Filmleri oyla!
Beyazperdem
  Kanun Namına
  Kanun Namına
  Vizyon tarihi belirsiz / 1s 34dk / Aksiyon, Dram
  Yönetmen Lütfi Ömer Akad
  Oyuncular: Ayhan Işık, Gülistan Güzey, Muzaffer Tema
  Ülke Türkiye
  Puanım :
  0.5
  1
  1.5
  2
  2.5
  3
  3.5
  4
  4.5
  5
  İzlemek İstiyorum

  Özet ve Detaylar

  Bir otomobil tamircisi olan Nazım Usta, Ayten'e aşıktır ve çift sonunda evlenerek mutlu sona ulaşır. Ayten'in kız kardeşi olan Nezahat de Nazım'a aşıktır ve Ayten'e aşık olan Halil ile ikisi birlik olup çifti ayırmayı amaçlamaktadır. Bunun için Nazım'ı, cazibesine dayanamayacağını bildikleri Perihan ile tanıştırırlar ve haklı çıkarlar. Ardından Ayten'i evine götüren Halil'i öğrenen Nazım, dayanamayarak Halil ile Nezahat'i öldürür, eşi Ayten'i yaralar. Peşine polis takılan Nazım, atölyesine sığınır ve orada tutuklanmamak için direnir. Ancak Ayten'in iknası sonrası polise teslim olur.
  Türk sinema tarihinin en önemli geçiş filmlerinden biri olan Kanun Namına, yönetmeni Lütfi Ömer Akad'ın 5. filmidir. Vurun Kahpeye ile başladığı arayışlarına bir müzikal ve iki de masalsı tarih filmi ile devam edip sonradan ilk filminde yakaladığı başarılı havayı daha da geliştirmek amacıyla polisiyeye geri dönen Akad, bu filminde arzuladığı başarıyı yakalamıştır. Lütfi Akad, Kanun Namına ile yalnızca güncel ve gerçek bir olayı canlandırmakla kalmamış, gerçeğe yakın mekanlarda (Taksim, Kapalıçarşı, Karaköy, Beyazıt Meydanı, Aksaray) yaptığı çekimlerle de mekanı bir sinema karakteri olarak kullanmayı başarmıştır.
  Erman Kardeşler yapım şirketinden ayrılarak Kemal Film'e geçen Lütfi Akad, orada senarist Osman F. Seden ve görüntü yönetmeni Kriton İlyadis ile bir üçlü oluşturarak iki yılda tam dokuz filme imza atmıştır. Ayrıca Kanun Namına filminde, Türk Sinemasına ilk defa hareketli kamera çekimini sokmuştur.
  Dağıtımcı -
  Daha fazla
  Yapım yılı 1952
  Metraj uzun metrajlı film
  İlginç Detaylar -
  Bütçe -
  Dil Türkçe
  Görüntü formatı -
  Renk Siyah beyaz
  Ses formatı -
  Yapım formatı -
  Viza numarası -
  Öneriler

  Oyuncular

  Ayhan Işık
  Rolü : Nazım Usta
  Gülistan Güzey
  Rolü : Ayten
  Muzaffer Tema
  Rolü : Halil
  Settar Körmükçü
  Rolü : Kamil
  Tüm oyuncular ve teknik ekip

  Fotoğraflar

  Son Haberler

  Türk Sineması 100 Yaşında!
  HABERLER - Özel Dosyalar
  3 Eylül 2014 Çarşamba

  Bu Filmi Beğendiysen, Şunlara da Göz At:

  Tüm benzer filmler

  Yorumlar

  Yorumları göster
  Back to Top