Beyazperdem
Grinin Elli Tonu
BEYAZPERDE ELEŞTİRİSİ
2,5
Geçer
Grinin Elli Tonu

"Şiddete meyyalim vallahi zevkten!" mi?

Eğer “dünya çapında çok satan roman” benzeri bir sıfatınız varsa günümüz dünyasında beyazperdeye uyarlanmanız kaçınılmaz. Bu ister Hollywood olsun ister yerli sinema sektörü, belli bir kitleyi kendisine çekmeyi başarmış edebiyat eserlerinin sinema perdesinde hayat bulması, en basit tabiriyle kitap okuyucularının gişede de bilet kestireceği garantisini almak demek.  Beklenti düzeyi ne olursa olsun, bir kitap hayranı “acaba ?” sorusunu cevaplandırmak için o gişede kuyruk olacaktır. Bu hafta sonu içinse malumunuz kuyrukları E.L. James’e ve Grinin 50 Tonu’na borçluyuz!

Baştan belirteyim ki eleştirimi roman-film karşılaştırması yapmadan kaleme alıyorum; zira merak etsem de bu romanı okumaya bunca zamandır sıra gelmedi.  Ama Grinin 50 Tonu’nu salt sinema kaideleri içerisinde değerlendirmek de o kadar zor değil. Öncelikle karşımıza 18+ yaş sınırlandırması almış olan, kısmen erotik içerikli film olduğunu bilerek salona giriyoruz. Geçtiğimiz sene Lars von Trier’in İtiraf filminin ülkemizde genel vizyonda tamamen yasaklandığını hatırlarsak,  ABD’de “Rated R” kategorisiyle vizyona giren Grinin 50 Tonu için gelen bu yaş sınırlandırması (dünyanın geri kalanıyla da karşılaştırılınca) şaşırtıcı değil. Şaşırtıcı olan anlatılan hikayenin ve anlatım tarzının, sınıra takılan çıplaklığın ve cinselliğin içeriği ile uyuşmaması.

Lafı dolandırmadan ifade edersek, Grinin 50 Tonu filminin hedef kitlesi aslında 14-21 yaş aralığındaki genç kız/kadın okur kitlesi. Çünkü, en azından geçişlerini başarıyla canlandıran Dakota Johnson’ın hayat verdiği Anastasia Steele karakteri bu yaş skalası için tam bir rol model.  Çekingen bir üniversite son sınıf öğrencisi olarak, genç, zengin, yakışıklı ve kendi şirketinin başında oturan bir işadamının kız arkadaşına dönüşmek, evrensel olarak tüm genç kızların iştahını kabartacak bir şablon.  Öykünün pratiklerinden dolayı içerdiği cinsellik bir yana, en nihayetinde karşımızdaki tam bir aşk hikayesi var sevgili seyirci. İkinci bir Alacakaranlık (Twilight) hezimeti değil belki ama  demin adını zikrettiğimiz Trier’in İtiraf’ındaki psikolojik ve sosyolojik çözümlemelerin, ya da David Cronenberg imzalı Çarpışma’daki sistem eleştirilerinin en ufak bir kırıntısı bu filmde yok.

Anastasia aşık olduğu adama sevgiyle yaklaşmaya ve onunla ‘normal’ bir ilişki kurmaya çalıştıkça Christian Grey sadizm ve şiddetle kutsadığı ve romantizmi karıştırmadığı cinsellik anlayışını sadece  ‘Ben buyum!’ cümlesiyle açıklıyor. Oysa yere daha sağlam basan bir arka plan hikayesine, psikolojik alt metinlere ihtiyaç duyuyoruz Ana’nın “neden?” sorusuna karşılık. Patolojik bir yönü olması elbette gerekmez  - kitapta varsa onu da ben bilmiyorum- ama kitaptan bağımsız filme gidecek yetişkinler için Christian Grey çok havada kalan bir karakter maalesef. Gerek karakter bütünlüğü olsun gerek ‘zevklerim oldukça tuhaftır’ cümlesinin içini sevişme sahnesinde saç çekme, popoya şaplak atmayla doldurması gerçekten düş kırıklığı! Jamie Dornan’ın kusursuz denebilecek fiziği, Grey’in kusurlarını örtmeye maalesef yetmemiş. Kardeşi Elliot rolünde 3 sahnede görünen Luke Grimes’in bile daha inandırıcı olduğunu ifade etmek gerek. Oturmamış anne Carla (Jennifer Ehle) Christian‘ın yapmacık annesi Grace Trevelyan’a (Marcia Gay Harden) hiç girmiyorum bile.

Öte yandan filmin kadın bedenini 'servis etmesinin' sorumluluğunu ve sorumsuzluğunu, cinsiyetçi bakış açısını ayrı bir femnist eleştiri incelemesi içerisinde ele almak gerek; zira durum orada çok vahim!

Filmin en etkileyici yanı, sahnelere uygun seçilen ya da bestelenen müzikleri; başarılı bir soundtrack çalışmasına imza atıldığını söylemek mümkün.

Uzun lafın kısası yapım aşamasından bu yana gezegeni ayağa kaldırarak beklenti çıtasını en yükseğe asan Grinin 50 Tonu, maalesef ilk filmle sinema dili açısından bekleneni veremiyor. Bakalım serinin geri kalanında ibre hangi yöne dönecek…
Daha Fazlasını Göster
 • En son Beyazperde eleştirileri

Yorumlar

 • FSU K.
  kitaptaki durumları gerçekten ne kadar yansıtabilecekler diye merak ederek gitmiştim. İlk fragmanı izlediğimde de Grey başkası olmalı demiştim. Filmi izledikten sonra kesinlikle yanlış adam olduğuna emin oldum. Bu kadar donuk bir adam olamaz. Duygularını ifadesi çok düşük
 • Ethem K.
  parça parça bi anlatım vardı filmde herşey kısa rita ora figüran gibi kalmış filmde çok saçma :)
 • Veyis K.
  Kitabını okumadım ama tek kelimeyle saçma bir film olmuş normalde emeğe saygılı birisiyimdir güzele güzel derim ama olmamış hayal kırıklığına uğradım hangi yönden değerlendirme yapsam vasat kimseye öneremem
 • celebimiray
  Hayranlikla okudugum elli ton uclemesi beni ilk filmiyle hayal kirikligina ugratti. Kitap ve filmin arasinda birbirini tamamlamayan bosluklar var. FIlmin tek kurtaricisi soundtrackleri olmus.
 • Duygu Kocabaylıoğlu
  "yoksa konu ve sahneleniş açısından kadın bedeninin metalaştırılması ile beraber lanse dilen cinsiyetçi yaklaşım mı ? " tam olarak bu son söylediğinizi kast etmiştim. Ben kitabı okumadığımdan iyi-kötü uyarlama kulvarına girmeden filme odaklandım; kadın bedeninin çıplak temsiliyeti ile karşısındaki erkek karakterin "görünmeyişinin" ciddi bir dengesizliği var bence.
 • Furkan Y.
  bu konuda çok haklısın dostum laf olsun torba olsun diye uğraşıyor bu insanlar
 • ?dil K.
  jamie olmasa zaten film kötü olurdu .d
 • Ragmi A.
  Jamie Dornan (Christian Grey) ve Dakota Johnson (Anastasia Steele) bence kitabtaki karekterlere göre gayet uygun olmuş. 2 Karekter uygun insanlar seçilmiş amaKitabın 10 da 1 ini kapsıyor bu film çok eksikler var. Bir çok olmayan sahne var. Olan sahneler de eksik. Çok güzel bir film olacakken eksikliklerle maf etmişler. Birde yönetmen filmi olduğunca kitaptan uzaklaştırmamaya çalıştık diyor nasıl uğraşmışlarsa artık... Tamam konu olarak uzaklaşmamış belki ama Kitabın yanında bu film FRAGMAN gibi kalmış... BU KADAR KATLEDİLİR Mİ.. İÇİNE EKLEME YAPSINLAR BU FİLMİN YOKSA BU HALİYLE EKSİK KALMIŞ FİLM...
Yorumları göster
Back to Top