Beyazperdem
Simurg
Simurg
Vizyon tarihi 30 Kasım 2012 (1s 49dk)
Yönetmen
Oyuncular: Ali Ekber Akkaya, Çiğdem Kazan, Refik Ünal devamı
Tür Dram, Belgesel
Ülke Türkiye
FRAGMANI İZLE
Basın
2,1 5 Eleştiri
Üyeler
3,410 Puanlama ve 1 Eleştiri
Beyazperde
3,0
Puanım :
0.5
1
1.5
2
2.5
3
3.5
4
4.5
5
İzlemek İstiyorum

Özet ve Detaylar

Yıllardan 1996. ülke bir yandan tırmanan terörle mücadele ederken diğer yandan insani koşulların sağlanmadığı iddia edilen F-tipi cezaevlerine karşı yaşam mücadelesi veriliyor. Bu mücadeleye açlık grevi ile katılan altı isim Refik, Cafer, Çiğdem, Hüseyin Muharrem, Ali Ekber ve Delil 69 gün süren ölüm orucuna giriyorlar.
Fakat bu inatla girdikleri bu yol, onlara Wernicke Korsakoff hastalığı ile geri dönüyor. Konuşma zorluğu, istemsiz kasılmalar, denge bozuklukları, hafıza kaybı ve ciddi unutkanlık gibi sorunlar hepsinde ortaya çıkıyor.
2000'e gelindiğinde ölüm oruçları yeniden başlıyor ve altı arkadaş, bu sefer dört sene önce yaşamını yitiren İdil Erkmen'in mezarı başında buluşarak, hem geçmişte yaşadıkları günlere geri dönüyor, hem de devam eden eyleme tekrar destek veriyorlar...
1998'den bu yana çektiği belgesellerle ve televizyon sektöründe yürüttüğü gazetecilik yapımcılık faaliyetleri ile tanınan Ruhi Karadağ'ın son çalışması 18. Altın Koza Film Festivali'nde dünya prömiyeri yaparak yarışmalı bölümde şans arayacak.
Dağıtımcı Tiglon
Daha fazla
Yapım yılı 2011
Metraj uzun metrajlı film
İlginç Detaylar -
Bütçe -
Dil Türkçe
Görüntü formatı 35 mm
Renk Renkli
Ses formatı -
Yapım formatı -
Viza numarası -

Beyazperde Eleştirisi

3,0
Ortalama
Simurg

Ölüme yatmanın belgeseli...

Banu Bozdemir
Simurg'u Adana Altın Koza'da izlemiş hatta film sonrasında moderasyonunu da yapmıştım. Filme konu olan kişiler de oradaydı. Bedenlerini açlığa teslim etmiş, o yüzden bedenlerinin çoğu işlevi kaybolmuş insanlarla kısa süre de olsa bir arada olmak zordu gerçekten de. Konuşma ve yürüme güçlüğü çeken, (bir tanesi tekerlekli sandalyede) siyasi mahkumların kendi filmlerinin başrolünde olmaları da ilginçti tabii. Ruhi Karadağ belgeselde 1996 yılında yaşanan F tipi cezaevlerine karşı verilen mücadelede açlık grevi yapan Refik, Cafer, Çiğdem, Hüseyin Muharrem, Ali Ekber ve Delil'in yaşam ve ölüm terazisinde sallanan hayatlarına, önce ve sonrasına tanıklık ederek bunları önümüze getiriyor. Wernice Korsakoff denilen hastalığın yarattığı etkileri hem belgeselde hem de gerçek haliyle yanıbaşımda görünce etkilendim açıkçası. Gündeme çok denk düşen bir konusu var belgeselin. Geçen hafta sona eren açl...
Eleştirinin tamamı

Fragmanlar

Simurg Dublajlı Fragman 2:30
Simurg Dublajlı Fragman
7 304 gösterim
Öneriler

Oyuncular

Tüm oyuncular ve teknik ekip

Basın Eleştirileri

 • Sadibey
 • Habertürk
 • Kültür Mafyası
 • Tersninja
 • Tersninja

Her dergi ve gazetenin puanlama sistemi farklı olduğu için, Beyazperde, puanları 0.5 - 5 yıldız üzerinden, kendi barometresine göre vermiştir.

5 basın eleştirisi

Üye eleştirisi

Tüm üye eleştirileri
0% (0 Eleştiri)
0% (0 Eleştiri)
100% (1 Eleştiri)
0% (0 Eleştiri)
0% (0 Eleştiri)
0% (0 Eleştiri)
Simurg hakkında görüşlerin ?
1 Üye eleştirisi

Fotoğraflar

21 Fotoğraf

Son Haberler

15.Uluslararası Eskişehir Film Festivali Devam Ediyor
HABERLER - Festival ve Ödüller
10 Mayıs 2013 Cuma
Simurg Filminden Mersin Galası
HABERLER - Sektörden
22 Mart 2013 Cuma
Gala, Mersin Cep Sinemasında yönetmenin katılımıyla gerçekleşecek...
Vizyondaki Filmler!
HABERLER - Özel Dosyalar
29 Kasım 2012 Perşembe
Operasyon: Argo, Havana'da 7 Gün, Evrenin Askerleri İntikam Günü 3D, Görünmeyenler, Van Gölü Canavarı ve Simurg bu haftanın...
5 Haber ve Özel Dosya

Bu Filmi Beğendiysen, Şunlara da Göz At:

Tüm benzer filmler

Yorumlar

 • Ekrem Doydu
  Filmin kendi web sitesinde yer alan görüntüler ve fondaki müzik beni çok etkiledi. Fragmanı o kadar dikkatimi çekmemişti ama web sitesi gerçekten çok iyi olmuş. Filmi de biran önce izlemek istiyorum..
 • CrazyGirl
  Filmi bugün izledik. Teknik aksaklıklarının dışında çok iyi bir film olmuş. Keşke daha fazla sinema salonunda gösterilseydi.
 • ZorMan
  Filmden çok belgeseli andıran onuda tam olarak beceremeyen bir iş.
 • Kaz?m Sad?ko?lu
  Çok başarılı bir belgesel tarihlere bakılırsa eğer ciddi bir emek var izlediğim en özverili belgesel diyebilirim 1996 ve 2010 yılları arası geçen süreç içerisinde hazırlanmış bir yapım tebrikler.
Yorumları göster
Back to Top