Beyazperdem
  Dedemle Bu Yaz
  BEYAZPERDE ELEŞTİRİSİ
  3,5
  İyi
  Dedemle Bu Yaz

  Dedemle Bu Yaz

  Burçin Aygün

  Jean Reno. Türk sinema seyircisinin özellikle de kült statüsüne çoktan erişmiş olan Leon filmiyle tanıdığı üstün yetenekli Fransız aktör, oyuncu. Rol aldığı, birkaçı pek tatsız olan örnek hariç, birbirinden özel ve dikkat çekici projenin temel taşı. Şimdiye kadar nice özel film projesinde karşımıza çıkan Jean Reno, bu kez bir başka “ilginç” hikayeyle merhaba demeyi tercih etmiş. Dedemle Bu Yaz, Reno’nun güçlü ve sakin oyunculuk becerisiyle yükselen, lakin pek şaşırtmayan bir Fransız işçiliği.

  Daha önce Le Rafle (The Roundup) adlı 2009 yapımı savaş – dram türündeki filmiyle bizleri selamlayan Fransız yönetmen Rose Bosh, janrda ufak bir değişikliğe gidiyor ve hafif – komedi sularında gezintiye çıkıyor. Klasik bir hikayeyi yine olabiliğine alışıldık yöntemlerle ele alan kadın yönetmenimiz, sahip olduğu dikkat çekici oyuncu kadrosu ve daha da önemlisi meşhur Provence ile elini güçlendiriyor. Fransa’nın güneydoğusundaki Provence bölgesinin o şahane atmosferi, iç gıcıklayan havası ve her biri tablo niyetine seyredilecek manzaraları belki de Dedemle Bu Yaz filminin en başarılı kısmı haline geliyor.

  Fransa’nın kafa dinlemeliği Provence’e, çok uzun yıllardır ebeveynleri yüzünden suratlarını göremedikleri dedelerine merhaba diyen üç kardeşin hikayesine tanık oluyoruz. Güzeller güzeli Lea (Chloe Jouannet), asi genç adam Adrien (Hugo Dessioux) ve işitme engelli narin erkek kardeşleri Theo (Lukas Pelissier). Dedeleri Paul (Jean Reno) ile arzuları dışında geçirecekleri yaz mevsimi (bekleneceği gibi) onlar adına korkutucu ancak seyirci için yürekleri ısıtan kendi halinde bir serüvene dönüşecektir.

  Lea ve Adrien, gerçek aşkı bulduklarını düşünürken, küçük Theo ise tabiri caiz ise kendisini bulmaya çalışıyor; sağır çocuğa bu konudaki en büyük destek ise dedesinden geliyor. Dedemle Bu Yaz aslında az önce de ima ettiğim gibi bilindik bir formülü kullanıyor; günümüz gençliği, yani hayatı akıllı telefonlar ve sosyal medya üzerinden geçen gençler, doğadan uzak, organik besinleri kolay kolay benimseyemeyen, yer yer aksi, söz dinlemeyi sevmeyen ve her şeyin doğrusunu en iyi şekilde bilen insanlar. Karşılarında ise hayatın ağırlığını çoktan üstüne almış ve hatta neredeys bu yükten “Provence” desteğiyle kurtulmuş dedeleri Paul.

  Film boyunca muazzam bir görsellik, şık müzikler, kaliteli oyunculuklar ve yürek ısıtan bir hikaye takip ediyor sizi. Hani şu “mutlu ol” filmleri vardır ya; Dedemle Bu Yaz filmi de işte o yapımlardan bir tanesi. Kıyısından köşesinden drama göz kırpan, komedi öğeleri ile yoğrulmuş, kalplere yaşam ümidi pompalayan bir çalışma!

  Dürüst olmak icap ederse, Jean Reno’nun omuzları üstünde yükselen, bir bakıma Provence’in tanıtım kampanyası olabilecek kadar bölgeye sırtını dayayan ancak şu günlerde çoğumuzun ihtiyacı olan bir samimiyeti taşıyor bu film.

  Şayet çok büyük beklentileriniz yoksa, hem biraz tebessüm etmek, hem de mutlu bir ruh haliyle salondan ayrılmak istiyorsanız Dedemle Bu Yaz filmi tam size göre.

  burcinaygun@gmail.com

  Daha Fazlasını Göster
  • En son Beyazperde eleştirileri

  Yorumlar

  Yorumları göster
  Back to Top