Beyazperdem
  Cesur Kahraman: Ejderha Büyüsü
  BEYAZPERDE ELEŞTİRİSİ
  2,5
  Geçer
  Cesur Kahraman: Ejderha Büyüsü

  Bilindik ama eğlenceli.

  Burçin Aygün
  Sinema dünyasının çocuklar için açık olan penceresinden yepyeni bir yapım bu hafta itibariyle vizyona girişini yaptı. Hollywood’un büyük animasyon stüdyolarının büyük gişe rakamları ile kendilerini mutlu ettikleri türe katkı, bir süredir Rusya ve Çin üzerinden geliyordu. Batı animasyon filmleri ile yarışa giren, özellikle de Uzak Doğu orijinli yapımların arasına bu kez Avrupa’dan bir üye katıldı. Manuk Depoyan, Viktor Andrienko adlı iki ismin yönettiği Cesur Kahraman: Ejderha Büyüsü filmi, Ukrayna’dan çıkmış, ilgi çekici bir proje.

  Hikayenin kahramanı Nicky aslında Slav mitolojisinde yer alan, benzer bir macera yaşasa da çok daha ciddi ve yer yer karanlık öğelerle süslü bir senaryonun parçası. Efsanelerde Nikki olarak bilinen Nicky, bu filmde doğal olarak faydalı mesajlar ve göndermeler ile süslü, ufaklıkların sinema salonlarından keyifli şekilde ayrılmasını hedeflemiş bir çalışmanın parçası. Köyün önde geleni olan babasının geçmişine, daha doğrusu kahramanlık sıfatına hayran olan küçük bir çocuğun, aynen babası gibi olup, sevgi ve saygı görme arzusuyla dahil olduğu heyecan dolu bir koşturmaca.

  Köyündeki sıradan yaşamından sıkılan, aynen babasının geçmişte yaptığı gibi bir ejderhayı dize getirip, kahraman olarak el üstünde tutulmak isteyen Nicky doğal olarak gerçekleri kabul edip hayatına devam etmektedir. Ebeveynlerine destek olup mutlu bir yaşam sürmek varken “evcil ineği” ile macera peşinde koşan oğlanın isteği dolaylı yoldan gerçek olur. Bilge usta yaklaşmakta olan bir felaketi dile getirir, Ateş Tomurcuğu patlamak üzeredir, bu da ejderhanın zincirlerinden kurtularak tüm Dünya için tehdit yaratması anlamına gelmektedir. Küçük Nicky keşke bu işi ben halledebilseydim derken zıpır Eddie yardımına koşar, büyülü geçit sayesinde kendilerini sihir dolu başka bir dünyada bulurlar. Kendilerini karşılayan Rocky ve sincabı Kamikaze ile kısa sürede dost olurlar ve yeni bir macera başlar. Tabii her şeyin ardında olaylara hükmeden bir de kötü Cadı’mız vardır.

  Cesur Kahraman: Ejderha Büyüsü aslında benzer konuları işleyen, öyle ya da böyle birkaçını izlemiş olduğumuz, hatta çocukluğumuzda bile bol bol önümüze serilmiş hikayelerden bir tanesi. Özgüven, kendini kabullenme, cesaret, akılsızlık, korkaklık ve sevgi. Nicky’nin macerasının temelleri de pek farklı değil. Hatta bunlara o kadar takılı kalmış ki, Hollywood’un farklı fikirler ile büyükleri bile kendisine çeken animasyon filmlerinin ardına düşmüş. Bunun asıl sebebi ise bu bilinen başlıkları yavan ve alışıldık şekilde servis etmesi. Karakterler gereğinden fazla siyah ve beyaz, kurgu baştan sona bilindik şekilde ilerliyor, finalde ise mutlu son derken kahramanımızla birlikte küçük seyirciler de mesajlarını almış oluyorlar. Ancak bu yemeği büyük bir keyifle yemek ve sadece doymak için yemek yemek arasındaki farkı hatırlatıyor.
  Bütçesi yüzünden teknik açıdan biraz geride kalan ancak seyircisini bu konuda hiç rahatsız etmeyen Cesur Kahraman: Ejderha Büyüsü, bol bol izlediğimiz, bildiğimiz şeyleri farklı bir atmosfer ve karakterler üzerinden anlatıyor. Belki yıllar boyu konuşulacak yapımlardan değil ama çocuklarınızla güzel vakit geçirmek için ideal. 

  burcinaygun@gmail.com
  Daha Fazlasını Göster
  • En son Beyazperde eleştirileri

  Yorumlar

  Yorumları göster
  Back to Top