Beyazperdem
Martıların Efendisi
Ortalama puan
2,8
2 yayın
  • Sözcü
  • Hurriyet

Her dergi ve gazetenin puanlama sistemi farklı olduğu için, Beyazperde, puanları 0.5 - 5 yıldız üzerinden, kendi barometresine göre vermiştir.

2 Basın Eleştirisi

Sözcü

Burak Göral

Mehmet Günsür'ün karakterine tutunuşu, onu bir kuşmuş gibi oynaması bazı etkileyici sahnelerin gücüne güç katıyor. Gen oyuncu Bige Önal, senaryodaki karakteriyle ilgili derinleşme sorunu olduğu için pek etkili olamıyor. Nejat İşler'i kötü adam olarak izlemek ise elbette keyif verici bir tecrübe. Bir sinema filmine göre genel olarak tüm filmde bir televizyon estetiği hakim. Bolca kullanılan yüz yakın planları, ışığın kullanımı, tercih edilen açılar ilk sinema filmini yöneten Mehmet Ada Öztekin'in televizyonda çalıştığı dizilerden buraya taşıdığı kimi alışkanlıklar. Yine de "Martıların Efendisi" iyi niyetli ve insancıl bir hikaye sunuyor bize. Bunca komedinin arasında bir derdi, meselesi olan dramatik bir film.

Eleştirinin tamamı için: Sözcü

Hurriyet

Uğur Vardan

Film belki kâğıt üzerinde iyi bir konuya ve son derece iyi niyetli bir bakış açısına sahip. Lakin iki saatlik süresinin ilk bir buçuk saatlik bölümü çok uzatılmış (belki de bu durum, yönetmenin dizilerden gelen reflekslerinden kaynaklanıyordur). Bu nedenle ana karakteri canlandıran Mehmet Günsür’ün oyunculuğu da tekrarlara düşüyor. Öte yandan film son yarım saatte toparlanıyor ve taşlar yerine oturuyor. Ama burada da mesela Ezel Akay’ın canlandırdığı psikiyatr karakteri üzerinden bütün meseleleri açıklamak biraz fazla altı çizili olmuş.

Eleştirinin tamamı için: Hurriyet
Daha Fazlasını Göster
  • En son Beyazperde eleştirileri
Back to Top