Beyazperdem
Aile Arasında
BEYAZPERDE ELEŞTİRİSİ
4,0
Çok İyi
Aile Arasında

Aile boyu kahkaha atmaya hazır olun!

Misafir Koltuğu

Türk sinemasının son dönemlerinde komedi filmleri, git gide içindeki komediyi yitirerek vasat hale gelmeye başlamıştı. Ama tam bu zamanda, Gülse Birsel’in güçlü kalemiyle bir komediye el attı. Ve “Aile Arasında” başarılı senaryosu ile bol mizah ve kahkaha ile sinema severlerin karşısına çıkıyor.

İlk kez bir film senaryosu yazan güçlü mizah kalemine sahip Gülse Birsel’in senaryosunu yazdığı filmi, son olarak dramını en üstü çıtada başarıyla gösteren “Annemin Yarası” filmini yöneten Ozan Açıktan yönetiyor. Kadroda ise uzun zamandır görmediğimiz ve komedi denince aklımıza gelen isimler bir araya gelmiş. Engin Günaydın, Demet Evgar, Fatih Artman, Su Kutlu, Gülse Birsel, Ayta Sözeri, Derya Karadaş, Devrim Yakut ve Erdal Özyağcılar gibi isimlerin başrollerde olduğu filmde; yıllar süren birliktelikleri aynı gün biten, takıntılı bir adam olan Fikret ile müzikholde vokalistlik yapan Solmaz’ın tesadüfi karşılaşmalarına şahit oluyoruz. Bu karşılaşma olaylı başlasa da sonunda komşuluğa doğur gider. Bu sırada Solmaz'ın kızı Zeynep, zengin bir kebapçının oğluyla evlenmeye karar vermiştir. Babası ortada olmayan Zeynep’in babası rolü, hiç istemese de Fikret’in olur. İlk başta aile arasında olması planlanan nikah, giderek tantanalı bir hal alınca Fikret, Solmaz ve bütün ekip kendini hiç beklemediği olayların ortasında bulur…

Yönetmen Ozan Açıktan, Çok Filim Hareketler Bunlar ve Sen Kimsin gibi komedi filmleriyle sinemaya giriş yapmış; Silsile ve Annemin Yarası gibi dram ve gerilim yönü güçlü filmlerle filmografisine devam etmişti. “Aile Arasında” ile komediye geri dönen Açıktan, güçlü bir planlama ile komediye dönüşü muhteşem yapmış. Tabi burada Gülse Birsel ile yaptıkları taktik çalışmaları da önemli. Gülse Birsel’in mizah yeteneğini Avrupa Yakası ile Yalan Dünya dizilerinden ve köşe yazılarından zaten biliyoruz. Dizileri izlerken çenemiz ağrır bir şekilde sonlandırırdık. Fakat sinema ve dizi arasında büyük farklılıklar var. Birsel bu farklılıkları net bir şekilde görmüş, hikayeyi ve senaryoyu doğru tercihle yoluna sokmuş. Birsel, ayrıca oyunculukta da yol aldığını bu rolüyle kanıtlıyor. Film boyunca hem gülüp hem sinir olacağımız bir karakter olmuş Mihriban. Birsel’e boğazdan konuşma gerçekten çok yakışmış, özellikle karakterin finalde yaşadığı trajedi de gerçekten enteresan bir hal olmuş.

Türk sinemasında son dönemde kaliteli mizahı olan yapımlar, ne yazık ki elle seçilir hale geldi. Aile Arasında, tuhaf bir şekilde bu ihtiyacı kapatmış durumda. Filmin giriş sahnesinden itibaren karnıma ağrılar girerek, çenemi tutarak güldüm. Bazı sahnelerde o kadar çok komedi yönü beslenmiş mizah var ki… Özellikle Demet Evgar ile Engin Günaydın’ın karşılıklı atışma ve performans sahneleri oldukça güzel yazılmış. Filmin her sahnesinde odaklanılan bir konu var ve her sahnede bu konu işleniyor ve filmin finaline kadar gitse bile çözüme ulaşıyor. Soru işaretleri kalmadan bir komediyi bitirmek gerçekten güzel.

Filmin senaryosunda bazı ufak sıkıntılara da rastlamıyor değiliz. Düğün sahnesinde bazı ortaya çıkan gerçekler, bir komedi filmi için biraz ağır kaçmış durumda. Bu kadar da olmaz diyorsunuz ve dozun kaçtığı fark edilebiliyor. Ayrıca kocasından nefret eden Mihriban karakterinin, bir anda ayrılmaya hazırlandığı kocasının daha sonra yaşadıklarını öğrenip peşine düşmesi ve Solmaz’la sıkıntı yaşayan Fikret’in dairesini bir anda boşaltıp, sonra hiçbir şey olmamış gibi yeniden aşk-ı ilan yapması da fazla abartılı bir şekilde filmde tuhaf durmuş.

Diğer yandan filmin cast oluşumu o kadar doğru olmuş ki, afişe bile baktığınızda hakikaten gülesiniz geliyor. Demet Evgar, Türk sinemasına gelmiş büyük bir mucize. Adana Film Festivali’nde izlediğimiz ve Şubat’ta vizyona girecek olan “Sofra Sırları” filmindeki muazzam performansını, Aile Arasında filminde de güzel yönde devam ettiriyor. Özellikle Engin Günaydın ile birlikte sahneleri gerçekten komedi dolu. Günaydın, takıntılı Fikret karakterini layıkıyla oynuyor ve film boyunca değişimini sırıtmadan, başarıyla icra ediyor. Demet Evgar’ın şarkı söylediği sahneleri daha detaylı ve biraz daha fazla görmek, güzel olabilirdi. Film için seçilen Aldatıldık, Evli Mutlu Çocuklu ve daha birçok şarkı da gerçekten renkli bir şekilde filmde yer alıyor. Ayta Sözeri’nin sahnesindeki şarkılardan oluşan liste çok başarılı. Ayta Sözeri de Demet Evgar da hakkını vermiş şarkıların. Evgar’ın Ayta Sözeri ve Derya Karadaş ile bir araya geldikleri sahneler de gerçekten başarılı. Ayta Sözeri ve Derya Karadaş’ın filmde güneş gibi parlayan performansları mevcut. Her iki renkli karakter de filmin mizah kaynakları… Fatih Artman, son 2 yıldır başarılı filmlerde farklı farklı karakterlerle karşımıza çıkıyor. Ama her filmde farklı bir Fatih Artman görmemiz, o kadar önemli ki. Bu filmde de Adanalı bir zengin aile çocuğu Emirhan rolünde oldukça takdir edilesi cinsten… Ayrıca Devrim Yakut için, sinemanın “kahkaha annesi” demesem olmaz. Yer aldığı her filmde neşe kaynağı olan Yakut, bu filmde de tuhaf hareketleri ve gizemiyle Adanalı zengin ailenin hanımı Mükerrem olarak yine güldürüyor.

“Aile Arasında” rakiplerini güçlü mizahıyla kıskandırır cinsten. Kestime yollara sapmadan, komedinin basit yollarına sığınmadan namuslu bir komedi izleyeceksiniz. Gerçekten gülmeye ihtiyacınız varsa, keyif alarak kaliteli bir yerli yapım izlemek istiyorsanız, Aile Arasında sizi bekliyor. Rollerinde uyumlu oyuncular, renk, hareketlilik, aşk, arkadaşlık, umutlar ve neşe bir arada Aile Arasında ’da…

Deniz Ali Tatar

Daha Fazlasını Göster
 • En son Beyazperde eleştirileri

Yorumlar

 • tavsin
  bayıldım.
 • agokyolcu
  bir dakika bile sıkılmadım.
 • Arifkemal S.
  Hiç beğenmedim çöp .
 • Ahmet y.
  Hiç sıkılmadan izledim. Bol bol güldüm şiddetle tavsiye edilir. Başarılı.
 • merix_hp
  Senaryo bütünlüğü ve akıcılığı, oyunculuklar, müzikler tek kelimeyle mükemmel. Abartıya kaçmadan, karikatürize olmayan tatmin edici karakterlerle mizahın en temiz halini bize yansıtan bir çalışma olmuş. Tekrar tekrar açıp sıkılmadan izleyeceğimi düşünüyorum. On numara, beş yıldız.
 • oblomov
  Sıkılmadan izlenebilecek,insanı gülümseten ve en önemlisi günümüzde sırtını sadece seks ve argo kültürüne dayayan filmlerden senaryosu ,oyunculuklarıyla ayrılan yerli yapımlarımızdan.İzleyip hoca vakit geçirebilirsiniz(ailecek)
Yorumları göster
Back to Top