Beyazperdem
Uyumsuz
Bunları biliyor musunuz? "Uyumsuz" filmine dair haberler ve ilginç detaylar!

Uyarlama

Veronica Roth'un çok satanlar listesinden inmeyen Divergent (2011) , Insurgent (2012) ve Allegiant (2013) üçleme serisinden uyarlanan film, ilk romanı temel alıyor. Roman serisinin diğer iki kitabı da beyazperdeye uyarlanacak ve son kitap 2 bölüm halinde sinemalarda olacak.

Detaylar

Filmin çekimleri, serinin devam edeceği gerçeği nedeniyle de bir hayli zor geçmiş. Setin kurulması, senaryonun yazılması ve oyuncuların yönlendirilmesi aşamasında hikayenin devamında neler yaşanacağına sürekli dikkat edilmiş. Filmin çekimleri esnasında serinin üçüncü kitabı henüz yazılmamış ve yönetmen Burger, bu süreçte her şeyi doğru yaptıklarından emin olabilmek için serinin yazarıyla sürekli irtibat halindeymiş.

Yönetmen Hakkında

Yönetmen Neil Burger film her ne kadar fütüristik de olsa karakterlerin özelliklerinin şu anda gerçek hayatta bulunan insani özelliklerle bağdaştığını belirtiyor. İyiliğin yanı sıra kötülüğün de başrol oynadığı hikayede farklı kalan tek insan olan Tris'i farklı olduğu anlaşılırsa, öleceğini bilen bir karakter olarak yorumluyor.

Neil Burger, Kate Winslet'ın canlandırdığı Jeanine Matthews'un filmin en kadınsı karakteri olduğunu ve bu rolü canlandıracak oyuncunun kendileri için çok önemli olduğunu açıklıyor. Ütopyanın lideri olan Jeanine karakterinin son derece zeki bir kadın olduğunu belirten yönetmen, Jeanine'i filmdeki dünyanın Steve Jobs'u olarak yorumluyor.

Detaylar

Divergent, sevilen seriler Twilight ve Hunger Games'i finanse eden stüdyo tarafından kotarıldı. Bu üç film de özellikle genç okuyucuların büyük beğeniyle karşıladığı üç farklı roman serisinden uyarlandı. Bu başarılı kitap serilerinin yaratıcıları ise Amerikalı kadın yazarlar. Bunlardan ikisi, Veronica Roth ve Stephenie Meyer, aynı şehirde yetişmişler.

Oyuncular ve Rolleri Hakkında

Four rolünde izlediğimiz Theo James, filmdeki korku temasına değinip korkusuz olmanın güzel bir şey olduğunu, bu filmle birlikte kendisinde korkunun tanımının değiştiğini, asıl korkusuzluğun korkuyla nasıl başedebileceğini bilmekle ilgili bir durum olduğunu belirtiyor. Canlandırdığı Four karakterini çevresindekilere yardımcı olan cesur bir adam, sisteme kafa tutan güçlü bir birey olarak yorumluyor ve böylesine güçlü bir hikayenin başrolünde olmanın keyifli olduğunu dile getiriyor.

Oyuncular ve Rolleri Hakkında

Altın Küre adaylığı bulunan başrol Shailene Woodley ise filmin oldukça farklı bir dünya inşa ettiğini ve bu tip yüksekten uçan filmlerin aksine bu filmin senaryosunda yazılan hiçbir şeyin saçma olmadığını söylüyor ve birçok sahnede oldukça etkilendiğini dile getiriyor.

Detaylar

Veronica Roth, serinin üçüncü kitabını da sonlandırdı ve diğer iki kitabın da filme çekimi esnasında fikirleriyle ekibe destek olacağını açıkladı. Hem dışarıdan bir gözlemci hem de olayların tek şahidi gözüyle kitaplarını değerlendiren Roth, Uyumsuz'un ikinci bölümünü yeni bir dünyada yeni deneyimlerin yaşanması olarak yorumlayıp Tris'i yolunun artık daha uzun ve daha çetrefilli olacağını belirtti.

Detaylar

Tıpkı Pénélope Cruz'un Karayip Korsanları: Gizemli Denizlerde filminin çekim sürecinde yaşadığı gibi, Kate Winslet da Uyumsuz filminin çekimleri sırasında hamileydi. Fakat İspanyol yıldızın aksine kardeşleri Beth Winslet ya da Anna Winslet'ı dublör olarak kullanmayı kabul etmedi. Winslet, çekimler sırasında beş aylık hamileydi. Kamufle etmek için karın bölgesini çok fazla kadraja almamaya çalıştılar, yakın çekimlerde ise özel bir aksesuarla kapatmayı denediler.

Oyuncular ve Rolleri Hakkında

Miles Teller aslında Four rolü için oyuncu seçmelerine katıldı ancak başarılı olamadı. Birkaç ay sonra filmin yapımcıları oyuncunun Şu An Muhteşem filmindeki performansını gördükten sonra ona Eric karakterini canlandırmasını teklif ettiler. Four rolü ise Theo James'e gidiyordu.

Teller, Theo James ile yarışamayacağını belirterek teklifi geri çevirdi. Ardından bu kez Peter rolü için teklif geldiğinde arkadaşı Shailene Woodley'nin de ısrarıyla kabul etti.

Detaylar

Uyumsuz'un senaryosu Veronica Roth'un 2011 tarihli romanından uyarlandı. Üniversitede psikoloji bölümünde okuyan yazar, okuldaki ilk yılında karşılaştığı deneyimlerden yola çıktı. Hikaye yazarın da doğum yeri olan Chicago'da geçiyor.

O dönem hastaların fobileriyle yüzleşmesini sağlayan bir terapi grubunda çalışan yazar, bu çalışmalarını insanların çeşitli korkularla yönetildiği bir toplum distopyasına dönüştürerek hikayeleştirdi.

Detaylar

Neil Burger talepkar ve titiz bir yönetmen. Bunu Shailene Woodley'e eşlik edecek aktörleri seçme aşamasında kanıtladı. Başlangıçta roller için Lucas Till, Alex Pettyfer, Jack Reynor, Alexander Ludwig, Luke Bracey ve Brenton Thwaites gibi isimlerle denemeler yapıldı. Neticede yönetmen ve yapımcıların onayını alan isimler Theo James, Jai Courtney ve Miles Teller oldu.

Teknik Detaylar

Cesaret kanıtlama evrelerinden biri de yerden 20 metre yükseklikte bir çatıdan boşluğa atlayacakları sahneydi. Elbette bu zorlu sahnede gerçekte atlayan kişi Shailene Woodley değildi. Her ne kadar böyle bir yükseklikte vertigo yaşamış olsa da bir süreliğine çatının üzerinde durmayı başardı. Shailene yerine atlayan kişiyse dublörü Alicia Vela-Bailey. Ünlü dublörün o ana dek atladığı en yüksek mesafeyse 9 metreymiş.
BAŞKA NELER VAR?
 • Sır (2012)
 • Enes Batur Hayal Mi Gerçek Mi? (2018)
 • Son Ültimatom (2007)
 • Hedefim Sensin (2018)
 • Direniş Karatay (2018)
 • Kafalar Karışık (2018)
 • Hayat Öpücüğü (2015)
 • Mucize 2 Aşk (2018)
 • Yenilmezler: Ultron Çağı (2015)
 • Ayla (2017)
 • 4N1K (2016)
 • Çakallarla Dans 5 (2018)
 • Grinin Elli Tonu (2015)
 • Dağ 2 (2016)
 • Deliha 2 (2018)
 • Organize İşler: Sazan Sarmalı (2018)
 • Kolonya Cumhuriyeti (2017)
 • Aile Arasında (2017)
 • Yıldızlararası (2014)
 • Dabbe 6 (2015)
Back to Top