Dağ
Dağ
Vizyon Tarihi (1s 30dk
Yönetmen:
Oyuncular: Çağlar Ertuğrul, Ufuk Bayraktar, Fırat Doğruloğlu devamı...
Tür Aksiyon , Savaş filmi , Dram
Ülke Türkiye
Beyazperde   1,5
Basın   2,3 3 kritik
Kullanıcı   3,9 119 oylama 14 kritik,
Arkadaşlarım
Arkadaşlarım |
Arkadaşlarım Arkadaşlarının fikirlerini keşfet!
Arkadaşlarım
  (henüz) hiç yorum yapmamış arkadaşların (henüz)
Beyazperde'uma bağlanın
Tweet  
 

Özet & detaylar

İstanbullu Oğuz bedelli askerliği tercih etmek yerine vatani görevinini kısa dönem olarak bölüğünde yerine getirmeyi tercih eder. Keçiörenli Bedir ise ne askerlerle ne komutanlarla iyi geçinebilen, başlı başına arıza bir uzun dönem erdir. Asiliğinden dolayı aldığı cezalarla da askerliği iki sene uzamıştır. Oğuz ile sürekli dalaşan ve ona ters giden Bedir, "poşetsin sen" diye küçümsediği dönemdaşıyla omuz omuza mücadeleye gireceğinden de habersizdir.
Bu bölükten bir ekip, bir iletişim anteninin tamiri için görevlendirilir. Fakat habersiz biçimde teröristlerin pususuna düşerler. Ekipten sadece Oğuz ve Bedir hayatta kalır. İki genç asker aralarındaki çekişmeyi bir kenara bırakıp karşılarındaki gerçek düşmana karşı koyarlar. Amansız hava koşulları ve coğrafyaya rağmen hayatta kalarak vatanı korumak birincil vazifeleridir.
Senaristliğini ve yönetmenliğini Büşra filmiyle de tanıdığımız Alper Çağlar'ın üstlendiği yapımın kadrosunda Çağlar Ertuğrul, Ufuk Bayraktar ve Fırat Doğruloğlu gibi isimler yer alıyor.

Dağıtımcı
Tiglon
İlginç bilgiler
1 başlık
Yapım yılı
2012
Türkiye Box Office
235.692 kişi izlemiş
VOD çıkış tarihi
-
Bütçe
-
DVD çıkış tarihi
-
Tekrar çıkış tarihi
-
Blu-ray çıkış tarihi
-
Dil
Türkçe
Renk
Renkli
Görüntü formatı
-
Metraj
uzun metrajlı film
Ses formatı
-
Yapım formatı
-
Viza numarası
-
Daha fazlaKapat
1,5

Böyle bir dönemde, ihtiyacımız olan söylem bu mu?
Murat Özer

Seyircinin milliyetçi duygularını kaşıyıp buradan ‘gaz verme' temelli bir bütün ortaya çıkarmak, sinemanın pek de yabancısı olduğu bir durum değil. Yedinci sanatın sessiz sinemadan bugünlere uzanan serüveninde, etki yaratmaya yönelik formüllerden biri de bu. Daha çok propaganda filmlerinin ilgi alanına giren bu yaklaşım, slogan atmayı ve bu sloganın arkasına saklanarak sinema diliyle pek ilgilenmemeyi getirir çoğu zaman. Temel mesele, sloganın etki edeceği kitleyi ayakta tutacak bir duygu (duygu seli) ortaya koymaktır. Bu noktada, sinemadan ziyade bir ‘niyet' doğrultusunda sıralanmış resimler görürüz beyazperdede. Bunu sinema sanatıyla buluşturup doğru bir açı yakalayanlar da olmuştur, ama genel toplamda bunların sayısının çok az olduğu da bir gerçektir.

Eleştirinin tamamı
Dağ Dublajlı Fragman
21.102 gösterim

Oyuncular Dağ

Tüm oyuncular ve teknik ekip
Ortalama puan:   2,3
 •   Habertürk
 •   Kültür Mafyası
 •   Tersninja
3 basın eleştirisi

Üye eleştirileri Dağ

Yapılan son pozitif yorum Haber: Levent S.
  4,0 - Çok iyi

Dağ, Türk Sinemasının Savaş filmi açığını doldurmaya çalışan, görselleri ve diyaloglarıyla, özellikle o bölgede askerlik yapanlara eski günlerini anımsatan ve ne yazık ki içinde bulunduğumuz terör ... Daha fazla

Yapılan son negatif yorum Haber: seyirci koltuğu Aralık 15, 2013 de
  2,5 - Eh işte

Milliyetçillik duygusunu öne çıkarmak için çekilirken herhangi bir yenilik katılmaması seyirciyi tatmin edemiyor. Ufuk Bayraktar'ın performansı etkileyici olsa da Çağlar Ertuğrul izlerken yoruyor v... Daha fazla

VS
Filmle ilgili bütün yorumlar
 • 2 kritik     14%
 • 6 kritik     43%
 • 3 kritik     21%
 • 3 kritik     21%
 • 0 kritik     0%
 • 0 kritik     0%
14 Kullanıcı yorumları

Fotoğraflar Dağ

47 fotoğraf

Yapım hakkında enteresan bilgiler Dağ

Çekim Mekanları
Dağ ile ilgili enterasan bilgiler

Filmin çekim mekanları arasında İstanbul'un yanı sıra Erzurum ve şehrin dağlık bölegleri , kırsalı da yer alıyor.

1 başlık

Son haberler Dağ

 • Frankfurt Türk Film Festivali Başlıyor

  Frankfurt Türk Film Festivali Başlıyor

  23 Temmuz 2014 Çarşamba | Haberler - Festival ve Ödüller
   
   

  Kültürlerarası Transfer Derneği tarafından bu yıl 14.'sü düzenlenecek olan Frankfurt Türk Film Festivali sinemaseverlerle buluşmaya hazırla... Devamını oku

 • 5. Altın Bamya Ödülleri Sahiplerini Buldu

  5. Altın Bamya Ödülleri Sahiplerini Buldu

  26 Mart 2013 Salı | Haberler - Festival ve Ödüller

  Bu yıl Altın Bamya Film Ödülü'nün sahibi Dağ filmi oldu...

 • Çakallarla Dans 2: Hastasıyız Dede Gişenin Zirvesinde!

  Çakallarla Dans 2: Hastasıyız Dede Gişenin Zirvesinde!

  11 Aralık 2012 Salı | Haberler - Sektörden

  07-09 Aralık 2012 Türkiye Haftasonu Box Office listesi belli oldu...

Bu film hakkında 10 haber var

Bu filmi seviyorsanız, ayrıca bu filmi de sevebilirsiniz:

Tüm benzer filmler

Daha fazla film bulmak mı istiyorsun? Şunlara da göz at: 2012'deki en iyi filmler2012'nin en iyi Aksiyon filmleri

Yorumlar

 • Pınar Toprak

  KAST ÇOK İYİ...BEKLENTİMİ KARŞILAR DİYE UMUT EDİYORUM FİLM SAHNELERLEDE

 • Cactus

  Böyle güzel bir başlangıç noktası, böyle ucuz milliyetçi militarist bir söyleme berbat ediliy mi yaa. Vahşi doğada ik farklı karakterin yaşam mücadelesini işleyip "Grey" benzeri bir harika yapıt çıkarmak varken, gırtlağımıza kadar içine gömüldüğümüz vatan millet sakarya ucuz kahramanlarıkları hiç olmuyor. Bu yönetmenler nesli değişip, yerine yeni bir yönetmen nesli gelmediği sürece Türk sinemasından bir şey olacağı yok. Ya sulu zırtlak komedi, ya ipe sapa gelmez pembe romanlardan kopya aşk öyküleri, yada vatan millet sakarya. Hiç mi kaliteli bir film izlemediniz arkadaş, nasıl olacağını anlamadıysanız ben yardımcı olayım. Ayıptır ya.

 • Onur S.

  bu film yılın filmidir. siyasi görüşü ve sosyalist bölücülükleriyle ortamı bulandırmaya çalışan radikal, taraf veya beyazperde çalışanlarına kulak asmayın (beyazperde de banner alıp filme laf atan şizofren bir site olduğunu nihayetinde kanıtlıyor). Film öyküsü, muhteşem oyunculuğu ve inanın en az 4-5 kere seyircisini askerlik anılarına götüren inanılmaz anlarıyla bu gibi yüzeysel eleştirmenlere en iyi cevabı sille gibi kendi yapısıyla veriyor.

  Tartışmasız olarak bizden, samimi ve acayip heyecanlı bir film.

 • Zekai Sezen

  İlk olarak şunu söyleyeyim bayanla gidilebilecek bir film değil çünkü filmin ilk anından son anına kadar gereksiz sayıda çok küfür ve söylem var. Filmde bol miktarda mantık hataları mevcut ve ayrıca ana karakterdeki oyuncu da hiç olmamış. Çok güzel düzenlenebilecek filmin içi bomboş olmuş. Ben gittiğime pişman oldum.

 • Itir Soylu

  Filmi tüm arkadaşlar çok beğendik. Askerde olan kardeşimi andım, tüm karakterler o kadar gerçekçi ki.

  Nefes filmi ile kıyaslama yapmak isteyen ve askerliği üzeri temizlenmiş fileto balık olarak hayal etmek isteyen klavye komandoları gitmesin lütfen.

  Evet küfür ve vahşet var ama kardeşlik, sevgi, en hassas damarınıza dokunan anları ve mutevazi miktarda kusursuzca kotarılmış aksiyon sahneleri de var. Film kendi içinde ufacık bir öyküyü inanılmaz önemli bir destana dönüştürebilecek kadar samimi.

  Bu "bağyanla gittim, ama ayup" diyen hanzolara da selam çakıyoruz. Biz kadınız, bayan değil, ve küfür olduğu zaman erimiyoruz merak etmeyin.

 • su-sisesi

  beyazperdenin yazarlarına bi haller olmuş bu ara yerden yere vurulcak bi fim değil izlenir güzeldi

 • Atkn Doğan

  gazi olmuş bir muvazzaf subay olarak devre arkadaşlarımla bizi ağlattınız ya, helal olsun size kardeşim ya harbiden helal olsun bu ülke bitmemiş daha bizi düşünenler de var hala. nefesi de izledik, oturup ölürken ağlayan korkak gösterilen türk askerini, nefesinize başlatmayın

 • Hayati Girgin

  Merak ettiğim. Sayın Murat Özer; "Gaz Verme" tırnak içinde kullanıldığında sizce kelimeye farklı bir anlam bütünlüğü mü sağlıyor ? Ayrıca milliyetçilik duygusu sahip insanlar öyle kaşınınca farklı bir durummu alıyorlar. Bugüne kadar ne canavarlıkları görülmüş ?( Tabi "kaşıma" bir eleştirmenin kullanması gereken bir kelimemidir ? Tartışılır. )

  Yıllardır Amerikan emperyalizm'inin propagandasının yapıldığı filmler izliyoruz. Tek başına dünyayı kurtaran amerikan vatandaşlarının hikayeleri ile karşılaşıyoruz.. Milyonlarca insan seyredip ayakta alkışlanıyor.

  Bunca yıldır hep ezilen hep mağdur edilen insanların filmleri ile dünyaya ajitasyonda bulunduk. 2 Film çekilmiş çokmu gördünüz ?

  Yönetmen ile film hakkında yapılan röportaj'ı hiç okumamışsınız. Çünkü sizin için bunun asla bir önemi yok. Orada ne söylenilmişse söylenilsin önemli olan sizin yazmak istediklerinizdir..

 • Hayati Girgin

  Yalnız dünya konjötürü sizin gibi antimilitarist düşüncelere sahip ülke toprakları her zaman sömürge olarak kullanmıştır. Kullanmaya da devam edecektir.

  Tabiki savunduğunuz ideoloji ile böyle bir film hakkında tarafsız bir yorum yapma şansınız bulunmamakta.

  Anlaşılan, dışa aksettirdiğiniz düşüncelerinize göre "Ezilmiş Halkarın Kardeşliği" isminde bir film çekilse ayakta seyreder, elleriniz avuçlarınızın içi yara oluncaya kadar alkışlarsınız.

  Unutuyorsunuz ki; Dün otobüste diri diri yakılan 17 yaşındaki Serap Eser'in katilleri bugün açlık grevi yapıyor, bir takım insanlar o teröristlerin haklılıklarını savunmak için ülkemizi karıştırıyor...
  ve unutmuyorsunuz ki; bugün dağda ülkemizi bölmeye çalışan insanlara karşı savaşan askerlerimizin verdikleri mücadeleyi anlatan filmi nasıl yerin dibine sokacağınızı şaşırıyorsunuz.

 • Ronay ?mrek

  filmin son saniyesine kadar bekledim ama bi şey bulamadım...bu türde filmler genelde mesaj verir çoğu zaman siyasal yada psikolojiksel mesaj verir ama bu filmde ikiside yoktu...oyuncu kalitesi ve yönetmenlik çok düşük kalitede maceracı anlamsız bir filmdi...

 • Hazal Tarhan

  oyuncular zaten bir hayal kırıklığı idi...filmde Örgüt militanında silah olmasına rağmen bıcakla saldırıyor askere diğeride onu öldürüyor..sonra militanlar yine bi sahnede askeri tek tutmasına rağmen yumrukluyorlar sonra silahı kafasına dayıyorlar..son sahnede bir kahraman çıkıp nişancıya hiç belli etmeden arkadan onu öldürüyor..çok vasat bi filmdi tamamen gaz ve kahramanlık işte mehmetçik denilsin insanları ağlatsın diye yapılmış..geçişler çok kötü anlamı olmayan bi kötü...güneşi gördümde mesaj vardı nefestede mesaj vardı bunda ne vardı anlayamadm

 • Ekrem Doydu

  Oldukça etkileyici bir yapım olmuş. Nefes: Vatan Sağ olsun filmini sevenler bundan da memnun ayrılacaklardır..

 • CrazyGirl

  Bugün izledik filmi. Çok etkilendim ya. Ufuk bayraktar süper oynamış. Etkilenmemek elde değil cidden.

 • ZorMan

  Özellikle şehitlerin gündemde olduğu şu günlerde izleyici psikolojisini alt üst edecek bir film hazırlamışlar.
  Ne amaçla yapıldığı belli

 • Sinemaloji

  Uzun zamandır beklediğim bir filmdi. Fragmanı oldukça gerçekci ve etkileyiciydi. Umarım beklediğime değer. En kısa zamanda izleyeceğim

 • winuae

  cumartesi izledim file 10/10 veriyorum, nefes gibi ağlaşan bebeler yok, normal hayata dair az aksiyonlu, duygusal ve komedi yönü ağır basan tekrar ediyorum saçma sapan bi film değil önceki hafta skyfall izlemiştim ona göre değerlendirdim mesela skyfall saçmalıklar silsilesiydi, ayakları yerde güzel bir çalışma olmuş alper çağların eline sağlık.
  ayrıca filmin sonunda komedi den drama öle bi geçiş yaşıyosun unutamazsın, izlemeyenler çekinmeden gidebilir.

 • winuae

  beyazperde yorumcusu murat özer senin bazı filmelere yorumlarını okudum, iki dil bir bavul mesela ne olduğun neye hizmet ettiğin belli ne yapmaya çalıştığın ortada senin gibilerle karşılaşmak isterim nedense görünürde yoksun işin gizli ideolojik propaganda ee mama yediğin sahibine şirin görünmelisin, biz ruhumuzu satanlardan değiliz murat özer

 • Funda Demir

  Murat Özer eleştirini okudum da oldukça komik buldum ve acınası , neye hizmet ettiğin belli kafa yapında. Bu filmin yazdığınız şeylerle alakası olduğuna inanmıyorum. Benki en sevdiğini şehit vermiş birisi olarak öyle hissetmediysem size hissetmek hiç düşmez. Hayır yani siziin yazdıklarınızı okuyanda hergün dağlarda geziyorsunuz sanacak bu filmde anlatılanalr az bile ki bunların içinde olan biri olarak söylüyorum. Bu filmin çıkar para amaçlı yapıldığınıda düşünmüyorum. Öyle olsa çok fazla reklam yapabilirlerdi. Buraya bunu yazanların düşünceleride komik. Neyse filme gelince ben çok beğendim Nefes Vatan Sağolsun filmine göre çok daha gerçekçi olmuş. Oğuz ve Bekir karakterleri çok iyi. Böyle fimlere destek vermek lazım , filmi çok beğendim. En çok içime dokunan yer sey film bittikten sonra tüm Şehitlerin isimleri geçti ve sevdiğimin kişinin ismini orada görmemdi. O anda ağladım işte.. Filmde emeği geçen herkese teşekkürler.

 • Alp Argan

  Murat Özer'in eleştirisi üzerine birkaç bir şey yazmak istedim.Politik söylemin çok fazla olduğunu söylediği hatta eleştiri başlığını "Böyle bir dönemde, ihtiyacımız olan söylem bu mu?" başlığıyla attığı filmin sinemasal bir yanı olmadığını ve sadece "Bir ölür Bin doğarız" (bu sloganda filmde böyle değil Bir Ölür Bin Dirilir) sloganına hizmet edebilmek için çeşitli karelerden oluştuğunu söylediği bu filmi kendi politik düşüncelerini yansıtmak için bir hışımla eleştirmek ve yersiz saptamalarda bulunup oyunculuklardan hiç bahsetmemek olmamış.Oyunculuklardan bahsetmediği gibi ajitasyondan kaçınmak için yapılan hamleler (Ölü teröristin başındaki konuşmalar) görmezden gelinmiş. Hiç bir eleştirmen kendi politik görüşlerini yansıtmak için bu tür filmleri malzeme etmemelidir.

 • osman a.

  Çok etkileyici olmuş ya, bence herkes izlemeli

 • TatarAhmet

  sade, vurucu, gerçekten öyküsü ve çekimleri bambaşka gerçeklikte bir film, tavsiye etmenin ötesinde gitmezseniz kendi kaybınız arkadaşlar, şu bölücü eleştirmeni ırgalamayın

 • Kerem O.

  izlemeyenler icin yorumum sivil hayatta birbirine belki selam dahi vermeyecek 2 farkli karakterin asker ocaginda(peygamber ocaginda) nasil kardes oldugunu birbirinin hayati icin nasil fedakarlik yaptigini izleyeceksiniz heleki milli duygulariniz gucluyse son sahnedeki isimler bende oldugu gibi goz yaslarinizi akitacaktir emek verek herkesten Allah razi olsun. Memleketin bu halde olmasina kim sebepse iki dunyadada azaplari dinmesin.. Sehitlerimizin mekani cennet olsun..

 • zelal k.

  muhteşem bir film. öyküyü anlatışı çok etkileyici, izlemezseniz, gitmezseniz gerçekten yazık olur. bence mutlaka izlenmeli bir film

 • behiye s.

  TatarAhmet'e katılıyorum. öyküsü, tarzı, çekimleri, oyuncuları bambaşka bir film.

 • sezen y.

  Ufuk Bayraktar tam yaratılmak istenen Bekir karakterine oturmuş ve iyi oynamış.Ama fliin geneli kötü bir nefes çakması

 • Ufuk C?nakli

  beyazperde yorumcu Murat beyfendi filmi milliyetçi ögelere sahıp olması elestırmıs.İki Dil Bir Bavul,Min Dit gibi tarzı bellı fılmlerı yıldız yagmuruna tutmus.Bırazda kendı ozeleştırısı yapsın sırf mıllıyetcı dıye fılmlerı elestırmekle bu işler olmaz

En İyi Filmler (Kullanıcı Puanlarına Göre)
Kardeşim Benim
  4,1

Yönetmen: Mert Baykal
Oyuncular: Burak Özçivit, Murat Boz
Komedi
Fragman

Diriliş
  4,1

Yönetmen: Alejandro González Iñárritu
Oyuncular: Leonardo DiCaprio, Tom Hardy
Western
Fragman

Kötü Kedi Şerafettin
  3,8

Yönetmen: Ayşe Ünal, Mehmet Kurtuluş (II)
Oyuncular: Uğur Yücel, Demet Evgar
Animasyon
Fragman

Vizyondaki tüm en iyi filmler
En Popüler Fragmanlar
Beyazperde'de Bu Hafta (5-11 Şubat)
1.325 gösterim
Hep Yek - Fragman (2)
58.864 gösterim
Ip Man 3 - Türkçe Altyazılı Fragman (2)
6.726 gösterim
Me Before You - Orijinal Fragman
4.000 gösterim
Demolition Orijinal Fragman (2)
847 gösterim
Buz Devri 5 - Türkçe Dublajlı Fragman
10.983 gösterim
Tüm fragmanları görüntüle
Tüm Sinema Haberleri
Natalie Dormer'lı The Forest Filminden Yeni Poster Geldi!
Natalie Dormer'lı The Forest Filminden Yeni Poster Geldi!
Tweet  
 
High-Rise Filminden Yeni Fragman!
High-Rise Filminden Yeni Fragman!
Tweet  
 
Jason Bourne'dan Altyazılı Video!
Jason Bourne'dan Altyazılı Video!
Tweet  
 
Fifty Shades Freed'in Kadrosuna Yeni İsim!
Fifty Shades Freed'in Kadrosuna Yeni İsim!
Tweet  
 
Daniel Gerson Hayatını Kaybetti!
Daniel Gerson Hayatını Kaybetti!
Tweet  
 
!f İstanbul’un 2016 Konukları Kimler?
!f İstanbul’un 2016 Konukları Kimler?
Tweet  
 
Tüm sinema haberleri