Beyazperdem
  Sisters Biraderler
  Ortalama puan
  3,8
  2 yayın
  • Hurriyet
  • Gazete Duvar

  Her dergi ve gazetenin puanlama sistemi farklı olduğu için, Beyazperde, puanları 0.5 - 5 yıldız üzerinden, kendi barometresine göre vermiştir.

  2 Basın Eleştirisi

  Hurriyet

  Uğur Vardan

  ‘Düşen Adamlara Bak’, ‘Yeraltı Peygamberi’, ‘Pas ve Kemik’, Dheepan’ gibi yapıtlarıyla tanıdığımız Fransız yönetmen Jacquac Audiard’ın İngilizce çektiği ilk film olan ‘Sisters Biraderler’ (‘The Sisters Brothers’), klasik western’lerin uzağında seyrediyor. İlk bölümü kaçıp kovalama ve alabildiğine kanlı sahnelerle dolu olan film ikinci yarısında yatağını değiştiriyor ve bambaşka bir havaya bürünüyor. İki kardeş arasındaki psikolojik dramalardan beslenirken Warm ve Morris üzerinden de farklı sulara açılan öykü, nihayetinde klasik ‘altına hücum’ başlığının sınırlarına ulaşıyor. Senaryosu (Audiard’la Thomas Bidegain kaleme almış) Patrick deWitt’in 2011 tarihli romanına dayalı film, giderek insan doğasının açgözlülüğüne ilişkin histerik durumlara el atıyor ve ‘Sisters Kardeşler’, Upton Sinclair’in romanından sinemaya taşınan ‘Kan Dökülecek’ (‘There Will Be Blood’) tadına ulaşıyor.

  Eleştirinin tamamı için: Hurriyet

  Gazete Duvar

  Şenay Aydemir

  Western gibi ‘erkek’ bir türü, karakterlerin dünyalarına, geçmiş arızalarına, gelecek beklentilerine girerek anlatarak onlara zayıflıklar bahşetmek yeni bir bakış kuşkusuz. Jacques Audiard, “bu adamlar geçmişleri yüzündün bu kadar sert oldular” demeye getirmiyor belki ama açgözlülüğün, güç hırsının üzerinden atlayıp geçmiş yaralara yolculuk etmek böyle bir kapıyı da aralıyor. Bütün bunlar bir yana John C. Reilly, Joaquin Phoenix, Jake Gyllenhaal ve Riz Ahmed gibi hepsi tek bir filmi sürükleyecek yetenekteki oyuncuları bir araya getiren filmin izlenmeyi hak ettiğini not düşerek bitirelim.

  Eleştirinin tamamı için: Gazete Duvar
  Daha Fazlasını Göster
  • En son Beyazperde eleştirileri
  Back to Top