Köksüz
Köksüz
Vizyon Tarihi (1s 21dk
Yönetmen:
Oyuncular: Ahu Türkpençe, Lale Başar, Savaş Alp Başar devamı...
Tür Dram
Ülke Türkiye
Beyazperde   4,5
Kullanıcı   3,0 13 oylama 5 kritik,
Arkadaşlarım
Arkadaşlarım |
Arkadaşlarım Arkadaşlarının fikirlerini keşfet!
Arkadaşlarım
  (henüz) hiç yorum yapmamış arkadaşların (henüz)
Beyazperde'uma bağlanın
Tweet  
 

Özet & detaylar

Babasının ani ölümüyle dünyası başına yıkılan Feride, kimsesiz kalan ailesinde baba rolünü üstlenmek zorundadır. Genç kadın artık çaresiz annesi ve iki kardeşini kollamak durumundadır. Zamanla üstlendiği bu rol üzerine iyice yapışır ve gerçek anlamda bir ev reisi vazifesi yürütmeye başlar. Ancak bu durum bir süre sonra aile fertlerinin her birini tarifi zor bir drama sürükler. Anne Nurcan, çaresizce kızı Feride'yi kaybettiği kocası yerine koymaya, kardeşi İlker ise sorumluluğun Feride'ye verilmesinden iyice rahatsız olup ailesinden uzaklaşmaya başlar. Diğer yandan ise en küçükleri Özge'nin yalnızlıkla mücadelesi tüm hızıyla devam etmektedir. Feride'nin bu ağır yükten kurtulmak için bir karar verir ve bu karar herkesin kaderini değiştirir.
Filmin yönetmen koltuğunda sinemadaki ilk uzun metraj deneyimine imza atan Deniz Akçay Katıksız bulunuyor.

Dağıtımcı
M3 Film
İlginç bilgiler
3 başlık
Yapım yılı
2013
Türkiye Box Office
-
VOD çıkış tarihi
-
Bütçe
-
DVD çıkış tarihi
-
Tekrar çıkış tarihi
-
Blu-ray çıkış tarihi
-
Dil
Türkçe
Renk
Renkli
Görüntü formatı
-
Metraj
uzun metrajlı film
Ses formatı
-
Yapım formatı
-
Viza numarası
-
Daha fazlaKapat
4,5

Köklü bir hikaye: Köksüz…
Banu Bozdemir

Köksüz, anneleri uyurken iki kardeşin arabaya atlayıp turlama istekleriyle başlıyor. Arabanın motor sesini duyan anne çığlık çığlığa kendisini dışarıya atıyor ve peşlerinden koşmaya başlıyor. İlker arabayı yarı yolda bırakarak kaçıyor, Özge arabanın içinde kalıp kaygılı bir şekilde annesini bekliyor. Köksüz bir anlamda başladığı gibi devam ediyor. Evin ergen erkeği İlker annesinin buhranlarıyla baş edemeyip genelde kapıyı çarpıp kaçıyor, herşeye sessiz bir kaygıyla yaklaşan Özge de herşeyin normale dönmesini bekliyor.

Köksüz, babanın kaybının (ölüm ya da terk etme, bu çok belli değil) ardından var olmaya çalışan bir anne ve üç çocuğunun trajik öyküsünü anlatıyor. Öyle ki eşinin gitmesini kabullenemeyen Nurcan’ın ağırlığı var ailenin üzerinde. Özellikle de büyük kızı Feride’nin omuzlarında... Annesinin Feride’nin üzerine yıktığı sorumluluklar kızın yüzünden taşıp bize o kadar derin tesir ediyor ki… Film anne ve çocukları arasındaki çatışmadan ibaret gibi görünse de asıl çatışma hali Nurcan ve Feride arasında. Kendi mutsuzluğunu çocuklarından çıkaran, hatta onların mutluluklarının önüne set çekmekten çekinmeyen bir anne var karşımızda. Annenin konumu o kadar çözümsüz ki, sürekli temizlik yapıyor, baskı ve güçle sağlayamadığı hegemonyayı acizlik ve güçsüzlükle kurmaya çalışıyor çocuklarının üzerinde!

Filmde sosyal bir tanımlama halinden çok psikolojik değerlendirme sözkonusu. Mesela baba gittikten sonra evin tek erkeği olarak sorumluluk alması beklenen İlker annesiyle kuramadığı iletişimi arkadaşının annesiyle farklı bir şekilde kuruyor, onu cinsel bir platforma taşıyor ki, oedipal kompleksin izini sürer haline geliyoruz İlker’in kopuk ruh halinde. Ama yine de filmin en tamamlanamamış yanı burası diyebiliriz…

Özge annesinin gözdesi olma derdinde. Herkesin kendisine amade olmasını bekleyen annenin Özge’yle kurduğu tek ilişki ise bakkala yollamak, kızın isteği ise annesinin sevgisini kazanmak. Ama en trajik anlar da Nurcan’ın Feride’ye yüklendiği anlar. Aslında filmdeki ‘baba’ figürünün eksikliği genel anlamda evdeki erkek eksikliğinden kaynaklı trajediyi anlatıyor gibi görünse de öyle değil. Öyle olsa İlker’i ailenin gözünden olumlar, ikinci olarak da Feride’yle evlenmek isteyen Gülağa’yı Nurcan’ın gözünde olumlu bir yere taşırdı. Ama annenin sorununu ‘başsızlık’ sorunundan Feride’yle ilgili çözümlenmemiş başka bir alana taşıyor. Baba–kız ilişkisi devam ediyormuş gibi kızından intikam alma yolunu seçmiş bir anne var karşımızda. Tabii geri plana bakmak lazım biraz bunun için ama film baba kısmını, giden birinin herkes üzerindeki travması olarak yansıtmayı uygun görmüş.

Filmin dramla mizahı birleştiren ince bir yanı da yok değil. Annenin abartılı korkuları kimi zaman filme ironik bir mizahi yan katıyor. Örneğin Feride’nin istendiği gece annenin sakatlanıp yatakta yatması gibi. Makyajlı, güzelce giyinmiş bir halde tertemiz bir yatakta yatan Nurcan sanki ölüm duygusuyla bakıyor etrafındaki mutluluk tablosuna. Bir yandan da mizahi işte! Engelleyemediği düğün ise onun gerçek anlamda ölüm yolculuğu gibi. Ana kızın karşılıklı birbirlerine gözyaşı içinde baktıkları sahne ikisini de farklı bir sona sürüklüyor adeta...

Filmin en tatmin edici yanı senaryoda çok az boşluk olması, karakterlerinin belirgin özellikleriyle hikayeyi sırtlanıp götürmesi.  Psikolojik çözümlemesinin başarısı filmi sosyolojik olarak da bir yerlere taşıyor. Kimi zaman despotluk sınırlarına dayanan anne baskısı, güçsüz kalan çocukları iyice dağıtıyor. Annenin toparlayıcı gücü reddetmesi bir sonraki kişiye yani Feride’ye devrediyor bayrağı. Bu anlamda Ahu Türkpençe gayet başarıyla yansıtıyor baskılanmış karakteri. Tabii Lale Başar’ı da unutmamak lazım, ruh dengesizliği yaşayan hezeyanlı anne rolünde bir hayli başarılı.

Köksüz başarılı bir ilk film. Deniz Akçay Katıksız’ın senaryosunu yazdıktan sonra çekmeye karar verdiği, çok içselleştirilmiş, evin iki katlı konumuyla, sürekli akıtan mutfak borusuyla hem bırakılıp giden, hem de ağır aksak devam eden hayata dair bir şeyler söylüyor. Hem de net olarak söylüyor, uzatmadan... Bu yüzden 81 dakikalık film derdini toparlayarak, uzatmadan ve başarıyla anlatmış oluyor.

twitter.com/BanuBozdemir

Eleştirinin tamamı
Köksüz Dublajlı Fragman
10.077 gösterim

Oyuncular Köksüz

Tüm oyuncular ve teknik ekip

Üye eleştirileri Köksüz

Yapılan son pozitif yorum Haber: TC Murat G.
  4,0 - Çok iyi

beklediğim kadar vardı film. anne babamın ayrı olmasından ve 3 kardeş, annemle birlikte yaşıyor olmamızdan dolayı filmdeki bazı sahnelerde kendimi gördüm adeta. bu yüzden film daha fazla içine çek... Daha fazla

Filmle ilgili bütün yorumlar
 • 1 kritik     20%
 • 2 kritik     40%
 • 2 kritik     40%
 • 0 kritik     0%
 • 0 kritik     0%
 • 0 kritik     0%
5 Kullanıcı yorumları

Fotoğraflar Köksüz

Yapım hakkında enteresan bilgiler Köksüz

Bu Film Hakkında
Köksüz ile ilgili enterasan bilgiler

Köksüz ülkemizdeki ilk gösterimini 32. İstanbul Film Festivali'nin Ulusal Yarışma bölümünde gerçekleştirmiş, festivalden Radikal Gazetesi Halk Ödülü ve Seyfi Teoman En İyi İlk Film Ödülü ile dönmüştü.

3 başlık

Son haberler Köksüz

 • SİYAD Ödülleri Sahiplerini Buldu!

  SİYAD Ödülleri Sahiplerini Buldu!

  12 Mart 2015 Perşembe | Haberler - Festival ve Ödüller
   
   

  47. SİYAD Ödülleri'nin kazananı Kış Uykusu oldu! Devamını oku

 • Londra'da Türk Sineması Coşkusu!

  Londra'da Türk Sineması Coşkusu!

  26 Mayıs 2014 Pazartesi | Haberler - Festival ve Ödüller

  Bu yıl 19.'su düzenlenen Londra Türk Film Festivali'nin galası muhteşem bir geceye sahne oldu.

 • Altyazı'nın Nisan Sayısı Bayilerde!

  Altyazı'nın Nisan Sayısı Bayilerde!

  05 Nisan 2014 Cumartesi | Haberler - Sektörden

  Altyazı Aylık Sinema Dergisi'nin Nisan sayısı her zamanki gibi dopdolu!

Bu film hakkında 11 haber var

Bu filmi seviyorsanız, ayrıca bu filmi de sevebilirsiniz:

Tüm benzer filmler

Daha fazla film bulmak mı istiyorsun? Şunlara da göz at: 2013'nin en iyi Dram filmleri

Yorumlar

 • Melis Z. Pirlanti

  Filmi Adana Film Festivali'nde izleme şansı buldum bu sene. 2013'ün en iyi Türk filmlerinden. Oyunculuklar, senaryo, gerçekçilik, değindiği konular... Bana Seren Yüce'nin Çoğunluk filmini hatırlattı atmosferi. Mutlaka izlenmeli...

En İyi Filmler (Kullanıcı Puanlarına Göre)
Deadpool
  4,4

Yönetmen: Tim Miller
Oyuncular: Harun Can, Burcu Güneştutar
Aksiyon
Fragman

Kardeşim Benim
  4,1

Yönetmen: Mert Baykal
Oyuncular: Burak Özçivit, Murat Boz
Komedi
Fragman

Diriliş
  4,1

Yönetmen: Alejandro González Iñárritu
Oyuncular: Leonardo DiCaprio, Tom Hardy
Western
Fragman

Vizyondaki tüm en iyi filmler
En Popüler Fragmanlar
Beyazperdede Bu Hafta (12 - 18 Şubat)
122 gösterim
Dünyanın En Güzel Kokusu - Fragman (2)
16.622 gösterim
Hesapta Aşk - Fragman
9.440 gösterim
Deadpool Dublajlı Fragman
71.844 gösterim
Danimarkalı Kız Türkçe Altyazılı Fragman
7.033 gösterim
Pinema ile 2016 Filmleri
331 gösterim
Tüm fragmanları görüntüle
Tüm Sinema Haberleri
İntihar Timi'nin Öncesi ve Sonrası!
İntihar Timi'nin Öncesi ve Sonrası!
Tweet  
 
Equals'tan İlk Teaser Geldi!
Equals'tan İlk Teaser Geldi!
Tweet  
 
Yüce Sezar! Filminden Görkemli Gala!
Yüce Sezar! Filminden Görkemli Gala!
Tweet  
 
Tina Fey Yeni Fragmanda Savaşa Gidiyor!
Tina Fey Yeni Fragmanda Savaşa Gidiyor!
Tweet  
 
Beyazperde'nin Ödüllü 2016 Oscar Anketi Yayında!
Beyazperde'nin Ödüllü 2016 Oscar Anketi Yayında!
Tweet  
 
Guardians of the Galaxy Vol. 2'den Logo Geldi!
Guardians of the Galaxy Vol. 2'den Logo Geldi!
Tweet  
 
Tüm sinema haberleri