Filmleri oyla!
Beyazperdem
  Gece Seansı
  BEYAZPERDE ELEŞTİRİSİ
  2,0
  Yetersiz
  Gece Seansı

  Bu Evden Kaçmaya Pek Gerek Yok

  Egemen Tokatlıoğlu

  Yönetmenliğini ve senaristliğini Hürdoğan Güvendiren’in yaptığı, başrollerinde Kıvanç Başkan, Birgen Engin, Erdem Irmak, Merve Engin ve Erçin Işık gibi isimlerin rol aldığı yerli korku “Gece Seansı” geçtiğimiz günlerde vizyona girdi. Film, yurtdışında popüler olan ama ülkemizde son 1-2 yıldır rağbet gören Evden Kaçış Oyunu’na giren beş gencin başlarından geçen gerilim dolu olayları anlatıyor. Bu da popüler cinli filmlere alternatif korku filmi arayan pek çok yapımcı için yeni bir seçenek olsa gerek.

  Bardan çıkan ve kendilerine heyecan arayan beş genç kendilerini korku evi denilen karanlık konseptli, dekor, ışık ve efektlerle girenlere birkaç saat gerilimli ve heyecanlı zaman geçirmek üzere tasarlanmış evden kaçış oyununda bulurlar. Başta her şey normaldir. Evde ipuçlarını bularak kapıları açmalı ve evden çıkmaya çalışmalıdırlar. Ancak sonradan girilen bir odada geçmişi karanlık bir sır ortaya çıkar. Artık oyun gerçeğe dönüşmüştür. 5 genç için ölüm kalım savaşı başlar.

  Pek çok yabancı korku filmine konu olmuş voodoo ayini ve bebekleri bu filmde bize has inanç ve olgularla birleştiriliyor. Filmde kullanılan makyaj, ses başarılı iken atmosfer ve gerilim yaratmada aynı şeyi söylemek pek mümkün değil. Tek mekanda geçen korku/gerilim filmlerinde seyirciyi germek için bütün etkenlerin bir arada uyumlu bir şekilde kullanılması gerekiyor. Ancak “Gece Seansı” bu konuda çok verimli adımlar atamıyor. Özellikle gençlerin bazı sahnelerde anlamsız bir şekilde soğukkanlı kalabilmeleri şaşırtıyor. Mesela bu konuda Özgür Bakar’ın Ammar’ını hatırlarsak evde sıkışıp kalan gençlerin panik sahneleri çok daha inandırıcı ve gericiydi. Bunun yanında filmin finalinde olayın yine bize has bazı inanç ve olgulara bağlanması kabak tadı vermiyor değil. Filmin çıkış noktası oldukça keyifli ve gerilim dozu yüksek izlenimi verse de seyirciye istediğini veren bir yapımdan çok uzağa düşüyor.

  Oyunculuklar orta seviyede filmi götürürken tiyatro kökenli Merve Engin filmde daha çok öne çıkan isim oluyor. Açıkcası kendisini daha düzgün bir senaryo ile doğru bir gerilim/korku filminde görmek isterdim. Bunun dışında hikayede sizi çeken veya sürükleyen unsurların oldukça az olduğunu belirtmek gerek. Daha çok dizilerden tanıdığımız Hürdoğan Güvendiren, ilk yönetmenlik denemesini şu sıralar hemen herkesin düşük bütçeyle gişeyi vururum hevesiyle çektiği bir korku filmi ile yapıyor, ancak ortaya dişe dokunur bir yapım çıkmıyor. Teorik açıdan mantıklı bir hamle gözükse de senaryo ve yapımdaki pek çok sıkıntı nedeniyle pratik açıdan korku sever hayranları salondan memnun bir şekilde uğurlayamıyor.

  Daha Fazlasını Göster
  • En son Beyazperde eleştirileri

  Yorumlar

  • derya heper
   Çaldığı,fikrini,özünü,ruhunu bilmediği bir senaryo üzerinden , bunu bile yapabiliyor olması gayet şaşırtıcı aslında .
  Yorumları göster
  Back to Top