Filmleri oyla!
Beyazperdem
  Balon Pilotları
  BEYAZPERDE ELEŞTİRİSİ
  3,0
  Ortalama
  Balon Pilotları

  Gökyüzünde süzülmenin keşfi!

  Banu Bozdemir

  Balon Pilotları, pilot Amelia Wren ve bilim insanı James Glaisher'in sıcak hava balonu ile yaptıkları keşfi hem gerçekçi hem de fantastik bir dille karşımıza getiriyor. Film, keşif yapan, deneyimleyen ilk insanların ruh haliyle yol alıyor. Hani deriz ya birileri bizden önce bazı şeyleri deneyimleyip, insanlığa hizmet etmiş diye. İşte bu iki insan da onlardan. İnsanlığın havada olan sınırlarını belirlemek, bu konuda bir rekora imza atmak için gökyüzünün sınırsızlığıyla hesaplaşıyorlar. Tabii kendilerine ispat etmek istedikleri birtakim kişisel tatminler, merak noktaları da var. İkisi de içinde sıkışıp kalmış sınırları aşma niyetinde.

   

  Amelia, bir balon yolculuğu sırasında kaybettiği eşinin acısıyla yüzleşirken bir yandan yükleri attıkça hafifliyor, hafifledikçe gökyüzünün izin verdiği sınırlara ulaşmak için çabalıyor. Zaten James bu anlamda bir nevi ölçücü. Asıl yönlendirme Amelia'nin elinde. Bir kadın olması ve balona bu kadar hakim olması ayrıca etkili, 36 bin feet yani 12 kilometreye ulaştıklarında yaşamları neredeyse tehlikeye giriyor ama durumu kurtarmak için girişilen mücadele gerçekten de fantastik. Gerçek olamayacak kadar sıra dışı. Amelia, bilim adamının pratik olarak çöktügü noktada balonu doğru bir yönlendirmeyle kontrol etmeyi başarıyor. Dediğim gibi atmak ve rahatlamak, yüzleşmek ve çözümlemek konusunda balon pilotumuza çözüm sunan bir araç olarak karşımıza geliyor.

  O dönemin kılık kıyafeti de ilgimi çekti izlerken. İncecik, neredeyse bir yağmurlukla buz gibi havanın ortasında kalan ikilinin yaşadıkları bugünün alışkanlıklarına dair de bir şeyler söyler nitelikte. O yüzden kendi adıma keyifle izledim. Filmin gerilim anları da mevcut, özellikle de balonun bile donduğu noktada. O zaman bir balon pilotunun duygusunu anlıyorsunuz. Yükseklik korkusu olmadan, sanki karada yol alırmış gibi yol alıyor Amelia. Balon pilotlarıyla tanışmak, onların keşiflerine ortak olmak için iyi bir film. Tom Harper'ın yönettiği filmi, çocuklara ve gençlere de tavsiye ederim.

   

   

   

  Daha Fazlasını Göster
  • En son Beyazperde eleştirileri

  Yorumlar

  Yorumları göster
  Back to Top