Beyazperdem
Çalgı Çengi İkimiz (Çalgı Çengi 2)
BEYAZPERDE ELEŞTİRİSİ
3,0
Ortalama
Çalgı Çengi İkimiz (Çalgı Çengi 2)

Seriye mizah dozu yüksek bir halka daha...

Selçuk Aydemir’in yazıp yönettiği Çalgı Çengi filmi, bundan yedi yıl önce Zeki-Metin’in tahtına aday bir ikili armağan etti bizlere: Ahmet Kural ve Murat Cemcir, Çalgı Çengi’nin başarısından sonra öyle sevildi ki, İşler Güçler ve Kardeş Payı dizilerinin üstüne ekledikleri Düğün Dernek serisinin ikinci filmi Sünnet, 2014 yılının en çok izlenen filmi oldu. Hem televizyon hem de sinemada, yarattıkları tiplemelerle seyirciye hak ettiği mizahı veren ikili, yıllar sonra en çok sevilen tiplemelerine geri döndüler ve Çalgı Çengi’ye bir devam filmi çektiler.

En çok sevilen tipleme diyorum, çünkü Düğün Dernek 2, her ne kadar gişede büyük başarılar elde etse de mizahi yönden ikilinin en zayıf filmi olarak filmografilerine eklendi. Selçuk Aydemir de bunun ayrımına varmış ve çok doğru bir hamleyle izleyicinin aşina olduğu, sevdiği karakterleri barındıran garanti bir işe, Çalgı Çengi’ye yöneldi. Kabul etmek gerekir ki Çalgı Çengi İkimiz, hikâye bazında yenilikçi bir film değil. Seriye sürpriz bir macera hediye etmediği gibi, ilk filmin tabanına yaslıyor tamamen sırtını. Çalgı Çengi’de mafyaya bulaşan Salih ve Gürkan’ı, bu kez mafyadan kurtulma çabalarıyla izlerken, her hafta karşılaştığımız hikâyelerle benzeştiği için senaryonun gidişatını az çok tahmin ediyoruz. Ancak film, bu açığı öyle bir mizahla kapatıyor ki, seyirci olarak size sadece kahkahalara boğulmak kalıyor.

Düğün Dernek 2’yi sinemada seyirciyle izlemiş ve yapılan esprilerin reaksiyon almadığını üzülerek görmüş bir eleştirmen olarak, Çalgı Çengi’nin aynı tuzağa düşmeyip karakterlerine zekâ içeren diyaloglar yazmış olmasına açıkçası çok sevindim. Ahmet Kural, Murat Cemcir ve Selçuk Aydemir’in, Düğün Dernek 2’nin gişe başarısının yarattığı rehavetle hareket etmemeleri ve en azından eğlendirmeyi başarmaları dikkate değer. Çalgı Çengi 2’nin de, Düğün Dernek’e yaklaşan bir başarı elde edeceğini öngörmek zor değil fakat bu kez ortada hak edilmiş bir başarı olacağı ve seyircinin Düğün Dernek 2’ye nazaran sinemadan daha mutlu ayrılacağı bir gerçek…

Hikâye açısından baktığımızda, Çalgı Çengi 2’nin mafya eksenli macerasıyla kolaycılığa kaçtığını söyleyebiliriz. Yerli filmlerin olmazsa olmazı haline gelen iyi yürekli fakat çakal karakterler ve film boyunca onları kovalayan mafya babalarını izlemekten biz çoktan sıkıldık ama sinemacılarımız bıkmadı. Birileri çıkıp, farklı hikâyelerden mizah üretene kadar da izlemeye devam edecekmişiz gibi görünüyor. Farklı tiplemeler yaratmanın, tek başına bir filmi ve hikâyesini iyi yapmaya yetmediğini, filmlerin aynı zamanda “yeni hikâyelere” muhtaç olduğunu fark ettiğimiz gün, yerli komediler adına ümit beslemeye başlayabiliriz. Sinema sektörünün tükenmişlik sendromundan muzdarip komedyenleri arasında Ahmet Kural ve Murat Cemcir ikilisi hala bu şansa sahip olan yegâne oyuncular. Henüz seyirci tarafından tüketilmedikleri gibi tiplemeleri de sıradanlaşmadı… Dilerim, yarattıkları zeki karakterler kadar, sıra dışı senaryolarla da karşımıza çıkabilirler…

Özetle Çalgı Çengi İkimiz, yılın ilk kayda değer komedilerinden… Kadrosuna dâhil ettiği Burak Satıbol, Ayhan Taş, Rasim Öztekin, Zihni Göktay ve Ayşe Kökçü ile seyir zevkini daha da arttırmış. Pek gülecek halimiz kalmadı artık ama filmlere sığınmak isterseniz şayet, Çalgı Çengi iyi bir kaçış olacaktır.

basakbicak@gmail.com

https://twitter.com/BasakBicak

Daha Fazlasını Göster
 • En son Beyazperde eleştirileri

Yorumlar

 • ilkesar
  Verdiğiniz paraya yazık Yarısında çıktıkKonu seri tuttuya Nasıl olsa başlığı at filmi vizyona sok Senaryo yok konu akışı sıfır espiri yok denecek kadar az Vaktimize yazık
 • Serkan N.
  Dün akşam izledim , ilki çok daha amatör ve güzeldi . Bu gerçekten olmamış , çok sıradan ve vasat ilerleyen bir konu var . Bir kaç sahne harici gülmek neredeyse imkansız tv de yayınlanmasını bekleyin boşa para vermeyin vakit ve nakit kaybı sadece.
 • Cobidik Y.
  Beyler bayanlar Ahmet Kural ve Murat Cemcir hayranı olarak kardeş payı işler güçler ve çalgı çenginin ilk filmini kaçırmadan izledim ama bu film OLMAMIŞ gerçekten OLMAMIŞ konuyu geçtim akış yok heyecan yok espiri fragmanda gördüğünüz espiriler hariç espiri yok Film PİŞMANLIKTIR (Teşekkürler)
 • desperado o.
  ((((:bu ikilinin yaptığı herşeye gülmüş düğün derneği çok beğenmiş biri olarak söylüyorum ilk defa bir filmden üzülerek çıktım saçma sapan espiriler anlaşılmayan hızlı konuşmalar hiç yakışmadı çalgı çengi 1 işler güçler kardeş payı hepsini izledim bu filmin ahmet muratla ile alakası yokkkkk sanki çok kötü puan bile vermem.bide en fazla bütçeli filmleriymiş paraya yazık
 • azpilicueta C.
  Bu ekibin izlediğim en kötü filmiydi umarım seriye 1S olarak devam ederler.
 • Atilla Y.
  Hayal kırıklığıydı.. Önceki işlerinde çıtayı oldukça yukarı çekmiş olan ikili, bu filmde çuvallamışa benziyor.
 • Osman K.
  uzun zamandır seyrettıgım en kötu film buna kim gulerki turk halkı bukadarmı zevksız
 • Refik Y.
  Dün akşam izledim. Tam bir fiyasko ve hayal kırıklığı. Bir saatin sonunda ara verildiğinde aslında bırakıp gitmeyi düşündüm (keşke gitseymişim) ama işte bir umut diye ikinci yarıya da girdim ama sonuna kadar sabredemedim ve çıktım. Bakın okuyun burayı beyazperdenin yalaka eleştirmeni dışında film hakkında bir tane bile iyi yorum yazan yok burda. Paranız cebinizde kalır hiç değilse. Bırakın sinamayı tv de bile izlenmeye değmez. Açın youtube'dan eski bölüm bir kardeş payı izleyin. Daha fazla eğlenirsiniz.
 • Pekcan ?.
  Çalgı çengi 1 ve düğün dernek filmlerinden sonra umutlanarak gittiğim bir film ama beklentimin çok altında kaldı. İnsanları güldürüceğiz diye değişik tiplemeler, şakalar ,espriler uydurmaya çalışmışlar. Kısaca Bu film olmamış.Paramız yabancıya gitmesin yerli filmlere gideyim ülkemin sineması kazansın istiyorum.Biraz daha özen gösterin lütfen.
 • YASEAH
  büyük hayal kırıklığı ilk yarıda çıktım dayanamadım...
Yorumları göster
Back to Top