Beyazperdem
 • Arkadaşlarım
 • Sinemalarım
 • Hızlı Puanlayıcı
 • Koleksiyonum
 • Hesabım
 • Yarışmalar
 • Çıkış
Dhoom 3
BEYAZPERDE ELEŞTİRİSİ
3,0
Ortalama
Dhoom 3

Aamir Khan’dan aksiyon dersleri!

Misafir Koltuğu
Özellikle son dönem Bollywood sinemasına baktığımızda, artık ülke sinemasının konsept anlamında iki farklı yola saptığını görebiliyoruz pekala. İlk kategoride, geleneksel Bollywood kimyasından vazgeçmeyen fakat bir miktar revizasyonu da sakıncalı görmeyen mahsuller yer alırken; ikinci kategoride hem Avrupalı hem de Amerikalı izleyiciyi yakalama derdine düşerken, ülke izleyicisine de seslenebilecek yapımlar çıkıyor karşımıza. İkinci kategoriye en yakın örnek Lunchbox ve Barfi olurken; Dhoom 3 gibi karma denemeler ilk kategorinin cazip örneklerinden biri olarak karşımıza dikiliyor!

Sanjay Gadhvi’nin yönetmenliğini yaptığı 2004 tarihli ilk Dhoom filmi, bağrından çıktığı coğrafyanın sinemasal niteliklerine saygıda kusur etmeyen, mizahındaki çeşnisiyle yer yer dil yakan bir aksiyon örneğiydi. En kaba tabirle Jai ve Ali ikilisinin, münferit suçluları tepelemesi üzerine kurulu ilk iki film, beylik Hollywood kanka komedilerinden ve ritmi yüksek suç filmlerinden pek çok şey ödünç alan eğlence vaadi yüksek birer seyirlikti. Her ne kadar Jai ve Ali’nin zaman zaman kanka komedisi kalıplarını bile sırılsıklam eden cıvık mizahi paslaşması bazı izleyiciler tarafından itici bulunsa da, kendine has bir takipçi güruhu edinen film, bu gün itibariyle seri üçüncü filmine kavuşmuş oldu!

Dhoom 3, önemli farklarla ve astronomik sayılabilecek bir konsept değişimiyle karşımıza çıkıyor. Bu sefer filmi alıp götürecek  en önemli unsur ise Aamir Khan’ın varlığı! Her ne kadar bodur, sevimli, kas yığını Sahir rolünde kendisini ciddiye almakta zorlansak da, Khan’ın bu sefer kelimenin tam anlamıyla aksiyon yıldızlığına soyunma çabasını da takdir etmemek imkânsız!

Dhoom 3 totalde, Bollywood sinemasının Hollywood aksiyonları ile at koşturabileceği iddiasının bir ürünü olarak makyajlanmış. Uzun soluklu ve görsel anlamda fazlasıyla tatmin edici aksiyon sahneleriyle, bu iddiasının büyük bir kısmını yerine getirmiş. Hatta filmi çoğu zaman tam ortasından delip geçen ülke sinemasına özgü dans koreografilerinin her birinin birer sahne şovu haline gelmesi bile filmin besin değerini arttırmış.

Bütün bu curcunanın yanı sıra, dolgun bütçeli Hollywood filmlerini yakalama derdine düşen her Bollywood mahsulü gibi, Dhoom 3 de içerisinde hiçbir orijinal hamle barındırmayan bir film. Bebeto kıvamındaki Sahir’in babasının intiharından sorumlu tuttuğu insanların kökünü kazırken, birer birer kasalarını patlattığı bankalar gibi; albenili bir girizgâhın ardından yaratılan birkaç fiyakalı aksiyon mizansenini geride bırakan film de yavaş yavaş tepetaklak olmaya başlıyor.

Aslında Dhoom 3, sırtını yasladığı beylik klişeleri kotarma konusunda çok büyük sıkıntılara düşmüyor. Serinin ilk iki filminin senaryosuna imza atan yönetmen Vijay Krishna Acharya ve beraberindeki teknik ekip, göze ve kulağa hitap eden bir iş çıkarmışlar ortaya! Fakat bu kısmi başarı filmin, genel anlamda altına girdiği ağır iddiaları taşımakta zorlandığı gerçeğini değiştirmiyor.

Görsel anlamda, daha yüksek bütçeli emsallerine taş çıkardığını inkâr edemesek de, türün takipçilerine yeni bir şeyler vadetme derdi yok! Türün bilindik notalarına basan Singham gibi overdoz eğlence vadettiğini söylemek de zor! Nihayetinde karşımızda 3 saatlik bir Bollywood filmi için makul ama bir aksiyon, gerilim ürünü için oldukça uzun sayılabilecek süresiyle karma bir video klip talimi duruyor.  Bu formülün müptelaları elbette ki es geçmeyecektir ama bu suları ilk defa kulaçlamak isteyenlerin bu özellikleri göz önünde bulundurmasında fayda var!

Fatih Yürür

Daha Fazlasını Göster
 • En son Beyazperde eleştirileri

Yorumlar

 • Seda M.
  Açıkcası sinema eleştirmenlerinin dogu sinemasına olan ön yargını kıramamış olması beni üzerdi hep ama bu eleştiride görüyorum ki bu yargı kırılmak yerıne daha da güçleniyor. amir khan iyi bir oyuncu olmasının yanı sıra çok ii bir yönetmendir de. bollywood ise dünyada bağzı kesimler tarafından resmen yokmuşcasına göz ardı edilmesi cok dar bi bakış. bakın tüm filmler iilaki gişe kaygısı güder. emek için para için yapımcının ve yönetmenin ismi için yanı olması gerektiği gibi. bağzı filmlerde bu daha belirgindir bagzısındada daha az . sadece sorun burada. pekı bu kadar sert elestiriken hollywood sinemasının akıl almaz aşırılıkları neden cok normal karsılanıyor ? bence yorum yapmak için yada eleştiri adına ne dersiniz bilemem ? ama bu oyuncunun ve bollywodun ne denli güzel işler yaptığını ögrendikten sonra yapın. bir kac tane siteden yapılan arastırmayla bu kadar sığ bır eleştiri yapılamaz. bunca sinematv okumus yada bu ıse gonulden baglanmıs ınsanların hakkını yemekten baska bırsey olamaz sızın eleştırınız.
 • Seda M.
  bu arada kendini başka platformlarda amatör ruhunu kaybetmemiş ve sinemayla küçük yaşta tanışmış olarak yorumluorsun ama unutma herşeye el atmak ıstersen hiçbir şeyde muaffak olamazsın. senın uzerıne egıtım gordugun dal sadece teknık konulara degınır ve bece sen o cerceve dahılınde yazmaya devam et. bu kadar sığ bakarsan. hiçlikten öteye gidemessın gecmıste yaptıgın ısler yada okudugun okul senı kurtarmaz vizyonun olmadıktan sonra sılınır gıdersın. bunu da meslektasın söylesın sana ...
 • Fat?ma Y.
  Aamir Khan'dan aksiyon dersleriymişşşşş!bence senin bollywood izleyicilerinden de film dersleri alman gerek ki sadece film izleyen profesyonel anlamda bilgisi olmayan insanlar bile senden daha cok bilgiye sahiptir bollywood hakkında!
 • Dilara A.
  Bu ''eleştiri''yi okuyup yayınlayan benim. Ve kimsenin kimseyi kışkırttığı da yok, yanlış yönlendirmeler yapmayın. Ayrıca belirtmek isterim ki denildiği gibi 2014 yılındayız, teknoloji çağındayız ve hangi bilgisayardan kaç farklı isimle giriş yapıldığını öğrenebiliyoruz.. Fakat buna gerek kalmadan aynı kişinin kaç farklı isimle yorum yaptığı ya da yaptırdığı zaten yazılanlardan belli oluyor.. Dün geceye kadar eleştirinize katıldığını gösteren tek bir kişinin dahi yorum yapmamasına rağmen, bugün sizin haksız olduğunuzu söyleyen kişilere karşı bir sürü askeriniz olmuş.. Bunların tesadüf olmasına inanmamızı beklemeyin lütfen. Bu arada ismini hatırlamadığım, aşağıda yine karşıt bir yorum yapan arkadaşım, Bollywood taraftarı güruhun çoğu genç hatta çocuk diyebileceğimiz arkadaşlar olabilir ama bu size onları küçük görme hakkı vermez, yerinizi ve seviyenizi bilin. Fatih bey, eleştiriniz hakkındaki yorumumu da dün gece Beyazperde yönetimine mail olarak gönderdim ama cevap dahi vermediler. Böylece sitenizin kalitesini de göstermiş oldunuz. Gerçi bu yazdığınız eleştirinin seviyesinden ve yayınlanmasından dahi belli olmuştu ama ben yine de site yönetiminin bunu gözden kaçırmış olabileceği ihtimaline inanmak istemiştim. Hayal kırıklığına uğradığımı inkar edemem. Ben daha fazla yazmayacağım, sizi çocuk ve ergen olarak gördüğünüz 'bu formülün müptelaları' ile başbaşa bırakıyorum. Umarım bundan sonra eleştirilerinizde daha ağdalı bir dil kullanırsınız, zira kendinizi Erol Köse gibi sivri dilli bir eleştirmen olarak görmemeniz sizin yararınıza olur :)
 • Dilara A.
  Yalan söylediğinizi düşünmeden önce karıştırdığınıza inanmak istiyorum çünkü ben hiçbir şekilde sizinle iletişime geçmedim. Direk yönetiminize mail attım ki haksız bile olsam (!) bir geri dönüş yapılmalıydı, bahsettiğiniz 'karşıt düşünceye saygı' bunu gerektirirdi. Kaldı ki çok şükür farklı profiller açıp onlardan hakaret edecek kadar seviyesiz bir insan değilim. Adım Dilara Altun profil fotoğrafım da yandaki fotoğraftır, kimseden gizlim saklım yok. Ayrıca ben sizin yazınızı yayınlamadım, bu sayfanın linkini gerekli gördüğüm yerlerde paylaştım ve kalanını oradaki üye arkadaşların kendi insiyatiflerine bıraktım. Eğer isterseniz paylaşımlarımın linkini de atabilirim. Buraya gelip yorum yazan arkadaşlarla hiçbir alakam olmamakla birlikte yazdıklarına sonuna kadar katılıyorum. Biz sevdiğimiz -hatta yine aşağılarda bir yerde gördüğüm ve güldüğüm tabirle 'taptığımız'- sektörün böylesine ağır bir eleştiriyi kesinlikle haketmediğini düşündüğümüz için size tepki gösterdik. Ve ben size -düzgün bir dille- düşüncemi yazarken siz bana tabir caizse kalın kafalı demişsiniz, herşeyden önce bir bayanla nasıl konuşulması gerektiğini öğrenmelisiniz. Yazdıklarınızı anlayabilecek kapasitede bir insan olduğum için düşüncenize katılmadığımı izlenmesi gereken yolları takip ederek belirttim. Bizim beklentimiz ise kesinlikle özür dilemeniz değil, zira sizin özrünüz ne benim ne size tepki gösteren arkadaşların ne de Aamir Khan'ın umrunda. Bizim asıl üzüldüğümüz nokta şudur, bu filmin Türkiye'de vizyona girmesi için aylarca uğraştık -ki siz de uğraştığınızı yazmışsınız her ne kadar kendisiyle bu kadar çelişen bir insana içimden inanmak gelmese de öyle olduğunu varsayalım- ve bundan sonraki filmlerin de gelmesi için bu filmin gişesinin çok önemli olduğunu bilirsiniz. Hiç bilmediğim bir film hakkında bu tür bir eleştiriyi ben okusam o filme kesinlikle gitmek istemem. Bu genel bir yargıdır ve çoğu insan sinemaya gitmeden önce o film hakkındaki eleştirileri okur. Eleştirmen olarak bunu en iyi siz bilirsiniz, yoksa yeni çıkmış filmler hakkında eleştiri yapmanın mantığı nedir değil mi? Ben sizi kendi vicdanınız ile başbaşa bırakıyorum ve yaptığınız suçlamalar için de sadece gülüyorum, çünkü neyin ne olduğunu ikimiz de gayet iyi biliyoruz diye düşünüyorum.
 • Ceyda Z.
  bence siz tamamaen saçmalıyorsumuz bizi şuan ergen(!) birer gençlerin hayranlıkları yüzünden saçma saçma(!9 yorumlar4 yazdığımızı düşünüyorsunuz ama biz bilinçli gençler olarak bir insana hemde sizin kas yıgını hollywood özentisi bodur ,ve filmin sert yuzune uygun lmayan bdiye hitab ettiğiniz ,ama her filmi için ayrı bir dış görünüşe ve karektere bürünen harika bir olyunculugu olan adamdan bahsediyoruz. bence sızın vu kas yıgını dedeğiniz sey züğürt tesellisi oluyor o gordugunuz seyler tamamen aamır khanın aylarca uğrasıp sırf izleyicilerini ve hayranlarını hayal kırıklıgına uğratmamak için iyi bir iş çıkarabılmöek ıcın karakterıne kendısının ınandığı gibi bürünebilmesi için yaptıgı kas .kas yıgını değil .ayrıca tamam biz burda gozumuzu yumup konusmuyoruz tamam kısa olabıolır a zaten buda aamır khanın tek fızıksel dezavantajı hollywood takı unluere ve fılmlere benzemeye calısıyor dedınız ya su kıskanclıgı bır kenara bırakalım bence aamır khan su an itibarıyle 49 yasında bır adam acaba bunu yazarken bır nebze arastırma yaptınızmı merak edıyorum 49 yasındakı ve bu kadar genc gorunen bır adam yalnızca operasyonlarla ve bınlerce kremlerle genc ve ayakta durabilen hollywood unluleruıne asla benzeyemez ben ce sızın dedğinizin aksıne hollywood unlulerı aamır khana benzemeye calıssın bureadakı kastım hollywood unlulerıne değil yanlış anlamayın sadece sızın benzeme konusundakı elestırınıze yanıt verıyorumaamır khanın yuzu fılme adapte olamamıs dıyorsunuz fazkla secvımlı dıyorsunu zha bu dogru fazla sevımlı ama yerı gelınce tıpkı bıze sahır ve samar rolunda nasıl hemö seker ve tatlı bır yuzle aynı zamanda sert vır yuzu aytnı anda mukemmel canlandırabılecegını kanıtladı zaten .ayrıca adapte demısken aamır khan rollerı ıcın dıs gorunusunu ve karakterını degıstırıyor ghajını fılmı ıcın aylarca ugrasıp kas yapptıktan sonra üç idiot fılmının basrolu ııcın canlandırması gereken bır unıversıte oğrencisi rolu ıcın tum kaslarını vermnek zorunda kaldı ve ınanın bana bır erkek ıcın kaslarına veda etmesı oldukca zzordur ama o bunu bızler ııcın yaptı ghajını ıcın takma kas kullanmadı gercekten kas yaptı saclarını peruk kullanmadı saclarını gercekten kazıtıı bız aamır khanın bızım ıcın fılmlerınde bu denli mükemmelıyetcı o0lmasını sevıyoruz adapte olma konusundakı harıkalığını sevıyoruz sız ıse hıcbır bılgı sahıbı olmadan sacmalıkla elestırınızı yapıyoorsunuz bence bu elestiriyi yapan kısı lütfen bıranonce yenı9 bır ıs bul!!1!!!!!
 • Ceyda Z.
  siz eğlendınız ama bız aamırkhan fanları olarak hıc egelenmedık lutfen konusmalarınıza dıkkat ederek bır edep ve terbiye çerçevesinde yorumlarınızı atın!!!
 • Ceyda Z.
  ya ben yorumları okuyorum ama anlamıyorum her yorumun altına bıer kavgaya meıllı yorumlar atıyorsunuz acaba sızı mı parayşla tuttular ben anlayaömadım bız burada fılmın eleştirisini konusuyoruz sı8z bızı paraylamı tutmuslar ınsanlar sızın yazdıgınız hakaretlere karsılık vermek zorunda elbet ama sızde bıraz kendınızı tutun lutfen saldırmayın kımseye
 • Aylin M.
  Boolywood filmlerini hollywood ile karşılaştırmanız çok yanlış. Ayrıca Aamir Khan hakkındaki düşüncelerinizi bu şekilde ifade etmemelisiniz.. Türkiye'de Aamir Khan ve Bollywood hayranı olan birçok insan var.. onlara saygı duymalısınız..
 • orjins
  Fatih Yürür, eleştirilerinize tamamen katılıyorum, ergen yorumlara aldırmadan yazmaya devam ediniz.
Yorumları göster
Back to Top