Bendeyar
Bendeyar
Vizyon Tarihi (1s 39dk
Yönetmen:
Oyuncular: Ümit Olcay, Kazım Çarman, Yaşar Alptekin devamı...
Tür Aksiyon
Ülke Türkiye
Beyazperde   1,5
Basın   3,0 1 kritik
Kullanıcı   2,8 4 oylama 2 kritik,
Arkadaşlarım
Arkadaşlarım |
Arkadaşlarım Arkadaşlarının fikirlerini keşfet!
Arkadaşlarım
  (henüz) hiç yorum yapmamış arkadaşların (henüz)
Beyazperde'uma bağlanın
Tweet  
 

Özet & detaylar

Devlet adına çalışan gizli bir ajan olan Afşin, son görevinde ABD ajanları tarafından pusuya düşürülüp hapse gönderilir. Hapisteyken karısının da ABD ajanlarınca öldürüldüğünü öğrenir ve intikam yeminleri eder. Hapisteyken tanıştığı bilge Akçakoca'nın eğitiminden geçen Afşin, Mevlevi felsefesi ve İslamiyet konusunda bilgilenir, hatta telepatik özel güçler kazanır. Afşin olarak girdiği hapishaneden çıkarken artık Bendeyar olmuştur. Ve intikam vakti gelmiştir...

İslami mesajlar içeren "Gözyaşı Geceleri" adlı tiyatro oyunuyla tanınan Haşim Akten'in senaryosunu kaleme aldığı film, başrolünde gücünü inancından alan Müslüman bir süper-kahramanın olduğu fantastik bir aksiyon denemesi. Yönetmen koltuğunda ise Meksika asıllı Amerikalı Joel Leang oturuyor...

Dağıtımcı
Özen Film
İlginç bilgiler
-
Yapım yılı
2011
Türkiye Box Office
45.627 kişi izlemiş
VOD çıkış tarihi
-
Bütçe
-
DVD çıkış tarihi
-
Tekrar çıkış tarihi
-
Blu-ray çıkış tarihi
-
Dil
Türkçe
Renk
Renkli
Görüntü formatı
-
Metraj
uzun metrajlı film
Ses formatı
-
Yapım formatı
-
Viza numarası
-
Daha fazlaKapat
1,5


Melis Zararsız

Bendeyar adlı filmin gösterime gireceğini duyduğumda internette biraz araştırma yaptım. Turizm, tiyatro, radyoculuk gibi alanlarda faaliyet gösteren bir "Gözyaşı Yapım" çıktı karşıma, filmin fikir babası, senaristi, oyuncusu ve yapımcısı Haşim Akten'in de bazı görüşleriyle karşılaştım, mesela resmi sitelerinde, bu filmin "müslümanlara zulmeden emperyalistlere dur cevabı" olduğunu yazmış. Filme ait bir basın gösterimi olmadı, olduysa da biz çağırılmadık (bazı röportajlarda bir basın galasından söz edilmiş çünkü), bu yüzden vizyonda izledikten sonra görüşlerimi sizlerle paylaşabiliyorum.

Herşeyden önce filmle ilgili araştırmalarımın devamında okuduğum birçok röportajda, bunun "İslami bir film" olduğunun altını birebir filmin yapımcısı çizmiş. Halbuki bir filme İslami film demek, birçok kesimin, özellikle de Müslüman kesimin hoşuna gitmeyen bir tanımlama. Bu açıdan da iyice merakla izlediğim, duruşunu merak ettiğim bir film oldu Bendeyar. "Bendeyar", Farsça'da Allah'a kul olan anlamına geliyormuş bu arada. Filmin bir diğer farklı yanı ise yönetmeninin Joel Leang isimli 30 yaşlarında Amerikalı bir genç olması. Bir süredir Türkiye'de yaşayan, daha çok müzik klipleri çekmekle uğraşan bir genç Leang. Kendisiyle yapılan röportajlarda, "ben de anti emperyalistim, bu yüzden senaryo bana yakın geldi", diyor.

İlk haftasında 126 salonda vizyon şansı bulan filme yönetmenin katmış olabilecekleri açısından, estetik ve sinematografik açılardan yaklaştığımızda, büyük eksikler görüyoruz. Filmin yapımcısı, demeçlerinde estetik kaygı taşıdıklarını ve buna az para harcamadıklarını belirtse de maalesef gerek ses, gerek ışık, gerekse kurgusal açıdan pek çok eksiği ve hatası var filmin. Sanki acele edilmiş. Hele bazı kareler birbirine yapıştırılmış gibi adeta, geçişler sorunlu, kamera açısı her değiştiğinde ses boğuklaşıyor, renk ve doku değişiyor. Filmin fikir babası Haşim Akten'e ait olan senaryoda da maalesef kopukluklar söz konusu. Bir ilk film olarak göz ardı edilebilecek kusurlar olarak bakmak istesek de, filmi takipte zorlanmalar yaratan bu eksikler keşke olmasaydı demeden geçemiyoruz.

Filmin kurgu ve senaryosundaki en büyük sorun aslında hikayenin başından itibaren akış sürecinde göze çarpıyor. Devlet için çalışan bir ajan olan Afşin Amerikalıların hoşuna gitmeyen bilgilere ulaştığı için kendisine tuzak kurulmuştur ve hapise girmiştir, eşi ise Afşin'den kalan bir disketin içindeki belgeleri incelerken Pentagon'un bilgisayarlarına ve bazı gizli bilgilere ulaşmıştır, bunu anlayan Amerikalılar ise Afşin'in eşinin peşine düşerler. Bu arada Afşin'i hapishanede ziyaret eden Amerikalılar, telepati yöntemiyle eşine ulaşabileceklerini göstermişlerdir Afşin'e. Afşin ise hapishanede aynı koğuşu paylaştığı Akçakoca isimli bir hocanın, sadece iyiliğe kullandığı telepati kabiliyeti sayesinde eşini kurtarmaya çalışır ama başaramaz, Amerikalılar erken davranır.

Filmin tümüne yayılabilecek bu konu, filmin ilk yarısının da yarısında hızlıca tüketilmiş. Bu kısımda yadırgadığımız bir başka durum, bilgisayarlara erişme sahnelerinde ve telepati sahnelerinde uygulanan bazı görsel efektler, adeta Matrix filmindeymişizcesine yer verilmiş bazı dijital ve bilim-kurgusal görüntüler, perdede akan yeşil rakamlar, semboller, figürler... Filmin genel rengine, dokusuna, bozuk ışığına, amatör ruhuna uymamış bunlar, adeta komik olmuş. Daha sonra ise film, "yıllar sonra..." diyerek intikam hırsına bürümüş Afşin'in hapisten çıktıktan sonraki davranışlarını, onu eğiten ve ona da telepati gücünü öğreten hocayla birlikte yaptıklarını ve sabrı öğrenişini anlatırken, asıl konuyu olabildiğince hafifletip dini dokuyu aşırı derecede öne çıkarmaya başlıyor. Dakikalar, dakikalar, dakikalar süren namaz sahneleri, fonda sürekli ilahi sesleri, hem Afşin'in hocası Akçakoca'nın, hem de camideki imamın bir süre sonra aşırı göze batan mesaj kaygılı cümleleri, neredeyse filmin başında içine girdiğimiz hikayesini bir süreliğine unutturup, "konusu Müslümanlık olan bir film izliyoruz"dan başka bir şey düşündürtmemeye başlıyor. Hele ki Amerikan ajanlarla olan konuşmalardaki aşırı mesaj kaygılı ifadeler, filmin amacını iyice ele veriyor. Filmin yapımcısının ve oyuncularının söyleşilerde "filmin amacı" olarak ifade ettikleri şeyler var zaten, şöyle diyorlar: "Çağın emperyalistlerinin güçleri karşısında aciz hisseden Müslümanlara imanın gücün hatırlatmak, dış dünyaya da İslam'ın terör dini değil sevgi dili olduğunu göstermek..."

Bir filmin içinde din öğelerinin yer alması bana göre problem değildir, sinema hayatla ilgiliyse, inançlar da yaşamımızın bir parçası ise, bu çok doğaldır, bu bağlamda en ufak bir önyargı ile izlemedim bu filmi, fakat basında okuduklarım olsun, izlediğim film olsun, Bendeyar bana şu hissi verdi: amaç önce sinema yapmak ve sinemada bir hikayeyi anlatırken dini öğelere de yer vermek değil, Haşim Akten'in din ve politika konularındaki düşüncelerini geniş bir kitleye bir mesaj olarak verebilmek için sinema yolunu seçmiş olması, yani tersten gidilmiş sanki. Filmin başrol oyuncusu Ümit Olcay, "bu filmin amacı propaganda mı diye düşündüm ama yönetmenimiz Amerikalı, iddialı inançlar taşıyan bir Müslüman yönetseydi oynamazdım" demiş bir röportajında, ama bence bir şeyi atlamış. Bu bir yönetmen sineması değil, belli ki bu projeyi en azından sinemasal anlamda derli toplu çekecek, az da olsa deneyimli bir yönetmene ihtiyaç vardı ve Joel Leang ile anlaşıldı, o da bir yönetmenin teknik anlamda bir filme katabileceği en yalın şeyi kattı, varolan senaryoyu, fikri, projeyi diyelim, en kaba tabiriyle "yönetti". Yani bu film aslında yapımcı, senarist ve oyuncu Haşim Akten projesi olarak anılması gerektiğini düşündüğüm, "iddialı" bir film. Meraklısına...

Eleştirinin tamamı
Bendeyar Dublajlı Fragman
223 gösterim

Oyuncular Bendeyar

Tüm oyuncular ve teknik ekip
Ortalama puan:   3,0 1 basın eleştirisi var.
 •   Yeni Şafak
Basın Eleştirisi

Üye eleştirileri Bendeyar

Yapılan son negatif yorum Haber: Amir Han
  2,0 - İyi değil

Manevi değerleri ön plana çıkarma gayreti içinde olan bir yapım. Fakat her ögesi amatörce işlenmiş. 1 milyon dolardan fazla prodüksiyon bütçesi olmasına rağmen(yalan değilse) ses, kurgu,oyunculukla... Daha fazla

Fotoğraflar Bendeyar

Son haberler Bendeyar

 • Bu Hafta Vizyona Girenler!

  Bu Hafta Vizyona Girenler!

  13 Ekim 2011 Perşembe | Dosyalar - Özel Dosyalar

  'Şey', 'Üç Silahşörler', 'Hayat Sana Güzel', 'Bir Gün', 'Şeytanın İkizi', 'Oğul' ve 'Bendeyar' bu haftanın yenileri...

Bu filmi seviyorsanız, ayrıca bu filmi de sevebilirsiniz:

Tüm benzer filmler

Daha fazla film bulmak mı istiyorsun? Şunlara da göz at: 2011'deki en iyi filmler2011'nin en iyi Aksiyon filmleri

Yorumlar

 • bestpicture86

  bu ne abi başroldeki eleman ismail yk kılıklı nası bi zeka ürünü bu

 • cremisi 74

  uzun zamandır bu filmi bekliyordum.bu akşamki seansta izleme fırsatım oldu.filmin başındaki amerikan askerlerinin olduğu sahne ve yine filmin başındaki bilgisayar efektlerinin olduğu sahnelerdeki oyunculuk ve çekim kalitesinden sonra hollywood kalitesine yakın bir aksiyon filmi beklentisi içine girdim.ancak filmin devamında tempo bir türlü üst düzeye çıkamadı.başroldeki oyuncunun performansı ve enerjisi seyirciyi sürükleyecek kapasitede değildi.sesteki sorun kimi zaman alt yazı ihtiyacı doğurdu. duyduğum kadarıyla gözyaşı geceleri ekibinin ilk filmiymiş.herşeye rağmen umarım hedefledikleri hasılata ulaşıp daha kaliteli bir anakastla 2. filmi çekierler.

 • mag2200

  filmin 2. seansına girmedim. arkadaş bu kadar mı basit bir konu basit bir film olur. hiç mi bunu çekenler piyasaki filmlerin kurgusuna, montajına en azından seslendirmesine yetişemez. ayrıca kimi yerlerde ki hocaların dini söylemleri bana çok yanlış geldi. birde kızların kapanma şekli aynı rahibe gibiydi. abartmıyorum bi sahnede kapalı kızları görünce rahibe sandım. kızlarla erkeklerin yanyana oturup sohbet dinlemesi aynı evde yaşamaları vs. ha birde bu dindar erkeklerin hepsi neden deri ceket giyiyorlardı? garip bir film, ne anlatmaya çalışıyor ne gösteriyor, ben hiç beğenmedim arkadaşlar.

 • seasd

  Akp düzeninin bi parçası.... Nedense bu tür yapımlar karşımıza çıkıyor. şaşırmamak gerek.

 • mag2200

  AK PARTİ ZİHNİYETİYLE BİR ALAKASI OLDUĞUNU HİÇ ZANNETMİYORUM SEASD :) . HATTA ADIM GİBİ EMİNİM HANGİ ZİHNİYETİN ÜRÜNÜ OLDUĞUNU ;)

En İyi Filmler (Kullanıcı Puanlarına Göre)
Kardeşim Benim
  4,1

Yönetmen: Mert Baykal
Oyuncular: Burak Özçivit, Murat Boz
Komedi
Fragman

Diriliş
  4,1

Yönetmen: Alejandro González Iñárritu
Oyuncular: Leonardo DiCaprio, Tom Hardy
Western
Fragman

Alvin ve Sincaplar: Yol Macerası
  3,8

Yönetmen: Walt Becker
Oyuncular: Jason Lee, Kimberly Williams-Paisley
Animasyon
Fragman

Vizyondaki tüm en iyi filmler
En Popüler Fragmanlar
Dünyanın En Güzel Kokusu - Fragman (2)
10.914 gösterim
Hesapta Aşk - Fragman
6.431 gösterim
Deadpool Dublajlı Fragman
56.447 gösterim
Danimarkalı Kız Türkçe Altyazılı Fragman
4.848 gösterim
Roma'da Aşk Başkadır - Türkçe Altyazılı Fragman
186 gösterim
X-Men: Apocalypse - Super Bowl TV Commercial
1.823 gösterim
Tüm fragmanları görüntüle
Tüm Sinema Haberleri
Vizyonda Sevgililer Günü Haftası!
Vizyonda Sevgililer Günü Haftası!
Tweet  
 
Arınma Gecesi 3'ten Türkçe Altyazılı Fragman da Yayınlandı!
Arınma Gecesi 3'ten Türkçe Altyazılı Fragman da Yayınlandı!
Tweet  
 
2016'da Pinema ile Neler Seyredeceğiz?
2016'da Pinema ile Neler Seyredeceğiz?
Tweet  
 
66. Berlin Film Festivali Başlıyor!
66. Berlin Film Festivali Başlıyor!
Tweet  
 
Ceberrut'tan Yepyeni Fragman!
Ceberrut'tan Yepyeni Fragman!
Tweet  
 
Avanak Dedektör Geliyor!
Avanak Dedektör Geliyor!
Tweet  
 
Tüm sinema haberleri