Beyazperdem
Öteki Taraf
BEYAZPERDE ELEŞTİRİSİ
3,5
İyi
Öteki Taraf

Bazen hiçbir şey göründüğü gibi değildir..

Özcan Deniz filmlerine başından beri ılımlı yaklaşıyorum. Ya Sonra ile başladığı yolculuğuna, Evim Sensin, Su ve Ateş, Sevimli Tehlikeli ve İkinci Şans ile devam eden Özcan Deniz, bu kez son filmi Öteki Taraf ile karşımızda. Öncelikle Deniz’i cesaretinden ötürü tebrik etmek istiyorum. Bir türe saplanıp kalmadığı, yeni yollar denediği ve çoğunun altından da ustalıkla kalktığı için de tabii. Evet Öteki Taraf İspanyol gerilimi La cara oculta (The Hidden Face) isimli filmden uyarlama, ancak Hollywood bile uyarlamalardan geçilmezken ve özellikle ülkemizde bir dönem illegal uyarlamalar almış başını gitmişken, resmi bir uyarlama yapmak da takdir edilesi.

Özcan Deniz, dram, romantik komedi, fantastik bir gençlik hikayesi derken bu kez çekinmeden bir gerilim hikayesine uzanıyor. Başarısız bir yönetimle rahatlıkla komik anlara sahne olabilecek bir hikayeyi, ilk 15-20 dakika sonrasında gerilimi yükselterek ilerletmesi, oyuncu yönetimi ve kurulan atmosfer oldukça başarılı. Aslı Enver ve Meryem Uzerli karakterlerine oldukça çalışmış ve ısınmış görünüyorlar. Özcan Deniz yönetmenliğine her filmde yeni bir şeyler katarken, oyunculuğu konusunda hala çekimser olduğumu itiraf edebilirim. Sevimli Tehlikeli hariç bütün filmlerinde başrolü oynayan Deniz, Öteki Taraf’ta da kendini ön plana çıkarmaktan geri kalmıyor.

Öteki Taraf’ın oldukça sürprizli bir hikayesi var aslında, eğer filmi henüz izlemediyseniz ve bu yazıyı bir fikriniz olsun diye okuyorsanız, buradan itibaren okumayı bırakmanızı tavsiye ederim. Zira az sonra bahsedeceklerim filmin sürprizini bozacak ayrıntılar.

Gelelim filmin konusuna; Çetin ve Ece Antalya’da yaşayan mutlu bir çifttir. Ancak Çetin’in yaşadıkları yerde iyi bir iş imkanı yakalayamaması ve tam bu sıralarda eski sevgilisi Sara’dan İstanbul’da bir iş teklifi alması üzerine, Ece pek istemese de İstanbul’a taşınırlar. Burada gözlerden uzak eski bir eve yerleşen çiftin arası zamanla Sara yüzünden açılır ve sonunda Ece’nin bıraktığı bir video kaydı ile Çetin’i terk ettiğini öğreniriz. Çetin her yolu deneyip Ece’ye ulaşamayınca onun başına bir şey geldiğini düşünmeye başlar ancak polis onunla aynı fikirde değildir. Gerçekler de zaten hiç böyle değildir.

Burada Öteki Taraf orijinal hikayeyi biraz değiştirerek işin içine bir eski sevgili sokarak aslında daha dayanıklı bir temel yaratıyor. Zira ikinci kadının motivesinin eli kuvvetlenmiş oluyor böylece, ancak orijinal filmdeki ikinci kadının tamamen bir yabancı oluşu da adamın güvenilirliği konusunda bizi daha çok şüpheye sevk etmeye yetiyor. İşte burada bir seçim meydana gelmiş ve eski sevgili ile Çetin karakterinin güvenilirliği yükseltilmiş. Ayrıca yine hikayenin orijinalinde erkek karakterin ne kadar acı çektiğini görmek için pek fırsatımız olmuyor. 

Bana kalırsa hikayenin en zayıf noktası test etme işini, hem orijinal hikayede hem de Öteki Taraf’ta karakterlerin çok çabuk kabul etmeleri. Bu olayın biraz daha altının dolu olmasını tercih ederdim. Bunun dışında iki filmin de sonunun farklı olduğunu ve Öteki Taraf’ın hikayeyi çok daha heyecanlı bir noktaya taşıdığını itiraf etmeliyim. Ayrıca filmi tek uyarlayan da biz değiliz, film 2013'te de Bollywood tarafından Murder 3 ismiyle uyarlanmış.

Özetle elimizde iyi bir uyarlama var ve yerli sinemamızda tür olarak çok da sıcak olmadığımız gerilime Öteki Taraf ile biraz daha ısınıyoruz.

Daha Fazlasını Göster
 • En son Beyazperde eleştirileri

Yorumlar

 • Zeynep E.
  Mükemmel bir filmdi gerçekten kesinlikle izlemelisiniz...
 • CEREN L.
  Muhteşem otesi hala erkisindeyiz..Tesekkurler devamını bekliyoruz
 • Bilcan ?.
  çok beğendim. iki kez gittim. emeğinize sağlık.
 • Nergis B.
  Gerilim filmi izlemeyi severim de iyisi nadir bulunuyor. Hele yerli olanı hiç alıştığımız bir şey değil. Özcan Deniz’in bu tarzda bir film çekmesi, her şeyden önce sadece cesareti açısından bile takdiri hak ediyor. ‘Öteki Taraf’a giderken beklentim yüksek değildi açıkçası. Ancak filmin ortalarından itibaren merakım öyle yükseldi ki sonuna kadar heyecanla izledim. Çok iddialı ve sıradışı bir iş olmuş.Aslı Enver’in performansına hayran kaldık, daha iyisi olamazdı. Meryem Uzerli de rolünde iyi ama bozuk Türkçe aksanı artık rahatsız ediyor. Rolleri için sıfırdan dil öğrenip, o dili en iyi şekilde konuşan oyuncular varken, Uzerli’nin Türkçe’yi düzgün konuşması, bunca yıl sonra bu kadar zor olmamalı. Sonsuza kadar yabancı kadın rolü mü oynayacak? Deniz hem yönetmen, hem oyuncu olarak gerilim tarzının hakkını fazlasıyla vermiş. Çok beğendim ve Türkiye’den böyle başarılı bir gerilim filmi çıkmış olmasından fazlasıyla etkilendim. ‘Öteki Taraf’, hafta sonu sinema keyfi için güzel bir tercih olur.
Yorumları göster
Back to Top