Beyazperdem
  Aramızdaki Sözler
  BEYAZPERDE ELEŞTİRİSİ
  3,0
  Ortalama
  Aramızdaki Sözler

  Bir dağ var aramızda…

  Duygu Kocabaylıoğlu

  Yeni yılın girişiyle gişe hitleri, taze yerli filmler, Altın Küre ödülleri ve Oscar adaylıklarının heyecanı derken, bol filmli vizyon haftasında pek çok alternatif de gözden kaçabiliyor. Bu haftanın yedi filmli vizyonunda Aramızdaki Sözler/The Mountain Between Us adlı yapıma, bu film enflasyonuna rağmen hak ettiği değer verilmeli.

  Amerikalı yazar Charles Martin’in aynı adlı romanından beyazperdeye taşınan film, About a Boy (2002), The Golden Compass (2007) ve Rogue One: A Star Wars Story gibi yapımların senaristi olarak da tanıdığımız Chris Weitz tarafından senaryolaştırılmış. Filmin yönetmeni ise festival takipçilerinin Paradise Now (2005), Omar (2013) gibi filmlerden tanıdığı Filistin kökenli, ödüllü yönetmen Hany Abu-Assad. Yani dram-aksiyonu harmanlayan filmin yapım aşamasındaki referansları sağlam. Filmin yüzde 95’ini sırtlayan iki başrole Oscar ödüllü Kate Winslet’ı ve Altın Küre ödüllü Idris Elba’yı oturtarak kastingi de sağlam kazığa bağlayan yapım, bir hayatta kalma mücadelesi/survivor hikayesinden aşk dramına evriliyor.

  Ciddi hava muhalefeti nedeniyle bir havalimanındaki tüm uçuşların iptal edildiği bir tesadüf sonucu, gazeteci Alex Martin ve beyin cerrahı Ben Brass’ın yolları kesişir. Sorunlara karşı eli kolu bağlı durmaktansa tehlikeli de olsa çözüm bulmayı yeğleyen, girişken bir yapısı olan Alex, daha temkinli bir kişiliğe sahip olan Ben’i özel bir uçak kiralayarak yola çıkmaya ikna eder. Fakat planlar umulduğu gibi gitmez; birbirine tamamen yabancı bu iki insan, binlerce metre yükseklikteki zorlu dağ zirvelerinde hayatta kalma mücadelesine girerler…

  20. dakikasından itibaren bu kırılma noktası ile devam eden film, ilk kaza anıyla seyircinin ilgisini yoğunlaştırıp, aslında senaryo açısından oldukça riskli bir taktik izliyor. Sonuç dahil filmin tüm gövdesini birbirine yabancı iki insanın en primitif duygusuna yaslayan senaryo, yaşanan her bir zorlukta karakterlerine birbirlerinin farklı yönlerini tanıma fırsatı da vererek, seyircinin de ilgisini salt ‘survivor’ temasına hapsetmiyor. Şüphesiz ki oyuncuya bu denli yaslanan bir senaryo yapısında en birincil yük de Kate Winslet ve Idris Elba ikilisine düşüyor. Zira filmin orijinal adında yer alan ‘the mountain’, yani dağ sözü hem görsel bir gerçekliğe hem de bir metafora işaret ediyor. Birbirine muhtaç bu ikilinin arasında aşmaları gereken kocaman bir dağ var!

  Oyunculuk kalitesi su götürmez bir uyum yakalayan ikili, Alex ve Ben’in çekişmesini, ters düşmesini ya da tam aksini beklediğimiz durumlarda insan doğasına uygun hareket ederek beklentileri de boşa çıkartmıyor. İki farklı insanın hayatta kalma mücadelesiyle yoğrulmasını seyrederken, karakter dönüşümlerine ve kaçınılmaz insani duygulara da seyirci olarak şahit oluyoruz; koltuktan katharsis ile kalkıyoruz.

  Karlı zirvelerde bembeyaz bir dokunun hakim olduğu filmin görüntü yönetmeni olarak Mandy Walker heyecan dozunun arttığı sahneler de dahil, seyir zevki iyi bir işçilik ortaya koyuyor. En İyi Kar Filmleri ya da Zorlu Şartlarla Mücadele Eden Filmler gibi popüler dosyalara girmeye hak kazanan yapım, vurguladığımız gibi en çok da oyunculukları açısından puanları topluyor.          

  Kalitesi kanıtlanmış oyuncularla adını jenerike yazdıran yönetmen Hany Abu-Assad’ı ileride daha fazla Hollywood yapımının başındaki isim olarak göreceğimizin de sinyalini veriyor The Mountain Between Us.

  https://twitter.com/duygukocabayli

  Daha Fazlasını Göster
  • En son Beyazperde eleştirileri

  Yorumlar

  Yorumları göster
  Back to Top