Beyazperdem
  Hobbit: Beş Ordunun Savaşı
  BEYAZPERDE ELEŞTİRİSİ
  3,0
  Ortalama
  Hobbit: Beş Ordunun Savaşı

  Beş ordunun savaşı, alt ismini hakediyor...

  Oktay Ege Kozak
  Konu eldeki yapımın içeriğini dürüstçe betimleyen film isimleri olduğunda popüler bir serinin genel ismi ile bölüm ismi arasında bu kadar fark olan başka bir örnek gelmiyor aklıma. İlk olarak ‘Hobbit’ ile başlayalım: Marka olarak tanınması haricinde Peter Jackson’un gereksizce uzadıkça uzayan prequel üçlemesinin halen Hobbit ismini kullanması için bir sebep var mı?

  Evet, Hobbit ‘üçlemesi’nde sadece bir Hobbit var, bunu biliyoruz zaten. Altı bölümden sonra artık inşallah bitmiş gibi görünen Orta-Dünya filmleri serisinin folklorik bilmeceler ve şarkılar yerine epik aksiyon ve maceraya odaklandığının da artık hepimiz farkındayız. Bilbo Baggins’in (Martin Freeman) kendi serisinin ana karakteri olmamasını bile şikayet etmiyorum, fakat son bölümdeki varlığı en azından bir-iki repliğe sahip bir figürandan ileri gidebilirdi.

  İkinci bölümün süspanslı finalinden hemen sonra başlıyor Beş Ordunun Savaşı. Usta okçu Bard’ın (Luke Evans) kasabasını alevler altında bırakan ejderha Smaug’a (Benedict Cumberbatch seslendiriyor) karşı savaştığı tansiyon ve kahramanlık dolu açılış sekansı, aynı zamanda ne yazık ki filmin en iyi sahnesini de dakika bir, gol bir tarzı aradan kaldırıyor.

  Bu noktadan sonra Orta-Dünya’nın değişik ırkları Yanlız Dağın Altındaki Krallığın hazinesini aralarında paylaşmak için krallığın yeni hükümdarı Thorin Oakenshield’e savaş açar. Oakenshield ise eli altındaki zenginlikler yüzünden iyice paranoyaklaşır ve hazineyi paylaşmayı reddeder. Ordular ırklar arası savaşa başlamadan Gandalf (Ian McKellan) kötü haberle gelir: Sauron’un geri dönüşünü müjdelemek için kocaman bir Orc ordusu stratejik önemi olan krallığı ele geçirmek için yola koyulmuştur. O ana kadar düşman olan ırklar bir araya gelip Orclara karşı savaşabilecekler mi?

  Bu sırada Bilbo arka planda olayları izlemekle kalıyor, her ne kadar Peter Jackson ara sıra Bilbo’nun halen var olduğunu göstermeyi hatırlasa da. Thorin Oakenshield iyice kafayı yemesin diye Bilbo’nun Arkenstone’u ondan sakladığı küçük bir alt-konu var ama bu bile baştan derme çatma olan hikayeyi pek te etkilemiyor. Belki de bu filmleri isimlendirmenin daha dürüst bir yolu ilk bölüme Hobbit ismini takmak (Sonuçta ilk bölüm en Bilbo odaklı olanı), diğer iki bölümden de Hobbit ismini çekip sadece alt isimleri kullanmaktı.

  Bu da bizi ‘Beş Ordunun Savaşı’na getiriyor. Bu isim filmin içeriğine o kadar uygun ki, sadece isimi bırakın, konu özeti olarak da kullanılabilir. Hobbit’i izlemek için salona girecek seyirci biraz hayal kırıklığına uğrayabileceği gibi sadece Beş Ordunun Savaşı’nı görmeye gelen seyirci kesinlikle tatmin olacaktır. Orta-Dünya serisinin son bölümü aşağı yukarı iki buçuk saatlik bir savaş sahnesinden oluşuyor, araya da başımız iyice ağrımasın diye kısacık ‘konu’ sahneleri konmuş.

  Esansına indiğimizde Hobbit: Beş Ordunun Savaşı, şiddetli bir çizgi film ile bir real-time strateji oyununu birleştiriyor. Kocaman CGI orduların 1ler ve 0lar içinde birbirine girdiği uzun çekim sekanslarında karakterler arasındaki uzun kavgaları izliyoruz.

  Jackson ve özel efekt şirketi Weta’nın çalışanları yaratıcı ve akıllı insanlar, bayat ve çabucak unutulabilir bir iş çıkartmaları neredeyse imkansız. Bu yüzden film bazı harikulade birebir dövüş sahneleri ile yaratıcı koreografi ile dolu savaş sekanslarına sahip. (benim favorim devasa geyiğinin boynuzlarını kafa kesmek için kullanan elf karakteri oldu). Bu görsel cümbüşün yanında azıcık daha hikaye ve karakterlere odaklanılsaydı iyi olurdu ama yine de kaçmaz!
  Daha Fazlasını Göster
  • En son Beyazperde eleştirileri

  Yorumlar

  • zahatapolk
   "Peter Jackson’un gereksizce uzadıkça uzayan prequel üçlemesinin halen Hobbit ismini kullanması için bir sebep var mı..." sanırım filmin ismine takılıp kalan bir yorumcunun (eleştirmen demiyorum bakın) baştan sona aynı şeylerri geveleyip geveleyip durduğuu bii tipik bir beyazperde yorumu iştee...
  • Serdar S.
   Sevgili elestirmen filmin adi neden hobbit demissin. Filimde sadece bir tane hobbit var ve konu olarak filim cucelerin vatanlarini geri kazanmak gibi gozukuyor. Peki dikkat ettin mi hic bir tane hobbitin tum seri boyunca cuceleri giristikleri mucadelelerinde kac defa kurtardigina? Belkide bu hobbit olmasa bu olaylarin hic birisi zaten baslamadan biticekti. Bunu bi dusun bu serin adi belkide bu yuzden Hobbit.. Cok acimasiz fantezi turunun en iyi film serisinin son filmi 3 yildizdan fazlasini hakediyor bence.
  • TC K.
   Beyazperdeyi anlayamıyorum?Daha önce orta dünya hikayeleriyle alakası olmayan ve sevmeyen kişilere yorum yaptırmak niye? Altı bölümden sonra artık inşallah bitmiş gibi görünen Orta-Dünya filmleri serisi gibi talihsiz bir açıklama yapan kişinin yorumunu editörler hiç mi okumuyor?Ben orta dünya serilerinin ve bu film serilerinin fanatiği olmayan biri olarak ilk defa bu filmi sizin yorumunuza bakarak izlesem çok şey kaybetmiş olurdum...Sırf hit almak için Milyonlarca dolar harcanıp binlerce kişinin emek harcadığı sinema tarihinin önemli filmlerini acımasızca eleştirmek Gereksiz...Derdiniz popüler olan her filme olumsuz yanaşmak olmuş iyiki sizin yorumlarınıza bakarak filmlere gitmemezlik yapmıyoruz.
  • Ipek G.
   Filmin adı neden hobbit diye düşünen ve soran, kitabından bir haber olan, araştırmayan zavallı, kara cahil insanlar; 1. kitabın adı Hobbit. 2. Olayları anlatan Hobbit 3. Olayları Hobbitin gözünden görüyoruz...okuyun biraz, araştırın...!
  • Fahrettin ?.
   Birisi şu Film yorumu yapan arkadaşa bu filmin 3. devam filmi olduğunu hatırlatıp ona göre yorum yapmasını söylesin..Açıkçası ben kitabın dışına çıkılıp aşırı absürt ikili mücadelelere olayı getirmesini ve karakterlerin inanılmaz ötesi dövüş sahnelerini gerçekleştirmeleri bölümüne kadar filmi başarılı buldum.. Her sahne için stüdyo çekimi ve görsel efekt kullanılması olayları artık çizgi filme çevirmiş..Kahramanca ölen cücelerimiz saçma, uzun kavga sahneleriyle heba edilmiş(Neden Boromirin efsanevi ölüm sahnesini yapan peter jackson bu sahnelerde bu kadar saçmalamış anlamadım ).Yine orta dünyayı bilenler bilir trollerin bu savaşta olması mümkün değil.. gün ışığında taş olurlar(örnek Hobbit 1) ve bu savaşta olması gereken Warg ordusu nerde? yada goblin ordusu? Sizi bilemem ama Peter Jacksonın her sahneyi stüdyoda çekme kolaylığına kaçması beni çok rahatsız etti.. Yüzüklerin efendisinde ki gerçekçi sahneleri bulamadım ve o keyfi alamadım.. Miğfer dibi yada Minas tirith savaşlarında ki gerçekçi ortam sahnelerini bulamadım..Yada boromiri kurtarmak için Aragorn Gimli Legolasın gösterdiği mücadelede ki gerçekçi tadı alamadım.. Daha çok bi rambo filmi bi cüneyt filmi izler gibi hissetmeye başladım.. Bilmiyorum ama ben Özellikle kitap dışı ve rahatsız edici bulduğum İkili mücadeleleri ve aşırı stüdyo çekimleri yüzünden filmden pek keyif alamadım.. Ve bir yılın sonunda benim için hayal kırıklığı bir film oldu
  • Fatih h.
   ben pazar günü gittim bu sinema ya cidden gzel bir flim olmuş bir an evvel git derim
  • Hasan U.
   Niye eleştiriyorsun ki? Adam doğruları yazmış. Beklentimin aşağısında kaldı. Diyaloglar o kadar kopuktu ki sanki belli sahneler sonradan eklenmiş gibiydi. Evet 3 yıldız yani 6 puan bence az; 7,5 zorlasan 8 hakediyor. Ama bu kadar kopukluğu iki seride de görmemiştik. Filmin başında bi Bard vardı sonra bidaha hiç gözükmedi. Yahu o kadar kopukluklar vardı ki artık kendimiz senaryo üretmeye başlamıştık. Şurdan olsa belki haberleri olmuştur tarzında. Kusura bakmayın ama 2. filmden çok eksik geldi. Belki de 2 filmin beklentiyi arttırmasındandır. Sinema arası verilene kadar gayet iyiydi. En canlı yerinde ara girince film çok iyi gidiyo demiştik sonra ne olduysa film sıradanlaştı.. Kullanıcıların verdiği 4,5/ 5 ya da 9/10 puan bana göre abartıdır..
  • ural a.
   memlekette ne boş adamlar var ya...en boşunu da eleştirmen yapmışlar.
  • Onur A.
   Bu arada Yukarıdaki eleştiriye de katılmadığımı söylemek isterim. Sanırım eleştirmen kitapları okumadan yorum yapmış. Ayrıca Bir Tolkien hayranı olarak Silmarilon eserinin de beyaz perdeye uyarlanmış halini izlemek isterdim
  • Ufuk Tekin
   Bir önceki Beyazperde eleştirisi nedense kaldıırlmış. Sanırım çok tepki gördüğü için. Kaldırılmış kaldırılmasına da bu arkadaş puanı 2,5 tan 3'e çıkardığı halde aslında filme daha kötü yorum yapmış. Henüz 2. paragraftaki cümleye bak "... Altı bölümden sonra artık inşallah bitmiş gibi görünen Orta-Dünya filmleri..." Tüm dünya fantastik edebiyatına analık etmiş en önemli kurgu dünya olan "Orta Dünya" için çekilen hepi topu altı film çok gelmiş sayın eleştirmene. Hobbit serisi nihayet bitti dese anlarım ama Orta Dünya serisi diyerek işin içine LOTR'u da katıyor. Büyük bir abestir bu. Hatta saygısızlıktır. Bu kadar net. Fantastik edebiyattan hoşlanmayan birine bu filmi niye yorumlatıyorsunuz anlamıyorum. Eleştirmen kitabı okusa zaten bu yorumların çoğunu yapmazdı. Her kelimesi Orta Dünyaya karşı aşağılama kokan bir yorum.
  • Kamuran ?.
   eleştiriyi yazan arkadaşın söylediklerinin büyük çoğunluğu doğru.Bu film 6 seri olarak ele alırsak 5 ordunun savaşı en kötü serisi bence hayal kırıklığıyla başladı bi kere ejderha çok hızlı ve kolay öldü. grafikler iyi fakat oyun gibiydi özellikle legolasın sahneleri.Filmi resmen narnia günlüklerine çevirmiş adam, kartalların bütün ork ordusunu yok etmesi 1dakikalarını almadı. vs vs vs ben bir ortadoğu hastası olarak bu filmin hiçbiyerinde duygulanmadım ve kesinlik beklentimin çook altında kaldı.
  • Utku A.
   Bence , Hobbit Ve Yüzüklerin Efendisi Serisi Benimhayatımda İzlemiş Olduğum en İyi Ve güzel film.Bu filmde Emeği geçen herkesi Tebrik Ediyorum.Özellikle de Peter Jackson Gibi Bir Yönetmene Son derecede yakışan Bir film.
  Yorumları göster
  Back to Top