Beyazperdem
Mandela: Özgürlüğe Giden Uzun Yol
facebookTweet
Seanslar Fragmanlar Oyuncular Üye Eleştirileri Basın Eleştirileri Beyazperde Eleştirisi Fotoğraflar
İlginç Detaylar Box Office Benzer Filmler Haberler
Mandela: Özgürlüğe Giden Uzun Yol
Vizyon tarihi 4 Nisan 2014 (2s 19dk)
Yönetmen
Oyuncular: Idris Elba, Naomie Harris, Tony Kgoroge devamı
Tür Biyografik , Dram
Ülke İngiltere, Güney afrika
Fragmanı izle
Basın
3,3 4 Eleştiri
Üyeler
3,416 Puanlama ve 1 Eleştiri
Beyazperde
3,5

Özet ve Detaylar

Güney Afrika'nın efsaneleşen özgürlük savunucusu Nelson Mandela'nın yaşamını kronolojik biçimde takip eden film, Mandela'nın bir taşra kasabasındaki çocukluğundan başlayarak, Güney Afrika'nın demokratik seçimlerle iş başına gelen ilk başkanı olmasına kadar geçen sürecini beyazperdeye taşıyor. Mandela, henüz genç bir hukuk öğrencisiyken, politikaya duyduğu büyük ilginin sonucunda Güney Afrika'da demokrasinin en önde gelen savaşçılarından biri olur. 1964 yılında çarptırıldığı hapis cezasıyla birlikte kontrol altına alınsa da 27 yılın ardından özgürlüğüne kavuştuğunda mücadelesine devam eder. 1993 yılında Nobel Barış Ödülü'ne layık görülen Mandela, bir yıl sonra ülkenin ilk siyahi başkanı olarak göreve gelir. 
Yönetmenliğini Justin Chadwick'in üstlendiği ve William Nicholson'ın senaryosuyla çekilen filmin başrolü başarılı aktör Idris Elba'ya ait. Filmin kadrosunda Naomie Harris, Robert Hobbs ve Mark Elderkin gibi isimler de yer alıyor.

Orijinal adı Mandela: Long Walk to Freedom
Dağıtımcı Pinema
Daha fazla
Yapım yılı 2013
Metraj uzun metrajlı film
İlginç Detaylar 2 başlık
Bütçe 35 000 000 $
Dil İngilizce, Afrikaanca
Görüntü formatı -
Renk Renkli
Ses formatı -
Yapım formatı -
Viza numarası -

Beyazperde Eleştirisi

3,5
İyi
Mandela: Özgürlüğe Giden Uzun Yol

Özgürlük Mücadelesinde Bir Lider Portresi

Oktay Ege Kozak
Mandela: Özgürlüğe Giden Uzun Yol (Mandela: Long Walk to Freedom), muhteşem Nelson Mandela’nın aynı oranda muhteşem yaşamı hakkında fazla bilgisi olmayan seyirci için yerinde bir biyografi, yüzeyden ilerleyen bir tarih dersi olarak işlev görecektir. Mandela ve Güney Afrika’nın tarihini yakından bilen seyirci ise bilmediği bir detayı aktarmayan, fazla düz ve alışılagelmiş klasik bir biyografi stili ile karşılaşacak. Mandela’nın otobiyografik kitabından uyarlanmış olan film, kişisel yaşamındaki her zorluğa rağmen beyaz azınlık tarafından zulüm edilen siyah toplumuna ümit aşılamaktan vazgeçmeyen Madiba’yı (Mandela’nın ünlü kabile ismi), 1940’lı yılların sonunda ANC (African National Congress)’in lideri olmasından, 1990’lı yıllarda çok sevdiği ülkesinin cumhurbaşkanı olmasına kadar lineer bir montaj ile inceliyor. Okuyucularımız bu noktada "spoiler - sürprizbozan- vermeyin" demesin, açıkçası...
Eleştirinin tamamı

Oyuncular

Idris Elba
Rolü : Nelson Mandela
Naomie Harris
Rolü : Winnie Mandela
Tony Kgoroge
Rolü : Walter Sisulu
Riaad Moosa
Rolü : Ahmed Kathrada
Tüm oyuncular ve teknik ekip

Basın Eleştirileri

  • Hollywood Reporter
  • Washington Post
  • New York Post
  • Variety
4 basın eleştirisi

Üye eleştirisi

Furkan E.
En popüler olumlu eleştiri

Yazar: Furkan E., Tarih: 06/04/2014

3,5İyi

Twitter'dan birleştirdiklerim: Biyografi filmleri uyarlamak zordur büyük nedeni a:Long Walk To Freedom da maalesef bu nedenden... Devamını oku

Tüm üye eleştirileri
0% 0 Eleştiri
0% 0 Eleştiri
100% 1 Eleştiri
0% 0 Eleştiri
0% 0 Eleştiri
0% 0 Eleştiri
1 Üye eleştirisi

Fotoğraflar

34 Fotoğraf

Bunları Biliyor musunuz?

Bu Film Hakkında

'Mandela: Özgürlüğe Giden Uzun Yol', Nelson Mandela'nın bizzat kaleme aldığı ve 1995 tarihinde ilk basımı gerçekleşen otobiyografik kitaptan sinemaya uyarlandı.

Detaylar

Mandela: Long Walk to Freedom, Nelson Mandela figürünün göründüğü ilk film değil. Zira ünlü lidere yer verilen yapımlar arasında Goodbye Bafana (2007) ve Invictus (2009) gibi filmler bulunuyor.

Bu Filmi Beğendiysen, Şunlara da Göz At:

Tüm benzer filmler

Yorumlar

  • Duygu Kocabaylıoğlu

    5 Aralık 2013'te hayata veda eden Güney Afrika Cumhuriyeti'nin ilk siyahî devlet başkanı Nelson Mandela'nın eşitlik ve insan hakları için sürdürdüğü mücadeleler yeniden beyazperdede...

  • Ayca V.

    nette en iyi kalitesi ile var olan filmleri aylar sonra neden sinemaya sokarlar bizim ülkemizde anlamam. hiç mi görmüyorlar. filmi izlemeyen kalmadı dünyada, türkiyede. birde vizyona giriyor.

Yorumları göster