Beyazperdem
  Evcil Hayvanların Gizli Yaşamı
  BEYAZPERDE ELEŞTİRİSİ
  3,5
  İyi
  Evcil Hayvanların Gizli Yaşamı

  Modern fabl türüne güzel bir örnek!

  Su Bahadır
  Evcil hayvanlar son dönemin en gözde Hollywood konularından biri. Birbiri ardına çıkan animasyonların baş tacı hep "insanlaşmış" olan hayvanlar oluyor. En başarılı son dönem örneklerinden biri Zootropolis olan bu modern fabl furyasının yeni bir örneği de Evcil Hayvanların Gizli Yaşamı oluyor.

  Evcil Hayvanların Gizli Yaşamı sahiplerinin minik birer melek olarak gördüğü ve bağrına bastığı evcil hayvanların sahipleri yokkenki renkli hayatını ele alıyor. Farklı türlerdeki hayvanlar sahipleri evden çıkarken onlara hüzünlü bakışlar atarak onları yolcu ettikten sonra gözyaşlarını silip bir araya geliyor ve parti başlıyor! Film animasyon yapımlar arasında Zootropolis kadar başarılı bir senaryoya sahip değil ancak şiddet öğelerinin azlığı, farklı türler arasındaki arkadaşlık bağının gücü ve aralara serpilmiş zeka pırıltılı esprilileriyle öne çıkmayı haketmiş. Minyonlar vari bir "ara canlılar" sınıfına dönüşen evcil hayvanlar filmde zekalarıyla parlayan, cesaretleriyle hayranlık uyandıran ve sinsilikleriyle göz dolduran karakterlerle tanışıyoruz.

  Baş karakterimiz Max dünya tatlısı bir terrier. Sahibine yürekten bağlı, adeta mutluluk içinde yüzüyor. Ev hayatını seviyor, arkadaşlarıyla arası iyi, partilerin de aranan elemanı. Ancak günün birinde bunların hepsi değişiyor çünkü eve yeni bir "kardeş" geliyor. Max ne ise Duke onun tam tersi. Kuralları tanımayan, uyumsuz ve sert bir mizacı var. Ancak yeni bir evde kendine yer edinmek isteyen bir canlının durumu ele alındığında bu oldukça normal kabul edilebilir. Max'in Duke'a verdiği tepki de tıpkı bir küçük bir çocuğun yeni doğan kardeşine duyduğu kıskançlığı andırıyor. Burada da hayvanların biraz daha insanlaştırıldığına tanık oluyoruz. Hisleri ve eylemleri insan doğasıyla harmanlanıyor. Hayvanların özellikle de köpeklerin oldukça duygusal canlılar oldukları bir gerçek ancak insanların karmaşık davranış kalıpları filmde üstlerine pek oturmuyor. Duygusal bağı sadece baş karakterlerle kurabiliyorsunuz. 

  Filmin en sevimli karakterlerinden biri Snowball isimli tavşan. Bir tavşandan beklenen o yumuşacık ve sevgi dolu pofudukluğun ne kadar büyük bir ilüzyon olabileceğini bizlere eğlenceli bir şekilde kanıtlayan karakter aynı zamanda ekipte en çok sözü geçen isimlerden biri. Aynı şekilde Gidget yani Max'in minik kalbinin sahibi küçük kaniş de söz konusu Max olunca boyutunu hiç dert etmeden adeta bir Sarah Connor'a dönüşüyor. Hayvanları biçimsel özelliklerle kısıtlamayarak onlara insan zihninin dayattığı kalıpları oturtmaya çalışmamak filmin seyirciyi en yakalayan yönlerinden biri. Ruhsal ve fiziksel sınırlar filmde adeta ortadan kalkıyor.

  Orijinal seslendirme kadrosunda birçok yıldız ismi barındıran filmin dublaj kadrosunda ise Güldür Güldür ekibinin en yetenekli isimlerinden Alper Kul ve Çağlar Çorumlu yer alıyor. Kul yumuşak ve vurgulaması bol konuşmasıyla Max'in duygularını birebir yansıtabilirken Çorumlu'nun aksanlı konuşması da Duke'un serseri tarafına adeta ruh katıyor. Gidget'in sesi biraz fazla yumuşak kalsa da bu da filmin arasında eriyip giden detaylardan biri. Heyecanlı ve genel olarak boyundan büyük işlere kalkışan küçük kahramanları konu alan birçok modern fabl mevcut. Kayıp Balık Dori ile de büyük bir sıçrama yapan bu altın madeni furyasının örneklerini de daha bol bol göreceğiz. Zira Evcil Hayvanların Gizli Yaşamı'nın devam halkası için hazırlıklar şimdiden başladı bile!

  Görsellik konusunda bir hayli başarılı bir renk ve ışık kullanımına sahip olan filmin müzikleri ise filmi bir çocuk filmi olmaktan kurtaran en önemli öğeler arasında. Bir yetişkin de yanındaki minik izleyici kadar yüksek kahkahalar atabilir. Filmin yönetmen koltuğunda oturan ikili Yarrow Cheney ve Chris Renaud. Çılgın Hırsız serisinde yönetmen koltuğuna oturan Renaud zaten alanında başarısını kanırlamış bir animasyon yönetmeni. Cheney ise ilk uzun metraj yönetmenlik denemesine imza atsa da Çılgın Hırsız serisinde prodüksiyon tasarım bölümünde görev almış. Dolayısıyla filmin ardında gedikli isimler olunca, filmin çekim açıları ve yapımı da sıkıntısız oluyor. Çılgın Hırsız serisiyle görsel açıdan benzerlik teşkil ettiği yadsınamaz bir gerçek. Kullanılan renkler, açılar ve çizgiler birbirini andırıyor ancak bu filme tanıdık bir hava katarak beklentiyi yüksekte tutmaya sebep oluyor. 

  Hayvanların başrollerde olduğu animasyon furyasını sevenlerdenseniz kaçırmamanız gereken film hem siz hem de yanınızda gelecek olan minikler için gayet eğlenceli ve görülmesi gereken bir yapım!
  Daha Fazlasını Göster
  • En son Beyazperde eleştirileri

  Yorumlar

  Yorumları göster
  Back to Top