Beyazperdem
  Maymunlar Cehennemi: Savaş
  BEYAZPERDE ELEŞTİRİSİ
  4,0
  Çok İyi
  Maymunlar Cehennemi: Savaş

  Serinin en iyisi!

  Burçin Aygün

  Günümüzden tam tamına 49 yıl önce vizyona giren, sıradan bir bilim-kurgu ve macera filmi olarak yaklaşılan ancak çok daha fazlası olan Maymunlar Cehennemi hikayesi devam ediyor. 2011’de filmin öncesini, her şeyin başlangıcını bağımsız bir yapım olarak anlatan Maymunlar Cehennemi: Başlangıç, dramatik yapısı, sağlam oyuncuları ve Caesar karakteri sayesinde bolca alkış aldı. Bilinç kazanan, denek olarak kullanılan zavallı maymunların özgürlüğe kaçışı, kendi komün yapılarının temellerini anlatan ilk filmin ardından ikinci bölüm geldi. Maymunlar Cehennemi: Şafak Vakti, yönetmen Matt Reeves’in ellerinde serinin devamını garantiledi. Hikaye genişledi, lider Caesar ise kendini ve halkını insanlıktan korumaya çalıştı, büyük bir trajedinin parçası oldu.

  Her şeyin başlangıcını anlatan bu üçlemenin son bölümü bu hafta vizyona giriyor. Maymunlar Cehennemi: Savaş adını taşıyan filmin yönetmen koltuğunda ise ikinci kez Matt Reeves oturuyor. 1968 tarihli ilk filme nasıl geldiğimizi kendince bir hikaye çerçevesinde aktaran film hem bolca aksiyon sunuyor, hem de bolca “düşünün” diyor. İnsanlığın en büyük düşmanı başka şeyler mi, yoksa direkt olarak kendisi mi?

  Andy Serkis’in Yüzüklerin Efendisi üçlemesinde, Gollum rolünde sunduğu muhteşem performans son iki Maymunlar Cehennemi’nin ardından zirve yapıyor. Her ne kadar fiziksel olarak, yüzü dahil olmak üzere oyunculuğunu konuştursa da, perdede kendi yüzü gözükmediği için Oscar adayı olamayan isim, Maymunlar Cehennemi: Savaş ile bu adaylığı sonuna kadar hak ediyor.

  Koba’nın ölümü üzerinden geçen birkaç sene, Caesar ve grubu için zorlu geçmiştir. Artık gerçek bir lider olan maymun ruhsal olarak da gelişmiş ancak iki uç arasında gidip gelmektedir. İnsanlara karşı ateş gücüne sahip olmadıkları için zafer kazanmalarının zor olduğunu bilen Caesar, arka planda kalmayı seçer. Bu arada Albay (Woody Harrelson) olarak bilinen bir insan, maymunları kökünden kurutmak ve insanlığı etkileyen virüsü de silmeye niyetlidir. Kahramanımız halkı ile birlikte kaçmayı düşünürken gerçekleşen bir olay sonrası intikam terazide ağır basar, akıl hocası Maurice (Karin Konoval), Rocket (Terry Notary) ve goril Luca (Michael Adamthwaite) saldırıya karar verir.

  Bu arada Albay’ın merkezinin dışında tutulan Nova (Amiah Miller) adlı konuşmayan ufak kız hikayeye dahil olur. Filmin yumuşak karnı olmaktan kıl payı kurtulan, hikayenin espiri eksiğini gideren kötü çocuk, şempanze Bad Ape (Steve Zahn) dostumuzun desteğini alır.

  Maymunlar Cehennemi: Savaş filminin asıl niyeti güçlü sayılan ilk iki bölümün ardından hem şanına yaraşır bir final, hem de vurucu bir alt metin ile “biraz buraya bakın bir de” dedirtmek. Kafanı çevir ve düşün. The Batman’in yönetmeni olarak seçilen Reeves, Şafak’ın aksine biraz daha eli yüzü düzgün bir işçilik çıkarmış ortaya. İlk yarının, hatta biraz daha fazlasının dikkat kesilmemizi sağlayıp, sürekli aksiyon tuzağına düşmemesi, son kısımda hem duygulara, hem de aksiyona doyun dedirten temposu ve tabii film boyu süren depresif atmosfer en büyük artılardan. Bridge on the River Kwai ve Full Metal Jacket gibi efsanelere selam da çakan Savaş, her şeyi ile birlikte serinin en iyisi. Müzikleri ile mest eden besteci Michael Giacchino’yu da unutmamak lazım.

  Andy Serkis ve komik şempanzemiz Steve Zahn filmin oyunculuk bazında lokomotifleri. Keza Nova rolündeki Amiah Miller da çok sıkı bir iş çıkartıyor karakteri üzerinden. Gelelim filmin büyük kötüsü Albay’a. Woody Harrelson her ne kadar iyi bir performans ile gelse bile, senaryonun kendisine verdiği doneler yüzünden alkış alamıyor. Albay, diğer karakterlerin aksine büyük bir derinliğe sahip değilken, motivasyonları yer yer zayıf kalıyor. Ama bu ondan nefret etmenize de engel olmuyor. Nitekim bu sayede Caesar’ın ya ölüm, ya özgürlük düşüncesi anlam kazanıyor. Kısacası Harrelson, karakterini daha öteye taşıyabilecek iken, eldeki ile yetinmek durumunda ve kahramana ilerisi için destek vererek tamamlayıcı görevi görüyor.

  Gelecek için yine de, belki de umut var mesajını tekrarlayan Maymunlar Cehennemi: Savaş filmi, serinin en iyisi olarak vizyonda kaçırılmaması gerekenler arasında yerini alıyor. İyi seyirler, bol düşünüşler.

  burcinaygun@gmail.com

  Daha Fazlasını Göster
  • En son Beyazperde eleştirileri

  Yorumlar

  • ummut
   çok basit aslında sezarın annesini sezar bebekken öldürürler, annesinin ölümüyle sezar öksüz kalır. öksüz kaldığı için birinin ona bakması gerektir, will ilk önce karşı çıkar bakmak istemez sonra evine alır ve ona alışınca sahiplenir. aynı senaryo kız ile sezar arasında işlendi. sezar, ekibi korumak için kendilerine silah çeken adamı vurur, yanlışlıkla çocuğun babasını öldürür, sonra onu sahiplenir.
  • Murat
   Bu kız ileride maymunların kölesi olan ve George Taylor birlikte kaçan kız sanıyorum serinin 1970 çekilmiş filmdeki kızın adı Nova.
  Yorumları göster
  Back to Top