Filmleri oyla!
Beyazperdem
  Rio 2
  BEYAZPERDE ELEŞTİRİSİ
  4,0
  Çok İyi
  Rio 2

  Home Tweet Home

  Hande Kara

  Animasyonların en renkli karakterleri hayvan dostlarımızdan yaratılıyor. Buz Devri (Ice Age), Kayıp Balık Nemo 3D (Finding Nemo), Neşeli Ayaklar (Happy Feet), Madagaskar derken, serinin ilk filmi ile beğeni kazanan Rio’nun devamı da sinema salonlarındaki yerini aldı. Oldukça renkli görüntülere sahip olan Rio 2, ilk filmde Rio’ya göç eden mavi makav Mavili’yi bir aile sahibi yapıp, çoluk çocuğa karıştırıyor. İlk filmin de yönetmenliğini üstlenen ve uzun zamandır Blue Sky firmasıyla birlikte çalışan Carlos Saldanha, Rio 2’de de, gerek Brezilya gerek Amazon için oldukça başarılı ve detaylı bir dünya yaratıyor. Bu başarıda yönetmenin kendisinin de Rio de Janerio’lu olmasının bir etkisi vardır belki.

  Mavili ve Harika, üç çocukları ile beraber türlerinin son örnekleri olduklarını sanarak Rio’da mutlu mesut bir yaşam sürmektedirler. Ta ki bir gün televizyonda Mavili’yi büyüten Linda ve kocasını görene kadar. Araştırmacı çift Amazon’da çıktıkları gezilerinde bir makav papağan gördüklerini ve türün devamının burada olabileceği iddiasında bulunurlar. Bunu duyan Harika ve Mavili, hem doğa tatili yapmak hem de kendi türlerini bulmak için çoluğu çocuğu toplayıp, Amazon’a doğru yola çıkarlar. Başlangıçta bu yolculuğa çekimser kalan Mavili, Harika ve çocuklar için her şeyi yapmaya hazır olduğundan durumu kabullenir ve bel çantasını takıp gps’ini açarak yola düşer. Amazon’da onları hem güzel bir sürpriz, hem de zor anlar beklemektedir. Özellikle bir şehir kuşu olarak yetişen Mavili, doğa şartlarına ayak uydurmakta biraz zorlansa da, sonunda toparlar ve kendini yuvaları için verilen bir savaşın tam ortasında bulur, üstelik peşinde bir de düşmanı vardır.

  Film yukarıda anlattığım ana hikayesinin yanı sıra, yan hikayeleri ile de izleyiciyi çekiyor. Teknolojinin nimetlerinden faydalanırken, doğayı nasıl da es geçtiğimizi kuşların yaşantısından yola çıkarak anlatıyor. Özellikle bir müzikalden ziyade, aralara serpiştirilmiş şarkılarıyla eğlenceyi doruğa çıkaran Rio, zekice esprileri ile de biz yetişkinlerin kalbini kazanıyor. Tabii burada Türkçe dublajın da başarısını yadsıyamayız. Özellikle şarkı çevirileri çok başarılı. Hele I Will Survive’ın Türkçe coverı olan Ajda şarkısı Bambaşka Biri’nin bir yorumu var ki, tek kelime ile harika. O şarkı sözlerini Harun Can yazmış, şarkıyı seslendiren karakterlere dublajda hayat veren isimlerse Payidar Tüfekçioğlu ile Aslı Omağ. Her ne kadar her zaman orijinal seslendirmeden yana da olsam, söz konusu animasyon olduğunda dublajın beni hiç rahatsız etmediğini söylemeliyim. Hele dozunda bir yerelleştirme de yapılıyorsa, değmeyin keyfime.

  Toparlamak gerekirse Rio 2’de, doğayı kendi çıkarları adına katletmeye çalışan insanlara karşı yuvalarını sonuna kadar savunarak galip gelen kuşlar ve onlara yardım etmeye çalışan diğer iyi insanlardan oluşan bir topluluk izliyoruz. Film öyle bir noktaya geliyor ki, iki farklı papağan türü arasındaki sınır ihlalinin çözümü olarak oynanan futbol maçının iki tarafı, bir süre sonra tek yürek olup adeta ‘Amazon United’a dönüşüyorlar. Film masmavi kuşlar özgürce uçarken nihayete erdiğinde bir kez daha anlıyoruz ki, her hayvan kendi doğasında ve özgür olduğunda mutlu.

  Hafta sonu çocuğunuzun elinden tutup, Rio 2 için sinema yoluna düşecekseniz, emin olun siz de eğleneceksiniz.

  Mavi kuşlar hep uçsun!

  Daha Fazlasını Göster
  • En son Beyazperde eleştirileri

  Yorumlar

  Yorumları göster
  Back to Top