Filmleri oyla!
Beyazperdem
  Stigmata
  BEYAZPERDE ELEŞTİRİSİ
  2,0
  Yetersiz
  Stigmata

  Şeytan, Mistizm, Kötü Ruhlar

  Burak Hatipoğlu
  Şu bin yılın bitmesine yakın şeytan, mistizm ve kötü ruh olayları çok tutuluyor Hollywood'da.
  Son dönemde ABD'de gösterime giren ve bu sezon bizde de gösterime girmesi kesin gibi olan filmlere bir göz atalım isterseniz :

  End of Days : 1979 yılında "anti-christ" işaretini taşıyan bir kız çocuk dünyaya gelir. 20 yıl sonra Şeytan ( Gabriel Bryne ) onu kötü emelleri için kullanmaya çalışacaktır. Haliyle onu durdurabilecek tek kişi ( klasik ) ailevi sorunları olan ( çok klasik ) eski bir polis ( en bi klasik ) olan Jericho Cane ( Arnold Schwarzenegger ) durdurabilecektir.

  Schwarzenegger'in dönüşü olarak piyasaya sunulan film Amerika'da pek beğenilmedi ve gişesi de bıraz zayıf kaldı.

  Yönetmen Peter Hyams'ı yeni dönem filmleriyle kolayca hatırlayabilirsiniz. "The Relic" (1997), Van Damme'li "Sudden Death - Ani Ölüm" ve "Timecop - Zaman Polisi" ayrıca "Narrow Margin - Doruktaki Kadın" (1990). Olağanüstü bir yönetmen değil, ama en azından zamanlama duygusuna sahip, ne yaptığını bilen biri. Böyle bir filmlede başa çıkabildiğini düşünüyorum.

  The Sixth Sense : Şu Bruce Willis garip bir adam gerçekten. Onca sıradan, kötü filmden sonra artık boş geçmiyor. "The Siege" (1998), "Armageddon" (1998), "The Fifth Element" (1997)...Film 19 Aralık 1999 tarihi itibariyle en çok hasılat yapan 12.film olarak gözüküyor...275,2 milyon USD...Hiç fena değil.

  Filmde Willis "ölü insanlar" gören bir çocuğa (Haley Joel Osment) yardımcı olmaya çalışılan psikolog rolünde. Olay bu kadar ama sadece türünün değil, genelde çekilmiş en iyi filmlerden biri olduğu söyleniyor. Bıraz abartı gibi geliyor ama göreceğiz.

  Haley Joel Osment'ın gelmiş geçmiş en başarılı çocuk oyuncu olduğu söyleniyor.

  Bence filmin artılarından biri çocuğun annesini canlandıran Toni Collette. Onu "Muriel's Wedding" 'deki nefis rolüyle hatırlayabilirsiniz. Boş yere 1994 yılında Avustralya'nın en iyi oyuncusu seçilmedi.

  Hintli yazar-yönetmen M.Night Shyamalan ise bu filmden sonra Hollywood'da herkesi peşinden koşturuyor. Bakalım devamı nasıl gelecek.

  Filmi heyecanla bekliyoruz.

  Stigmata : Peder Andrew Kiernan ( Gabriel Bryne ) stigmata olayı yaşayan ( insanın vucudunda zamanında Hazreti İsa'nın taşıdığı yaralara benzer yaraların açılması ) genç bir kadının ( Patricia Arquette ) durumunu incelemekle görevlendirir. Peder kendisini dininin temellerini bile sarsabilecek kadar büyük olayların ortasında bulur.

  İngiliz yönetmen Rupert Wainwright'ın beşinci filmi. Fragmanları ilgince benziyor. Geldiği zaman uygun bir vakit gidilebilir.

  Gabrile Bryne görüldüğü gibi bir şeytan, bir onunla mücadele eden adam rolünde. Kısa aralıklarla onu birbirine zıt iki ayrı kompozisyonda izlemek ilginç olacak.

  The Omega Code : Yine bilinmeyen bir yönetmenden ( Robert Marcarelli ) iyi olduğu söylenen ve yazılan bir film. Kennedy cinayeti, Körfez Savaşı ve tarihte vukuu bulan sayısız olayın belirli kodların birleşmesi sonucu meydana geldiğini bulan şeytanımsı kötü adam Stone Alexander (Michael York) onları ele geçirmeye çalışırken karşısında has çocuk Gillen Lane (Casper Van Dien)'i bulur.

  Casper Van Dien, "Starship Troopers - Yıldız Gemisi Askerleri" 'ndeki gibiyse şiştik. Ama bu aksiyon filminde iyi durabilir. Abwarten und Tee trinken.

  Stir of Echoes : Çok başarılı senaryo yazarı David Koepp'den ( "Snake Eyes - Yılan Gözler" (1998), "Men İn Black - Siyah Giyen Adamlar" (1997), iki Jurassic Park filmi, "Mission : İmpossible" (1996) vs.vs. ) bir gerilim-korku filmi.

  Hipnoz edilen bir adam çevresinde ruhlar görmeye başlar. Olaylar gelişir.

  Başroldeki Kevin Bacon'u "Friday The 13th - 13.Cuma" (1980)'da katledildiğinden beri pek bir severiz. Film kötüymüş, ama Cuma akşamı eğlence alemine dalmadan önce iyi bir başlangıç olabilir.

  Bringing Out the Dead : Usta Martin Scorsese'nin korku veya gerilim amacı taşımayan son filmi. Bir ambulans ekibinde çalışan Frank Pierce (Nicolas Cage) kurtaramadığı insanların ruhlarını görmeye başlar. Devamını hep birlikte beyazperdede görürüz ( mecaz-i mürsel yaptım ).

  İşte bizi bu sezon bekleyen filmlerden bazıları bunlar.

  Hayırlısı...

  İyi seyirler.

  Daha Fazlasını Göster
  • En son Beyazperde eleştirileri

  Yorumlar

  Yorumları göster
  Back to Top