Adalet İçin
Adalet İçin
Vizyon Tarihi (2s 2dk
Yönetmen:
Oyuncular: Mads Mikkelsen, Mélusine Mayance, Delphine Chuillot devamı...
Tür Dram , Tarihi
Ülke Fransa , Almanya
Beyazperde   3,5
Kullanıcı   3,2 9 oylama 2 kritik,
Arkadaşlarım
Arkadaşlarım |
Arkadaşlarım Arkadaşlarının fikirlerini keşfet!
Arkadaşlarım
  (henüz) hiç yorum yapmamış arkadaşların (henüz)
Beyazperde'uma bağlanın
Tweet  
 

Özet & detaylar

Micheal Kohlhaas , bir at satıcısıdır. Saxony yönetiminde bir at ekibine liderlik etmektedir ta ki Junker Wenzel von Tronka adında bir memur onu tutuklayıncaya kadar. Memur belgelerde sahtekarlık yaptığını iddia ederek ondan rüşvet olarak 2 at ister. Evine döndüğünde bu tutuklamanın tamamen keyfi olduğunu keşfeden Kohlhaas , Tronka'nın kalesinin yolunu tutar ve orada atların kötü muameleye uğradığını ve buna karşı çıkan adamının dövüldüğünü görür. Tronka'ya dava açan Kohlhaas bu kötü muamelenin cezalandırılması için uğraşmaktadır fakat , Tronka bağlantıları sayesinde davayı düşürmeyi başarır. Bunun üzerine Kohlhaas kendi savaşını başlatır...

Orijinal adı
Michael Kohlhaas
İlginç bilgiler
-
Dağıtımcı
M3
Türkiye Box Office
-
Yapım yılı
2013
Bütçe
-
VOD çıkış tarihi
-
Tekrar çıkış tarihi
-
DVD çıkış tarihi
-
Dil
Fransızca, Almanca
Blu-ray çıkış tarihi
-
Görüntü formatı
-
Renk
Renkli
Ses formatı
-
Metraj
uzun metrajlı film
Yapım formatı
-
Viza numarası
-
Daha fazlaKapat

Beyazperde eleştirisi Adalet İçin

3,5

Adaletin ağır bedeli!
Ali Ulvi Uyanık

Heinrich von Kleist (1777 - 1811) Alman Edebiyatı'nın romantizm akımı içinde eserler vermiş, roman, oyun, öykü yazarı ve şairi. 34 yaşında sevgilisiyle birlikte intihar ettiğinde koyu bir mutsuzluk içindeydi. Eserlerinde de düşüncel mutluluğu aramıştır. 16.yüzyıl başlarında Branderburg - Cölln'de yaşamış, şerefli Hans Kohlhase'nin gerçek öyküsünden yola çıkarak yazdığı "Michael Kohlhaas" adlı romanında, adaletin tecellisi için şiddete başvurmaktan başka çaresi kalmayan adamın isyanını anlatmıştır. Aslında 1810'da tamamını yayımlattığı bu romanıyla, yaşadığı dönemin siyasi çalkantılarına dair düşüncelerini ifade etmiştir (Kutsal Roma Cermen İmparatorluğu'nun, 1806'da Napolyon Savaşları'yla tamamen yıkılması Avrupa tarihinde bir dönümdür).

1969'da Volker Schlöndorff'un "Michael Kohlhaas - Der Rebell" adıyla sinemaya uyarladığı eserde, bu kez, belgesel ve kısa filmleri de olan ancak Türk seyircisine aşina gelmeyen Fransız yönetmen Arnaud des Pallières'in imzası var. Ailesiyle birlikte dürüst bir hayat süren at tüccarı Kohlhaas, 1532'de Leipzig panayırına giderken iki siyah atına el koyan ve onları rehin tutmanın ötesinde işkence edercesine çalıştıran soyluya karşı yasal yollara başvurur. Soyluya yakın olan mahkeme heyetinin kararından sonuç alamayan Kohlhaas, adalet için prensese başvuran karısının da öldürülmesi üzerine etrafına topladığı sert adamlarla, bu gaddarlığa ve düzene karşı, kan dökerek mücadele etmeye başlar.

Reformist Martin Luther'le aynı dönemde yaşamış ve kararlılığından taviz vermeyen asi Kohlhaas'ın hikayesi, 16. yüzyılın karanlığını gerçeklikten en ufak bir taviz vermeden yansıtıyor. Doğal ışıklarda bazen gözünüz nesneleri seçmekte zorlansa da, filmin olayları tüm etkisi ve duygusuyla seyirciye geçirmekteki başarısı tam. Ritim, çağının ritmine uygun.

Adalet İçin/Michael Kolhaas'ta adım adım Kohlhaas'ın güce karşı mücadelesindeki haklılığına katılıyor; şiddete başvurma zorunluluğunu anlayabiliyoruz. Ancak, tam da bu noktada tartışma başlıyor. Şiddet adi suçlara dönüştüğünde, adalet arayışının meşruiyeti tartışılmaz mı? Kohlhaas, isyan ederek sağladığı adaletin zedelenmemesi için bedelini ödemek zorunda kalacak mıdır?

Kleist, yönetimdeki erklerin kendi çıkarları ve keyfilikleri nedeniyle ağır bedel ödemek zorunda kalan, ancak hakkını da alan Kohlhaas karakterini öyle bir yazmış ki, her zaman diliminde, adalet arayışındaki herkes için hem umut, hem de derin bir umutsuzluğu temsil etmekte. Çünkü, devlet şiddetine ve terörüne karşı adalet için harekete geçtiğinizde, her daim, asi, giderek anarşist olarak damgalanacaksınız (çok mu tanıdık geldi?)!

Filmde, ilk bakışta insanı heyecanlandıran adalet tecellisi, bedelinin ödenmesine gelindiğinde, yerini moral bozukluğuna bırakıyor. Çok dramatik tabii. Yapıtı iyice özümsediğinizde, Kleist'ın intiharına giden yolu, sisler içinde de olsa fark edebilirsiniz.

Öykünün gerçekliğine müthiş katkılarıyla kimyamızın değişmesini sağlayan, Danimarka'dan uluslararası sinemaya, neredeyse bir armağan gibi sunulan Mads Mikkelsen başta olmak üzere, irili ufaklı rollerde filmin değerini yükselten isimleri anmak gerekir: Bruno Ganz, Denis Lavant, Sergi López, Amira CasarRoxane Duran, David Kross, Delphine Chuillot.

Eleştirinin tamamı
Adalet İçin İngilizce Altyazılı Fragman

Oyuncular Adalet İçin

Tüm oyuncular ve teknik ekip

Üye eleştirileri Adalet İçin

Yapılan son pozitif yorum Haber: kews K.
  5,0 - Başyapıt

Tarihden bir kesit olan bu film gerçekten çok güzel. Her film akıcı ve çok hareketli olmaz. Bu film yavaş ilerliyor ama bu tarihi dönemin kesitini çok güzel detaylarıyla ve sanatsal görselliklerle ... Daha fazla

Son haberler Adalet İçin

 • Sevilen Filmlerin DVD'leri Raflarda Yerini Aldı

  Sevilen Filmlerin DVD'leri Raflarda Yerini Aldı

  12 Haziran 2014 Perşembe | Haberler - Sektörden
   
   

  BirFilm bandrollü 5 film raflardaki yerini aldı. Devamını oku

 • Vizyonda Dram Var!

  Vizyonda Dram Var!

  27 Mart 2014 Perşembe | Haberler - Gündemdeki Filmler

  Martın son haftasında vizyona dram ağırlıklı 6 yeni film giriyor. Meddah, Adalet İçin ve Binlerce Kez İyi Geceler bu haftanın göze çarpanlar...

 • Vizyonda Bu Hafta!

  Vizyonda Bu Hafta!

  27 Mart 2014 Perşembe | Dosyalar - Özel Dosyalar

  28 Mart cuma günü dramdan biyografiye 6 yeni film sinemalara geliyor. Meddah, Binlerce Kez İyi Geceler ve Adalet İçin bu haftanın öne çıkanl...

Bu film hakkında 5 haber var

Bu filmi seviyorsanız, ayrıca bu filmi de sevebilirsiniz:

Tüm benzer filmler

Daha fazla film bulmak mı istiyorsun? Şunlara da göz at: 2013'nin en iyi Dram filmleri

Yorumlar

En İyi Filmler (Kullanıcı Puanlarına Göre)
Bana Masal Anlatma
  4,5

Yönetmen: Burak Aksak
Oyuncular: Fatih Artman, Hande Doğandemir
Komedi
Fragman

Mucize
  4,1

Yönetmen: Mahsun Kırmızıgül
Oyuncular: Talat Bulut, Mert Turak
Dram
Fragman

Son Umut
  3,7

Yönetmen: Russell Crowe
Oyuncular: Russell Crowe, Olga Kurylenko
Dram
Fragman

Vizyondaki tüm en iyi filmler
En Popüler Fragmanlar
Aşk Sana Benzer - Fragman
Sevimli Tehlikeli - Fragman
Yapışık Kardeşler - Fragman
Keskin Nişancı - Altyazılı Fragman
Bir Varmış Bir Yokmuş - Teaser 2
Cymbeline - Orijinal Fragman 2
Tüm fragmanları görüntüle
Tüm Sinema Haberleri
14. !f istanbul Programı Açıklandı!
14. !f istanbul Programı Açıklandı!
Tweet  
 
2015 Sundance Film Festivali Başladı!
2015 Sundance Film Festivali Başladı!
Tweet  
 
SüngerBob Karepantolon'dan Çok Özel Hediyeler
SüngerBob Karepantolon'dan Çok Özel Hediyeler
Tweet  
 
Doctor Strange Cephesinden Taze Gelişmeler!
Doctor Strange Cephesinden Taze Gelişmeler!
Tweet  
 
8 Saniye Filminin Son Ayağı: Meksika!
8 Saniye Filminin Son Ayağı: Meksika!
Tweet  
 
Aquaman'in Kötüsü Belli Oldu mu?
Aquaman'in Kötüsü Belli Oldu mu?
Tweet  
 
Tüm sinema haberleri