Filmleri oyla!
Beyazperdem
  Simurg
   Simurg
  30 Kasım 2012 / 1s 49dk / Dram, Belgesel
  Yönetmen Ruhi Karadağ
  Oyuncular: Ali Ekber Akkaya, Çiğdem Kazan, Refik Ünal
  Ülke Türkiye
  FRAGMANI İZLE
  Basın
  2,1 5 Eleştiri
  Üyeler
  3,4 10 Puanlama ve 1 Eleştiri
  Beyazperde
  3,0
  Puanım :
  0.5
  1
  1.5
  2
  2.5
  3
  3.5
  4
  4.5
  5
  İzlemek İstiyorum

  Özet ve Detaylar

  Yıllardan 1996. ülke bir yandan tırmanan terörle mücadele ederken diğer yandan insani koşulların sağlanmadığı iddia edilen F-tipi cezaevlerine karşı yaşam mücadelesi veriliyor. Bu mücadeleye açlık grevi ile katılan altı isim Refik, Cafer, Çiğdem, Hüseyin Muharrem, Ali Ekber ve Delil 69 gün süren ölüm orucuna giriyorlar.
  Fakat bu inatla girdikleri bu yol, onlara Wernicke Korsakoff hastalığı ile geri dönüyor. Konuşma zorluğu, istemsiz kasılmalar, denge bozuklukları, hafıza kaybı ve ciddi unutkanlık gibi sorunlar hepsinde ortaya çıkıyor.
  2000'e gelindiğinde ölüm oruçları yeniden başlıyor ve altı arkadaş, bu sefer dört sene önce yaşamını yitiren İdil Erkmen'in mezarı başında buluşarak, hem geçmişte yaşadıkları günlere geri dönüyor, hem de devam eden eyleme tekrar destek veriyorlar...
  1998'den bu yana çektiği belgesellerle ve televizyon sektöründe yürüttüğü gazetecilik yapımcılık faaliyetleri ile tanınan Ruhi Karadağ'ın son çalışması 18. Altın Koza Film Festivali'nde dünya prömiyeri yaparak yarışmalı bölümde şans arayacak.
  Dağıtımcı Tiglon
  Daha fazla
  Yapım yılı 2011
  Metraj uzun metrajlı film
  İlginç Detaylar -
  Bütçe -
  Dil Türkçe
  Görüntü formatı 35 mm
  Renk Renkli
  Ses formatı -
  Yapım formatı -
  Viza numarası -

  Beyazperde Eleştirisi

  3,0
  Ortalama
  Simurg

  Ölüme yatmanın belgeseli...

  Banu Bozdemir
  Simurg'u Adana Altın Koza'da izlemiş hatta film sonrasında moderasyonunu da yapmıştım. Filme konu olan kişiler de oradaydı. Bedenlerini açlığa teslim etmiş, o yüzden bedenlerinin çoğu işlevi kaybolmuş insanlarla kısa süre de olsa bir arada olmak zordu gerçekten de. Konuşma ve yürüme güçlüğü çeken, (bir tanesi tekerlekli sandalyede) siyasi mahkumların kendi filmlerinin başrolünde olmaları da ilginçti tabii. Ruhi Karadağ belgeselde 1996 yılında yaşanan F tipi cezaevlerine karşı verilen mücadelede açlık grevi yapan Refik, Cafer, Çiğdem, Hüseyin Muharrem, Ali Ekber ve Delil'in yaşam ve ölüm terazisinde sallanan hayatlarına, önce ve sonrasına tanıklık ederek bunları önümüze getiriyor. Wernice Korsakoff denilen hastalığın yarattığı etkileri hem belgeselde hem de gerçek haliyle yanıbaşımda görünce etkilendim açıkçası. Gündeme çok denk düşen bir konusu var belgeselin. Geçen hafta sona eren açl...
  Eleştirinin tamamı

  Fragmanlar

  Simurg Dublajlı Fragman 2:30
  Simurg Dublajlı Fragman
  7 684 gösterim
  Öneriler

  Oyuncular

  Tüm oyuncular ve teknik ekip

  İzleyici eleştirisi

  Özgür A.
  Özgür A.

  Takip Et! 3 Takipçi 41 Eleştirisini Oku

  3,0
  23 Aralık 2012 tarihinde eklendi
  Açlık gerevlerine katılan ve bu süreçten zarar görerek çıkan pişman olmamış insanların mücadelesine verilmiş bir selam. Ölen insanlara bir yad. Gerçek mekan ve gerçek kişilerin yer aldığı bu filmi F Tipi Film'i izlemeye gidecek arkadaşlara özellikle tavsiye ediyorum. Bir mücadeleye inanmak bu uğurda bedenini ölüme yatırmak sadece saygıyı hak ediyor....
  1 İzleyici eleştirisi

  Fotoğraflar

  21 Fotoğraf

  Son Haberler

  15.Uluslararası Eskişehir Film Festivali Devam Ediyor
  HABERLER - Festival ve Ödüller
  10 Mayıs 2013 Cuma
  Simurg Filminden Mersin Galası
  HABERLER - Sektörden
  22 Mart 2013 Cuma
  Gala, Mersin Cep Sinemasında yönetmenin katılımıyla gerçekleşecek...
  Vizyondaki Filmler!
  HABERLER - Özel Dosyalar
  29 Kasım 2012 Perşembe
  Operasyon: Argo, Havana'da 7 Gün, Evrenin Askerleri İntikam Günü 3D, Görünmeyenler, Van Gölü Canavarı ve Simurg bu haftanın...
  5 Haber ve Özel Dosya

  Bu Filmi Beğendiysen, Şunlara da Göz At:

  Tüm benzer filmler

  Yorumlar

  • Kaz?m Sad?ko?lu
   Çok başarılı bir belgesel tarihlere bakılırsa eğer ciddi bir emek var izlediğim en özverili belgesel diyebilirim 1996 ve 2010 yılları arası geçen süreç içerisinde hazırlanmış bir yapım tebrikler.
  • ZorMan
   Filmden çok belgeseli andıran onuda tam olarak beceremeyen bir iş.
  • CrazyGirl
   Filmi bugün izledik. Teknik aksaklıklarının dışında çok iyi bir film olmuş. Keşke daha fazla sinema salonunda gösterilseydi.
  • Ekrem Doydu
   Filmin kendi web sitesinde yer alan görüntüler ve fondaki müzik beni çok etkiledi. Fragmanı o kadar dikkatimi çekmemişti ama web sitesi gerçekten çok iyi olmuş. Filmi de biran önce izlemek istiyorum..
  Yorumları göster
  Back to Top