Filmleri oyla!
Beyazperdem
  Dağ
  Ortalama puan
  4,2
  379 Puanlama ve 42 Eleştiri
  dağılımı 42 Eleştiri notla
  11 Eleştiri
  14 Eleştiri
  8 Eleştiri
  7 Eleştiri
  1 Eleştiri
  1 Eleştiri
  Dağ hakkında görüşlerin ?

  42 kullanıcı eleştirisi

  potasyum
  potasyum

  Takip Et! 130 Takipçi 531 Eleştirisini Oku

  4,0
  11 Kasım 2014 tarihinde eklendi
  Türk sinemasının yaşadığını gösteren filmlerden biri.Aynı kulvarda yer alan Nefes filmine bin basacak bir film.Oradaki asker adeta seni canlandırıyor.Askerliğini filmdeki gibi bir ortamda yapmış kişiler o diyalogları duyunca flashback yaşayabilir.Oyunculuklar çok iyi,diyaloglar çok doğaldı.Yönetmenin flasback çekimleri çok iyiydi ve çoğu yerde cuk diye oturuyordu.Bu film için denilen ' milliyetçilik kullanılarak gaz verme' söylemlerine katılamayacağım.Çünkü film şu diyalogları barındırıyor : " Hiçbir anne evladını dağda savaşmak için büyütmedi ","düşman niye sadece ölünce bize benzer" gibi sorgulamaların yer bulduğu bu film;ırkçılık,milliyetçilik mantığıyla çekilmiş olsaydı bu sorgulamalara yer verirmiydi acaba.
  Engin Yüksel
  Engin Yüksel

  Takip Et! 3191 Takipçi 1 386 Eleştirisini Oku

  4,0
  7 Haziran 2014 tarihinde eklendi
  izlerken insanı ürperten bir film bunu o şartlarda yaşayanlar bilebilir ancak 8/10
  seyirci koltuğu
  seyirci koltuğu

  Takip Et! 3 Takipçi 52 Eleştirisini Oku

  2,5
  15 Aralık 2013 tarihinde eklendi
  Milliyetçillik duygusunu öne çıkarmak için çekilirken herhangi bir yenilik katılmaması seyirciyi tatmin edemiyor. Ufuk Bayraktar'ın performansı etkileyici olsa da Çağlar Ertuğrul izlerken yoruyor ve inandırılığa çelme takıyor. Senaryo hedefine ulaşıyor; tıpkı afişteki slogan gibi. Bunun ötesine geçmesi ise hayli zor.
  Burak S.
  Burak S.

  Takip Et! 10 Takipçi 20 Eleştirisini Oku

  3,5
  12 Mayıs 2014 tarihinde eklendi
  Bedelli askerlik yapmak yerine; kısa dönem yapmayı tercih eden ADAM ve firari olduğu için epey uzun bir zaman askerde olan öteki ADAM'ın acımasız, merhametsiz dağda ki hikayesi var bu filmde.. O soğuk havayı içinize geçiriyor bu film. O karların beyazlığını, askerlerin vurulduğunda yere düşen her bir kan damlasını içinizde hissediyorsunuz. Kurgu ve görüntü yönetmenliği o kadar başarılı yapılmış ki; film istediğin kadar kötü olsun, yine beğenirdim. Bu konuda yeni filmi -Panzehir- çıkan Alper Çağlar'ı tekrardan tebrik ederim. Diyecek bir söz yok artık yani, muhteşem bile desem az kalır.. Filmin bir dezavantajı pek ünlü simalar görememek. Bir 'Haneler'den tanıdığım Fırat Doğruloğlu ve 'Şevkat Yerimdar'dan tanıdığım Özgürcan Çevik vardı, diğerlerini tanımıyordum bile.. Ama film tanıdık simalar olmamasına rağmen 305,874 kişi tarafından izlenmiş.. Her ne kadar Nefes'i geçememişse bile; yine de baya iyi bir başarı. Filmin diğer dezavantajı ise argo kelimeler. Bir savaş filminde olmaması gerekir ki velhasıl oldu diyelim; bu kadarı da fazla. Televizyonda rast geldiğim için mecburi 'bip'leniyor küfürler. Ki hâliyle filmden de bir şey anlamıyorsun. Üste koymuşlar '7+'ni fakat yanlış bir karar bence. ''13+/15A'' bile doğru olurmuş. Her 5 dakikada bir küfür yada hakaret. Savaş filmi çekiyorlar oysa ki.. Gelelim avantajlarına; çok iyi anlatmışlar savaş anını. Oyuncular anı yaşamışlar, bize de yaşattılar. Söze başlarken de dediğim gibi Mehmet Başbaran çok iyi iş çıkarmış. Uğur Bayraktar çok önemli bir rôlün üstesinden pek iyi gelmiş. Tüm oyuncular gerekeni yapmış gibi. Senaryoda ise hakaretler dışında bir eksiklik yoktu. İlk başlarda 'flashback'ler biraz kafayı karıştırdı tabii.. Ama yine de geç bile olsa anlayabildim. Pas geçmeyeyim ki başçavuş'un vurulduğu sahnede söylediği o söz aklıma altın harflerle kazındı ve kolay kolay çıkacağını sanmıyorum. ''Bir ölür, Bin dirilir!'' Tüm gazi ve şehitlerin anısına duygusal ve anlamlı film olmuş..
  jamesbond-2
  jamesbond-2

  Takip Et! 2155 Takipçi 1 684 Eleştirisini Oku

  4,0
  9 Kasım 2013 tarihinde eklendi
  Nefesle kıyaslarsak evet nefes daha iyi ama dağ'ın da eksikleri olmasına rağmen,milliyetçi duyguları alevlendiren kendini Türk olarak gören herkesin izlemesi gereken bir film,izlemeli ki içinde bulunduğumuz şu durumda verilen şehitlerin önemi bir kez daha kavransıikle yanlı bir film değil bence,sonuçta karşı taraf düşman onu daha nasıl lanse edicekti ki ,politikacılar gibi barış elçisi olarak falan mı,hiç sanmıyorum!Çağlar ertuğrul ve ufuk bayraktar'ın performanslarını çok olumlu buldum,verdikleri duygu,içtenlik güzeldi,teşekkür tüm emeği geçenlere 9/10
  Demirtas
  Demirtas

  Takip Et! 618 Takipçi 888 Eleştirisini Oku

  2,0
  31 Aralık 2012 tarihinde eklendi
  İster istemez Nefes filmi ile kıyasladığımız Dağ maalesef Nefes filminin düzeyine çıkamıyor. Kötümüydü ? Kesinlikle hayır. Ama filmi izlediğinizde adını koyamadığınız bir takım eksikler göreceksiniz. Yinede izlemenizi tavsiye ederim.
  Ugur Tazegül
  Ugur Tazegül

  Takip Et! 491 Takipçi 668 Eleştirisini Oku

  4,0
  11 Mayıs 2017 tarihinde eklendi
  TÜRK SİNEMASINDA BU KADAR KÖTÜ FİLMLER YAPILIRKEN BU FİLM İÇİN KÖTÜ DEMEK HAKSIZLIK OLUR Senaristliğini ve yönetmenliğini Alper Çağlar'ın yaptığı "Dağ" sizleri doğudaki askerlerimizin psikolojilerinin derinliklerine doğru bir yolculuğa çıkarıyor. Baş rollerde Ezel dizisinden aşina olduğumuz "Ramiz Dayı" karakterinin gençliğini canlandıran Ufuk Bayraktar ve Çağlar Ertuğrul bulunuyor. Film, birbirinden çok farklı iki askerin dağda sıkışmalarını ve kurtarılmak için bekledikleri sürede birbirleriyle olan dostluklarını konu alıyor. Filmi izlerken aynı zaman da başrol karakterlerinin askere gelmeden önceki durumları da gözler önüne seriliyor. Filmde Çağlar Ertuğrul (Oğuz) maddi durumu iyi olan ve Tarih bölümünden mezun bir genci canlandırıyor. Hayatı boyunca refah içerisinde yaşan Oğuz hayatın acı taraflarıyla yüzleşmek için kısa dönem bir şekilde askerliğini Doğu'da yapmak istiyor. Bir diğer başrol karakteri olan Ufuk Bayraktar(Bekir) serseri ruhlu bir kişiliğe sahip ve askerliği, çıkardığı sıkıntılardan ötürü sürekli olarak uzuyor. Oğuz'la başlarda çokça sıkıntı yaşayan Bekir, birlikte gittikleri bir görev sonrasında yaşadıkları acı olaylarla beraber onunla olan dostluğunu ister istemez pekiştirmeye başlıyor. Nefes'ten sonra aynı konuya eğilen bir başka yönetmenn ve bir başka film...İşlenişi itibariyle de olduka insanı içinne çeken ve göğsünüzün kabardıgı sahneleri mevcut olan bir yapım...Bununla birlikte gerçekleri gösterdiği için de bir bakıma realitesel olarak hiç bir kurmaca algısınna düşmeden izleyebiliyorsunuz filmi...İki zıt kutuplu insanın ülküleri doğrultusunda nasılda birleşebildikleri , anlaşamadıkları şeylerin onları birbirine daha çok bağladıgı gerçeğini trajedik bir şekilde anlatıyor film size...Duygusal boşşalımların da yer yer hakim oldugu film de milliyetçilik dudygularınızın da kabarması gayet doğal karşılanmalı...Filmin genelinde kısa dönemlere baya bir gönderme de yapılmamış değil...Bunun dışında yaratılan mekan olgusu olsun , zorluklarla çekilmiş sahnelerin başarısı olsun...Görülmeye değer...Türünü sevenleri izlediğine pişman etmeyecek yapımlardan birisi
  volkanick
  volkanick

  Takip Et! 268 Takipçi 683 Eleştirisini Oku

  3,0
  10 Aralık 2012 tarihinde eklendi
  Nefes filmiyle karşılaştırıldığında geride kaldığı gerçek ancak iyi bir deneme ve bu türden suya sabuna dokunmaya çalışan filmleri birer sinemasever olarak desteklemeliyiz.
  Ogulcan B.
  Ogulcan B.

  Takip Et! 21 Takipçi 236 Eleştirisini Oku

  3,0
  26 Kasım 2012 tarihinde eklendi
  Nefes:Vatan Sağolsun filmini tam izlemediğim için bu iki film arasında herhangi bir karşılaştırmaya yapamayacağım.Filme gelirsek sinemada doğru düzgün film ararken Dağ filmi en uygun seçenek olarak gözüktü ve filme girdik,başyapıt veya harika denilebilecek bir film değil ama vasatı aşan bir film olduğunu söylemem gerekiyor.Dağ filmi doğuda askerlik yapmanın ne kadar zorlu bir şey olduğunu önümüze sunan dramatik ve doğal bir film,benim filmde en beğendim şey diyalogların doğallığıydı çünkü biz Türkler özellikle korku filmlerinde diyaloglar biraz komik ve hiç doğal durmuyor ama Dağ filminin diyalogları gerçekten doğal ve başarılı.Oyunculuklara geldiğimizde başarılı özellikle Ufuk Bayraktar gerçekten sağlam bir performans çıkarmış.Filmin kurgusu ve fon müzikleri de oldukça başarılı.İzlerken fazla duygulandığımı söyleyemem ama film baştan sona sıkmadan kendini izlettiriyor hatta birkaç sahne gerçekten heyecanlı.Dağ,vasatı aşan bir yapım olmasına rağmen sinemada izlenecek kadar iyi bir film diyemem ama evde izlerseniz zaman kaybı olmaz. 6.5/10
  Mert H
  Mert H

  Takip Et! 386 Takipçi 880 Eleştirisini Oku

  5,0
  26 Ocak 2019 tarihinde eklendi
  Gerçek bir şaheser. Vatan-millet-Sakarya üçgenini çok ötesinde. Klişeleri olsa da gerçekten kaliteli ve hasret kaldığımız elle tutulur filmlerden.
  Amir Han
  Amir Han

  Takip Et! 127 Takipçi 452 Eleştirisini Oku

  4,0
  22 Aralık 2013 tarihinde eklendi
  Alper Çağlar'ın "Büşra" filmi kadar izleyiciyi sarsan bu sefer işin içine aksiyonun dahil olduğu dramatik bir yapım. Her ne kadar "Nefes" filmi kadar sansasyonel olmasada "Arıza Bekir" rolündeki Ufuk Bayraktar'ın etkileyici oyunculuğu ile daha bir vurucu güce sahip bir film. Fırat Doğruloğlu mimik hatları itibarı ile bence komedi rollerine daha yatkın biri. Çünkü filmde ültimatom verirken dahi sanki şaka yapıyormuş hissi insanda uyandırıyor. Prodüksiyonun maddi imkanları daha iyi olsaydı keşke demeden duramıyoruz. Palandöken'in o eşsiz güzellikteki karlı dorukları daha çetrefilli çatışma görüntüleri ile filmi bir tık yukarı taşırdı. Filmin en hüzünlü anı jenerikte ki şehit listesi sanırım.
  Ali Y.
  Ali Y.

  Takip Et! 54 Takipçi 416 Eleştirisini Oku

  3,0
  30 Haziran 2016 tarihinde eklendi
  türklerin böyle filmleri daha fazla yapması gerekiyor ki kaliteyi dahada yukarı çekebilsin filme gelecek olursak güzel izlenebilir bir yapım 10 üz 7
  esra cetin
  esra cetin

  Takip Et! 1 Takipçi Eleştirisini Oku

  5,0
  11 Aralık 2012 tarihinde eklendi
  hayatımın en iyi ikinci filmiydi.. nefes vatan sağolsundan sonra.. yapımcıyı yürekten kutluyorum .. başarılarının devamını diliyorum..
  Fatih E.
  Fatih E.

  Takip Et! 3 Eleştirisini Oku

  2,5
  19 Kasım 2012 tarihinde eklendi
  Murat Özer'in Dag filmi elestirisini bir kenara koyarsak, yapmaya çalistigi seyin tehlikeli sularda gezmek oldugunu söyleyebiliriz.Türkiye Cumhuriyeti vatandaslari olarak bir arada olmaya, ayni havayi solumaya en çok ihtiyacimiz oldugu bir dönemde, böylesi ‘ayristirici' bir hamlede bulunmak, pek de yenilir yutulur bir sey degil. Evet, kanadini belli edip dürüst bir tavir takinmis olabilir, ancak bastan sona tutundugu ‘düsman' olgusunun altina ates atarak bölünmeyi hizlandirma islevi üstleniyor. Niyet mi yaptiriyor bunu ona, yoksa birilerinin etkisi mi derseniz, verilecek bir cevabimiz yok. "Belki de her ikisi" diyerek kaçabiliriz bu sorudan...
  Eray Ilkay
  Eray Ilkay

  Takip Et! 2 Takipçi Eleştirisini Oku

  4,0
  19 Kasım 2012 tarihinde eklendi
  Film beyazperde editörünün yerin dibine soktuğu gibi berbat, yanlı, faşist bir film değil, oyunculuk ve kurguda eksiklikler olmakla birlikte yeni oyuncular fazla sırıtmıyorlar. film ilk andan sona kadar hiç sıkılmadan kendisini takip ettiriyor. Asker bakış açısı ile kurgulanmış olmakla birlikte editörün özellikle belirttiği gibi karşıyı canavar olarak göstermemiş. Güneydoğudaki olaylara " vatandaş asker" gözü ile bakabilen güzel bir film, Beyaz perde film eleştirmeninin sadece ideolojisi doğrultusunda yazdığı eleştiriyi ciddiye alamadan önyargısız olarak filme gitmenizi tavsiye ederim.
  Atlas
  Atlas

  Takip Et! 220 Eleştirisini Oku

  2,5
  21 Mayıs 2020 tarihinde eklendi
  Bozulan telsiz kulesini tamir etmek için görevlendirilen askerlerin başından geçenleri anlatan ortalama bir film, kötü bir film değil ama eksileri de göze batıyor. Filmde direk konuya giriyoruz dağda terör örgütü tarafından pusuya düşürülen dört asker hayatta kalmaya çalışır, bu sahnedeki heyecan ve aksiyon güzeldi devamında geriye dönüşlerle karakterler ve olaylar hakkında daha fazla bilgi öğreniyoruz. Başroldeki askerlerden biri kısa dönem bir çavuş, bedelli askerlik imkanı varken bunu istemez ve kısa dönem olarak askere yazılır diğer asker ise arıza tipli uzun dönem bir er. Gerek hayatları gerekse de karakterleri birbirine zıt olan bu askerler dağda hayatta kalmak için birbirinin arkasını kollamak zorundadır. Film bedelli askerlik, kısa-uzun dönem askerlik, zenginin hayatı fakirin hayatı gibi konulara kısa kısa değiniyor. Finalde heyecan ve gerilim filmin başındaki gibi yine çok yükseliyor ama filmin ortalarında tempo çok düşüyor ve filmden kopuyorsunuz artı bazı sahnelerdeki hatalar göze batıyor, bu oyuncu seçimleriyle ancak bu kadar oyunculuk çıkmış, daha isabetli oyuncu tercihleri olabilirdi. Birkaç sahnede görüntü yönetimi ve açılar çok başarılı ama bazen de çok göze batıyor, bazı telsiz konuşmaları anlaşılmıyor, sesi yükseltip tekrar tekrar dinledim. Film bittikten sonra akan ve hiç bitmeyecekmiş gibi gelen jeneriği daha doğrusu isimleri gördüğünüzde düşünüyorsunuz, bu belayı bizim başımıza musallat edenler efendileri, para babaları kapitalistleri, onlar ceplerini şişirirken ölen canları ve geride kalan anaları babaları düşünüyorsunuz ve az önce izlediğiniz filmi unutuyorsunuz.
  Mehmed K.
  Mehmed K.

  Takip Et! 11 Eleştirisini Oku

  1,0
  15 Eylül 2016 tarihinde eklendi
  Dağ 2'nin vizyona girmesine az zaman kala bu yorumu yapma ihtiyacı hissettim. Tamamen vakit kaybı, kurgusundan oyuncu seçimine, diyaloglarından mantık hatalarına kadar her yönüyle saçma, yetersiz bir film. Görevde içki içen komutan, tek başına kurtarma operasyonu yapan özel kuvvetçi, telsiz diyalogları gibi çoğu kısım saçmalıktan ibaret. Filmde şehit kelimesi yok, maneviyat yerine kadın,alkol ve küfürle dolu bir film. Nefes : Vatan Sağolsun filminin 10'da biri olamaz. .. 10 üzerinden 1 veriyorum
  Levent S.
  Levent S.

  Takip Et! Eleştirisini Oku

  4,0
  10 Eylül 2015 tarihinde eklendi
  Dağ, Türk Sinemasının Savaş filmi açığını doldurmaya çalışan, görselleri ve diyaloglarıyla, özellikle o bölgede askerlik yapanlara eski günlerini anımsatan ve ne yazık ki içinde bulunduğumuz terör sarmalını bir nebzede olsun, bölgeyi bilmeyenlere anlatmayı vaat eden oldukça iyi bir film.
  Kadir çakır
  Kadir çakır

  Takip Et! 5 Eleştirisini Oku

  5,0
  16 Kasım 2012 tarihinde eklendi
  bu beyaz perde eleştirmenlerinin ne yin pesinde olduklarını bilmiyorum bu ve bunun gibi filimlere asırı sert tepki vermelerinin nedeni ne olabilir. bilmiyorum fatih arkadasımızın dediklerine katılıyorum ayık olun diyorum. burası türkiye
  Daha Fazlasını Göster
  • En son Beyazperde eleştirileri
  Back to Top