Beyazperdem
Örümcek-Adam: Eve Dönüş
Ortalama puan
2,9
5 yayın
  • Habertürk
  • Milliyet
  • Hurriyet
  • Sabah
  • T24

Her dergi ve gazetenin puanlama sistemi farklı olduğu için, Beyazperde, puanları 0.5 - 5 yıldız üzerinden, kendi barometresine göre vermiştir.

5 Basın Eleştirisi

Habertürk

Mehmet Açar

Jon Watts’ın yönettiği “Örümcek- Adam: Eve Dönüş”ün en başından itibaren derin ve karanlık bir film olmaya niyeti olmadığı da kesin. Lise filmi tadında hafif ve eğlenceli bir film. Aksiyon sahneleri genelde Örümcek-Adam’ın dövüş becerileri konusundaki marifetlerine odaklanırken çarpışma sahneleri diyaloglu sahnelere göre zayıf kalıyor. Filmin en iyi sahnesi, Örümcek-Adam’ın kulenin tepesine çıkıp asansörde kalan arkadaşlarını kurtarmaya çalıştığı bölüm. Öyle iyi çekilmiş ki yükseklik korkusu olanların seyretmesi zor...

Eleştirinin tamamı için: Habertürk

Milliyet

Nil Kural

“Clown” ve “Cop” filmlerinin yönetmeni Jon Watts, Parker’ın ergenlik sürecinin öne çıktığı, genç oyuncu Tom Holland’ın sempatikliği ve perde karizmasından da güç alan bir filme imza atıyor. Lise esprileri, okulda dışlanmak, bir takıma dahil olma arzusu ve kimlik arayışının tema olarak dikkat çektiği film, kötü adamı canlandıran Michael Keaton’ın da katkısıyla vaat ettiği eğlenceyi zorlanmadan sunuyor. 

Eleştirinin tamamı için: Milliyet

Hurriyet

Uğur Vardan

Örümcek Adam: Eve Dönüş’ (‘Spider-Man: Homecoming’) adını taşıyan bu son hamlede Peter Parker’ın bir ‘ergen’ olarak yaşadıklarını izliyoruz. Watts’ın filmi aynı zamanda ‘Kaptan Amerika: Kahramanların Savaşı’ndaki (‘Captain America: Civil War’) bir parantezin açılımı sanki. ‘Marvel şürekâsı’nın kutuplaşmasını ve eski dostların düşmana dönüşmesini anlatan yapımda ‘Örümcek Adam’ genç bir yetenek olarak şöyle bir görünüyor ama (o zaman da yazmıştım) ergen esprileri bir noktadan sonra sıkıyordu. ‘Eve Dönüş’, işte o genç delikanlının ev ve okul yaşantısından kesitler eşliğinde nasıl bir hayatı olduğuna ve küçük çaplı işlerden şehri kurtaran kahraman vasfına hangi hamlelerle yükseldiğine, en önemlisi de arkasındaki gücün (yani ‘Iron Man’) kanatları altından kurtulup ‘kendi ağları’yla uçmayı öğrendiğine odaklanıyor.

Eleştirinin tamamı için: Hurriyet

Sabah

Olkan Özyurt

Ama tüm ergen eğlencesine, iyi düşünülmüş sempatik bir düşman fikrine karşın, Hollywood usulü gençlik filmleri klişelerine bel bağlaması yapımın elini zayıflatıyor. Yani Örümcek Adam klişelerinden kaçınılırken başka klişelerin ağına düşülmüş. Bu ağ içinde kıvranan Örümcek Adam da pek bir yere kadar tat veriyor. Ama nihayetinde Örümcek Adam kendi trajedisini yaşamaktan yine kurtulamıyor.

Eleştirinin tamamı için: Sabah

T24

Atilla Dorsay

Serinin ve Marvel kahramanlarının tüm bilinen atraksiyonlarını her gün ilerleyen teknolojinin de büyük katkısıyla yineleyip zenginleştiren filmde, Marvel’in birçok kahramanı da boy gösteriyor: Başta Stark/ Demir Adam (Robert Downey Jr.), Peter’in bir kez karşılaşıp konuştuğu Captain America- Chris Evans...Ve sadece adları anılarak Hulk veya Thor gibi...Filmin ilk yarısı, tam anlamıyla dur-durak bilmeyen ve insanı serseme çeviren bir ritimle koşuyor. Ortalık biraz sakinleştiğinde, aslında daha enteresan olan aile bağları, biraz sivrilebilen karakterler ve iyi-kötü çatışmasının ezeli tadı gündeme geliyor. Ve çok daha iyi oluyor.    

Eleştirinin tamamı için: T24
Daha Fazlasını Göster
  • En son Beyazperde eleştirileri
Back to Top