Beyazperdem
Unutulmuşlar
Unutulmuşlar
Süre 1s 25dk
Yönetmen Luis Buñuel
Oyuncular: Jesús García, Roberto Cobo, Estela Inda devamı
Tür Dram, Polisiye
Ülke Meksika
Üyeler
3,8 39 Puanlama ve 7 Eleştiri
Puanım :
0.5
1
1.5
2
2.5
3
3.5
4
4.5
5
İzlemek İstiyorum

Özet ve Detaylar

Dünyanın unutulmuş şehirlerinden Meksika'da geçen film, dönemin Meksika'sını son derece dokunaklı bir şekilde peliküle yansıtıyor. Meksika'nın en yoksul mahallerinden birinde yaşayan bir grup çocuk, doğdukları gün suçla tanışmaktadır. Her biri yaşamak için çalmak ya da çeşitli irili ufaklı suçlara yönelmek zorundadır. Ailelerinin durumları ise çocuklarından farklı değildir. Bu gençlerden biri olan El Jaibo, hapistan kaçar ve dışarıdaki hayata kaldığı yerden devam eder. Jaibo suça başvurmaya devam ederken çevresindekilerin hayatını da onarılması mümkün olamayan hasarlar verecektir.
Usta yönetmen Luis Bunuel'in ülkesinden ayrı kalmak zorunda olduğu dönemlerde yaşadığı Meksika'da çektiği 'Unultulmuşlar' dönemin sosyal yapısı ve ekonomisinin insanlar üzerindeki etkisini oldukça çarpıcı bir şekilde ele alıyor.
Orijinal adı

Los Olvidados

Dağıtımcı -
Daha fazla
Yapım yılı 1950
Metraj uzun metrajlı film
İlginç Detaylar 1 başlık
Bütçe -
Dil İspanyolca
Görüntü formatı -
Renk Siyah beyaz
Ses formatı -
Yapım formatı -
Viza numarası -
Öneriler

Oyuncular

Roberto Cobo
Rolü : El Jaibo
Estela Inda
Rolü : Pedro's Mother
Alfonso Mejia
Rolü : Pedro
Tüm oyuncular ve teknik ekip

Üye eleştirisi

Ugur T
En popüler olumlu eleştiri

Yazar: Ugur T, Tarih: 29/12/2016

5,0Kusursuz!

SİNEMA TARİHİNDE BİR ÇOK SUÇ FİLMİNE ESİN KAYNAĞI OLMUŞ BİR BAŞYAPIT 10/10 Luis Bunuel dünyanın sayılı yönetmenlerinden biridir,çoğu... Devamını oku

Tüm üye eleştirileri
57% (4 Eleştiri)
29% (2 Eleştiri)
14% (1 Eleştiri)
0% (0 Eleştiri)
0% (0 Eleştiri)
0% (0 Eleştiri)
Unutulmuşlar hakkında görüşlerin ?
7 Üye eleştirisi

Fotoğraflar

25 Fotoğraf

Bunları Biliyor musunuz?

Ölmeden Önce İzlemeniz Gereken 1001 Film (1902-1950)

Yapım, "Ölmeden Önce İzlemeniz Gereken 1001 Film" listesinde yer alıyor.

Bu Filmi Beğendiysen, Şunlara da Göz At:

Tüm benzer filmler

Yorumlar

  • UGUR-TAZEG?L
    SİNEMA TARİHİNDE BİR ÇOK SUÇ FİLMİNE ESİN KAYNAĞI OLMUŞ BİR BAŞYAPIT 10/10Luis Bunuel dünyanın sayılı yönetmenlerinden biridir,çoğu filmi başyapıt sayılır.Benim en sevdiğim Bunuel filmi ise 'UNUTULMUŞLAR' Filmin açılış sahnesinde yönetmen uyarır 'Bu filmde iyi bir olay yoktur uyarırım' der.Sistemin açlığa terk ettiği fakir insanların çaresizlik sonucu nasıl kötü yollara saplandığını ibretle şahit oluruz.Bu filmin asıl derdi bir olay anlatmak değil. Unutulmuşlar eserinde asıl bir kaos var. Bu eserin adını duyunca aklıma 18 yaşın altındaki bir çocuğun suratındaki pas lekesi gelecek artık. Doğru duydunuz motor yağı kokan, sokak çocuğu kokan bir film bu. Dünyanın en sürrealist yönetmeninin gözünden dünyadaki en realist filmlerden biri çekilmiş. O kadar realist ki fakirlikten perişan çocukların onlardan daha kötü durumdaki kör adama-savunmasız tavuklara saldırmasını izleyebiliyoruz. Burada Bunuel açıkça mesajı vermiş. "Hepiniz doğal sistemde bir altınızdakini ezerek ilerliyorsunuz" . Bu mesajı öyle kaotik bir ortamda vermiş ki içimize işlememesi imkansız. Bu altmetinleri 1949 yılının kavruk bir İspanya yazında verilmesi de samimiyetten içimizi ısıtıyor... Filmde yine eleştirilecek hususlar gözümden kaçmadı. Kör adam karakteri dışındaki oyunculuklar gerçekten çok kötü tartışmaya kapalı. Fikrimin değişeceğini sanmıyorum.. Filmdeki yönetmenlik becerisi belki de Bunuel'in en zayıf hali. Gerçekçilik yapılmak için amatör soslu bir kamera deneyimi kullanılmış. Bisiklet Hırsızları filminde de bu amatör yönetmenlik çalışması mevcuttu ama ben bu amatör kamera doğallığını sevmiyorum. Bir de konunun bütünlüğü eksikti. Realist bir film için kopuk-açıklanmamış sahneler de vardı... Realist bir film demişken Bunuel Sürrealizm ile özdeşleşmiş bir ustadır ve bu alışkanlığından yine kopamamış. İyi ki de kopamamış. Çünkü 2 tane olan rüya sahnelerinin ikisi de birbirinden efsane olmuş. Bu filmin gerçekçiliği ile birlikte rüya sahnelerinin gerçeküstülüğünün harmanlanması harikulade oturmuş. Tam anlamıyla hayatın ta kendisi bir film. Rüya, kan, ter, gözyaşı ve her şeyden biraz var. Eğer biraz empati yeteneğiniz varsa bu 85 dakikalık resitalden hayatın anlamını bile çıkarabilirsiniz.
Yorumları göster
Back to Top