Beyazperdem
Sarı Sıcak
Ortalama puan
3,0
2 yayın
  • Sabah
  • Star

Her dergi ve gazetenin puanlama sistemi farklı olduğu için, Beyazperde, puanları 0.5 - 5 yıldız üzerinden, kendi barometresine göre vermiştir.

2 Basın Eleştirisi

Sabah

Olkan Özyurt

Fikret Reyhan'ın bu yıl film festivallerinin gözdesi olan Sarı Sıcak da Bereketli Topraklar Üzerinde'nin akrabası. Sacı Sıcak da bize 2017'den bir Türkiye kesiti sunuyor aslında. Aynı coğrafyada evin küçük oğlu İbrahim (Aytaç Uşun) ve babası Necip'in (Mehmet Özgür) gergin ilişkileri üzerinden bir çiftçi ailesinin hikayesini anlatıyor film. Büyük fabrikaların arasında kalmış 10 dönümlük bir arazide işçi çalıştırarak geleneksel yöntemlerle tarım yapmaya çalışan ailenin durumu maddi olarak hiç de iyi değil. İbrahim TIR şoförü olup kendine bir yol çizmek istese de evin otoritesine, babasına açıktan karşı gelmemek için her şeyi gizli yapıyor. Ve bir noktada ailenin çıkışsızlığı karşısında da inisiyatifi ele alıyor ve babasının yöntemlerini hiçe sayarak aile için de kendince kurtuluş reçetesi yazmaya çalışıyor.

Eleştirinin tamamı için: Sabah

Star

Serdar Akbıyık

Türkiye’deki bazı filmler birkaç sene içinde festivallerde sıkça boy gösterir. Kimileri ödüllendirilir. Kimileri de her defasında seçkiye alınmasına rağmen eli boş döner festivalden. Sarı Sıcak, bahsettiğim ilk kategoriye giriyor. İstanbul, Malatya, Boğaziçi ile Moskova Film Festivali’nden önemli ödüllerle döndü. Bir filmin başarısı elbette ki sadece festivallerde kazandığı ödüllerle sınırlanamaz ancak bu film katıldığı her yarışmada bir şekilde seçilmeyi başarmış bir yapım.

Eleştirinin tamamı için: Star
Daha Fazlasını Göster
  • En son Beyazperde eleştirileri
Back to Top