Beyazperdem
Eski Sevgili
BEYAZPERDE ELEŞTİRİSİ
2,5
Geçer
Eski Sevgili

Komedinin romantizmli hali

Burçin Aygün

Romantik komedilerin devri, görünen o ki insanlık tarihi devam ettiği sürece bizlerle birlikte adımlamaya devam edecek. Hem edebiyat, hem sinema, hem de müzik tarihi boyunca insanoğlunun en kıymetli gördüğü duygusu “sevgi” ise bu türün temel besin kaynağı oldu. Keza bu duygudan mahrum kalmış ya da tercihini yaşamı boyunca bu yönde kullanmış kişiler için sorunsuz bir kaynak söz konusu. Bu hafta vizyonda bizleri bekleyen Eski Sevgili filmi ise bu anlayışa işin gereğince sahip ama bir yandan da samimi.

Daha önce Çılgın Kamp, Adam Mısın! ve Müthiş Bir Film gibi projelerde yönetmen koltuğuna oturmuş olan Emir Khalilzadeh, bu haftanın romantik komedisi Eski Sevgili ile geri dönüş yapıyor. Daha önce Yeşilçam’ın emektar isimlerine filmlerinde yer vermiş olan isim bu kez iki tanınan oyuncuyu kadronun başına getiriyor. TV ekranlarından aşina olduğumuz Bade İşcil ve hem televizyon hem de beyazperdenin bilinen aktörlerinden biri olan Tolgahan Sayışman iki eski aşığı canlandırıyor. Filmimizin konusu ise son dönemin bilinen iki ayrı formülünü tek bir potada eritmiş, bıkkınlık veren klişeri bir nebze de olsun aşmayı başarmış.

Gelelim Eski Sevgili’nin hikayesine. Uzun yıllar boyu birlikte olan, aslında birbirlerini çok sevseler, hatta aşık olduklarını kabullenseler de her an ayrılıp barışmaktan kendini alamayan Barış ve Feride. Yeri geldiğinde haklı, yeri geldiğinde alakasız ve saçma sebeplerle ayrılan ikili son görüşmelerinde 63. bitirişe imza atar. Aradan zaman geçer, göz görmese bile gönül unutmaz. Unutmaz çünkü iki aşığın hisleri çok daha farklıdır. Nitekim hiç akla gelmeyecek bir kaosun ortasında Feride ve Barış karşı karşıya gelir. Ne oluyor, ne yapmalı, sonuç ne olacak derken eski çift kendilerini hiç beklemedikleri bir koşuşturmacanın ortasında, yan yana bulur. Tabii bastırılan duygular yavaş yavaş ortaya çıkmaya başlar.

Sembolik olarak 14 Şubat Sevgililer Günü’nde bir araya gelen Barış (Tolgahan Sayışman) ve Feride (Bade İşcil)’in hikayesi az önce de bahsettiğim gibi az çok bilindik. Bir şekilde tekrar yüz yüze gelen aşıklar ya da sevdiği kadın veya erkek için tehlike dolu bir yolculuğa çıkmak. Eski Sevgili bir şekilde bu iki bilindikliği üst üste koymuş, yan rollerdeki isimlerin de desteği sayesinde sürükleyici hale gelmiş. Başroller ise maalesef ki isteneni veremiyor, hikayenin sunduğu basit ama sevimli anlayışa uyum sağlayamıyor. Bunun bir başka nedeni ise filmin romantizm ve komedi arasındaki dengeyi sağlayamayışı.

Az çok güldürmeyi başarırken duygusal bir okyanusa açılan sahneler hem yapay, hem de sıkıcı geliyor. Daha doğrusu komedi ve romantizm aşaması tatmine doğru yaklaşıyor ancak dramatik unsurlar araya sokuşturulunca keyifler kaçıyor.

Eski Sevgili filmi kısacası sevdiğiniz kişi ile gidip, eğlenerek salondan çıkabileceğiniz bir yapım. Sonrası da “tekrar merhaba gerçek hayat”.

burcinaygun@gmail.com

Daha Fazlasını Göster
  • En son Beyazperde eleştirileri

Yorumlar

Yorumları göster
Back to Top