Beyazperdem
Ailecek Şaşkınız
BEYAZPERDE ELEŞTİRİSİ
3,0
Ortalama
Ailecek Şaşkınız

Taşradan şehre taşınan komedi..

Televizyonda İşler Güçler ve Kardeş Payı gibi daha cüretkar işlerini izlediğimiz, beyaz perdede ise şimdiye kadar çok fazla risk almak istemeyen Selçuk Aydemir’in yeni filmi Ailecek Şaşkınız için, yönetmenin İşler Güçler’e en yakın tondaki filmi denilebilir.

Ahmet Kural ve Murat Cemcir ikilisini televizyon izleyicisinin de sinema izleyicisinin de sevdiği bir gerçek. Bu ikilinin yanına bir de Cengiz Bozkurt gibi son dönemin sevilen oyuncularından biri eklenince ortaya izlemesi gerecekten keyifli bir komedi filmi çıkmış.

Ailecek Şaşkınız, Çalgı Çengi ve Düğün Dernek’in aksine çok daha şehirli bir film. Bu kez Bursa dolaylarındayız. Mudanya, Trilye ve Nilüfer’de yapılan çekimlerle, Bursa’da yaşayan zengin bir ailenin işkolik oğlu Ferhat ve onun çocukluk arkadaşı, sağ kolu Gökhan’ın maceralarını izliyoruz. Ferhat babasının emekliye ayrılmasının ardından inşaat şirketlerinin başına geçer ve şirketi kendi yöntemleri ile yönetmeye başlar. Önceliği para ve iş disiplini olan Ferhat, başta babası olmak üzere tüm çalışanlarını çileden çıkarırken, birkaç tesadüf onu pamuk gibi bir adam haline getirecek olan Komiser Elif ile tanıştırır ve bir anda hayatının öncelikleri değişir.

Bir komedi filmi için gerekli tüm ögeleri barındıran Ailecek Şaşkınız’da yönetmen Selçuk Aydemir yine diyalog kullanımını ön plana alarak, hikayeyi biraz arka plana atıyor. Ancak bu kez küfür kullanımı mimimumda diyebiliriz. Bu durum da önceki filmler gibi 13 yaş altı izleyici kitlesinin aile eşliğinde izleme zorunluluğunu kaldırmış ve 7+ izleyici kitlesi için uygundur ibaresi almasını sağlamış gibi görünüyor.

Selçuk Aydemir bu kez şehirli bir hikaye anlatıyor bize ve Ahmet Kural ile Murat Cemcir’in yanına Cengiz Bozkurt’u koyarak filmin en başarılı hamlesini yapıyor. Zira Cengiz Bozkurt’un kızına hayırlı bir kısmet arayan, ileri görüşlü baba tiplemesi filmin en öne çıkan ve en başarılı oynanan karakteri. Zaman zaman sadece Bozkurt’un mimiklerine bile gülebilirsiniz.

Filmin diğer oyuncu kadrosuna baktığımızda, esas kız rolünde Saadet Işıl Aksoy’un ismini görüyoruz. Aksoy’un her zamanki gibi temiz bir oyunu var ama nedense benim hep mesafeli yaklaştığım bir isim kendisi.

Filmin geneline yansıyan ve bir süre sonra rahatsız etmeye başlayan müzik kullanımına da değinmeden geçme istemiyorum. Filmde yerli yersiz kullanılan müzikler bir süre sonra kulak tırmalamaya başlıyor. Bir de kimi hayvanseverlerin tepkisini çekebilecek, boyalı inekler ve at mevzusu var tabii, keşke onlar hiç olmasaydı. Ancak bu nokta da şunu belirtmek isterim. Film kısa bir süre önce, içerisinde hayvan kullanılan filmlere onay vermeye başlayan HAYTAP tarafından "Bu film çekilirken hayvanlara zarar verilmemiştir" onayını aldı.

Her şeye rağmen ailece keyifli bir komedi filmi izlemek isterseniz, Ailecek Şaşkınız salonlarda sizi bekliyor.

 
Daha Fazlasını Göster
  • En son Beyazperde eleştirileri

Yorumlar

Yorumları göster
Back to Top