümitlerini kestikleri insanoğlu, ‘ışıksızlık’la mücadele etmeyi bırakmış durumda ve ‘yok etme’ (ve yok olma) güdüsüyle yaşamayı sürdürüyor. Kahramanlarımızı da giderek köşeye sıkıştıran bu durum, çıkış kapısının görünmediği bir resimle baş başa bırakıyor bizi. İç geçirerek süzdüğümüz bu resmin akan boyaları eşliğinde terk ediyoruz insanın bütün çağlarını; ‘vahşet’le sürdürülebilen bir ‘gelenek’ çıkageliyor ve silip süpürüyor ‘temiz kan’ı, kir pas içinde bir geleceğin ipuçlarını veriyor bize.

Olanca karamsarlığına (karanlık diyelim) karşın, aşkın bir an olsun etkisini kaybetmediği bir hikâye anlatıyor “Sadece Aşıklar Hayatta Kalır”. ‘Yüzeysel’ vampirlerin yerlerde sürünen aşklarına ne kadar ikna olmuyorsak, buradaki ‘elit’ aşka da o kadar ikna oluyoruz, Tom Hiddleston ve Tilda Swinton’ın bedenlerine hapsedilen Adam ve Eve’in özelinde. Mükemmele yakın görsel doku da bu aşkın içinde yuvalanan ‘güzellik’i iyice fark edilir hale getiriyor, Jim Jarmusch’un Türkiye’de gösterime giren ilk filminde...

Eleştirinin tamamı

Fragman ve ekstra videolar Sadece Aşıklar Hayatta Kalır

Sadece Aşıklar Hayatta Kalır Türkçe Altyazılı Fragman
5.151 gösterim

Oyuncular Sadece Aşıklar Hayatta Kalır

Tüm oyuncular ve teknik ekip

Basın Eleştirileri Sadece Aşıklar Hayatta Kalır

Ortalama puan:   3,8
  •   Empire
  •   Hollywood Reporter
  •   Total Film
  •   Variety
4 basın eleştirisi

Üye eleştirileri Sadece Aşıklar Hayatta Kalır

Yapılan son pozitif yorum Haber: kafa boşluğu
  4,5 - Muhteşem

Filmle ilgili daha uzun eleştiri için alttaki linke tıklayınız. ... İnsanların genelinin kısacık yaşamında yaptıklarından rahatsız olan Adam, masum mudur? Kendisi de bunun farkında olacak ki taze ... Daha fazla

Fotoğraflar Sadece Aşıklar Hayatta Kalır

36 fotoğraf

Yapım hakkında enteresan bilgiler Sadece Aşıklar Hayatta Kalır

Oyuncular ve Rolleri Hakkında
Sadece Aşıklar Hayatta Kalır ile ilgili enterasan bilgiler

Başrol için ilk düşünülen isimler arasında Michael Fassbender'ın adı geçiyordu, daha sonra başrolü alan isim Tom Hiddleston oldu.

3 başlık

Son haberler Sadece Aşıklar Hayatta Kalır

Bu film hakkında 14 haber var

Bu filmi seviyorsanız, ayrıca bu filmi de sevebilirsiniz:

Tüm benzer filmler

Daha fazla film bulmak mı istiyorsun? Şunlara da göz at: 2013'nin en iyi Romantik filmleri

Yorumlar

  • Mustafa ?.

    bir jim jarmusch klasiği daha gelicek beklicez.

En İyi Filmler (Kullanıcı Puanlarına Göre)
Sevimli Tehlikeli
  4,2

Yönetmen: Özcan Deniz
Oyuncular: Şükrü Özyıldız, Ayça Ayşin Turan
Romantik
Fragman

Mucize
  4,1

Yönetmen: Mahsun Kırmızıgül
Oyuncular: Talat Bulut, Mert Turak
Dram
Fragman

Her Şeyin Teorisi
  3,7

Yönetmen: James Marsh
Oyuncular: Eddie Redmayne, Felicity Jones
Biyografik
Fragman

Vizyondaki tüm en iyi filmler
En Popüler Fragmanlar
Bana Adını Sor - Fragman
142.877 gösterim
Bir Varmış Bir Yokmuş - Fragman
10.698 gösterim
Yeni Dünya - Fragman
3.699 gösterim
Son Mektup - Fragman
2.348 gösterim
Beyazperdede Bu Hafta (27 Şubat - 5 Mart)
357 gösterim
Mandıra Filozofu 2: İstanbul - Fragman
11.542 gösterim
Tüm fragmanları görüntüle
Tüm Sinema Haberleri
Peki X-Men'i Wes Anderson Çekseydi?
Peki X-Men'i Wes Anderson Çekseydi?
Tweet  
 
Sherlock Holmes Emekli Olmaz!
Sherlock Holmes Emekli Olmaz!
Tweet  
 
Ryan Reynolds Kanseri Yenebilecek mi?
Ryan Reynolds Kanseri Yenebilecek mi?
Tweet  
 
Yenilmezler Savaş Alanına Çıktı!
Yenilmezler Savaş Alanına Çıktı!
Tweet  
 
Sean Penn ve Javier Bardem Karşılıklı Silahları Çekti!
Sean Penn ve Javier Bardem Karşılıklı Silahları Çekti!
Tweet  
 
Mert Fırat'tan "Bana Göre Değil"
Mert Fırat'tan "Bana Göre Değil"
Tweet  
 
Tüm sinema haberleri