Beyazperdem
İlk Öpücük
BEYAZPERDE ELEŞTİRİSİ
3,0
Ortalama
İlk Öpücük

Büyük aşkınız başa sarıp durursa...

Burçin Aygün
Romantik komedi türünün her daim alıcısı fazla olur. Bundaki ana sebep cinsiyetiniz ne olursa olsun, yapımın kalitesine bağlı olmala birlikte, ciddi bir manevi tatmin sağlayabilmesidir. Tabii bu her film türüne ait genel geçer bir kuraldır ama kalbi biraz daha yumuşak olanlar için romantik komedinin yeri başkadır. Hele izleyeceğiniz yapım kaliteli, karakterleri ilgi çekici, oyuncuları çizgi üstü ve hikayesi sağlamsa. Bu örneklerden biri de, bazı eksiklerine rağmen bu hafta vizyona giren İlk Öpücük adlı uyarlama yapım.

İlk Öpücük aslında 2004 tarihli Hollywood işi 50 İlk Öpücük filminin yerli uyarlaması. Bundan 13 yıl önce vizyona giren ve türün başarılı temsilcilerinden biri olarak görülen proje, hem samimi üslubu hem de sağlam kadrosuyla akıllara kazındı. Çıplak Silah 33 1/3: Son HakaretAsabiyim ve Akıllı Ol gibi başarılı komedilerin yönetmeni Peter Segal'in yönettiği 50 İlk Öpücük'ün tabiri caizse Türkiye şubesi aslının yanında ne kadar kuvvetli?

Janranın gediklisi Adam Sandler ve Drew Barrymore'un yanısıra Dan Aykroyd gibi üstadların, Sean Astin ve Rob Schneider benzeri önemli simaların da kadroda yerini aldığı ABD işi romantik komedi sıcak tarzıyla akıllara yer etmişti. Hikaye bazında belki muazzam yenilikler sunmuyordu ancak Henry ve Lucy'nin hem absürd, hem de duygusal macerası bu tür serüvenlerden pek hoşlanmayanları bile kendine çekebildi. Bu haftanın vizyon filmlerinden İlk Öpücük ise üş aşağı beş yukarı aynı anlayışa sahip ve kaliteli oyuncularıyla sizi perdeye çekmeyi başarıyor. Bundaki en büyük pay ise yönetmen Murat Onbul'un bu hikayeyi nasıl anlatacağını iyi bilmesi.

Yerli televizyon tarihinin en büyük efsanelerinden biri olan Leyla ile Mecnun'un yönetmenlerinden biri olarak da tanınan Murat Onbul, Ulan İstanbul (ki yine başarılı bir TV dizisi idi) gibi yapımların ardından ilk uzun metraj sinema filmi ile gelmiş. Bu kez üst lige adımını atan yönetmen, ilk işinde geleceğe dair ilk mesajını da vermiş gibi. Her ne kadar karşımızda bir şaheser olmasa bile, izlenilebilirliği yüksek, eğlenceli ve yine kalpleri ısıtmayı başaran bir film var ve bundaki aslan paylarından biri de yönetmenin.

O çiçekten, bu çiçeğe uçup duran Hakan (Murat Yıldırım) aşktan çok günlük heyecanlarda arar mutluluğu. Diğer bir deyişle aşkı gerçek manada bulamamış, böyle bir kadınla bir türlü karşı karşıya gelememiştir. Günlerden bir gün hiç aklına gelmedik bir olay yaşar ve karşısında hayatının anlamı olarak göreceği birini, Bahar (Özge Gürel)'i bulur. Hem güzel, hem aklı başında, hoş bir kadındır Bahar. Hakan her zamanki taktikleri ile duruma el atar ancak beklediğini bulamaz. Şansını sonra da dener ancak bir gariplik olduğunu fark eder. Hoşlandığı kadın kendisini hatırlayamıyordur. Daha sonra ortaya çıkacaktır ki, Bahar geçirdiği bir kaza sebebiyle hafızasını kaybetmekte ve aynı güne yeniden uyanmaktadır. Her yeni sabah farklı bir şokla karşılaşmaması için babası Şehmuz bey de kaza gününü canlandırmaya devam eder. Hakan bu noktadan sonra büyük bir görevi üstlenir; her gün aynı kadını kendine aşık edecektir. Aşıktır!

Murat Yıldırım ve Özge Gürel karakterler için doğru seçim. İkilinin uyumu, Yıldırım'ın pek de güvenilesi olmayan karakterine olan egemenliği ve Gürel'in aynı güne sıkışıp kalmış Bahar'a kattığı "her güne yeni mutluluk" düsturu ilgi çekici. Ekibin diğer parlayan yıldızları ise, filmdeki süreleri fark etmeksizin usta birer tiyatrocu olan Cezmi Baskın ve Beyti Engin. Keza filmin zıpırı olan Necati rolündeki Hayrettin Karaoğuz'u da es geçmeyelim.

İlk Öpücük hem samimiyeti, hem de akıcılığı ile memnun etse de bazı noktalarda geride kalıyor. Örneğin daha geniş bir kitleye hitap etmek adına tercih edildiği görülen "artırılmış komedi seviyesi" bazı noktalarda sakil kalıyor. Daha doğrusu bu senaryo ve ekip için pek mantıklı durmayan, mecburiyeten eklenmiş espiriler ve her ne kadar başarılı olsa da Karaoğuz'un parlatılan sivriliği gibi. Yani aslında ağırlıklı olarak romantizm sularında gezinse daha doğru olacak anlatım tercihi, işin bazen ölçüsü kaçan komedisiyle dengeyi kaybetmiş.

İçim ısınsın, hem biraz duygulanayım hem de yüzüm gülsün diyorsanız, haftanın romantik komedi açığını kapatan İlk Öpücük sizler için oldukça doğru bir tercih.

burcinaygun@gmail.com
Daha Fazlasını Göster
  • En son Beyazperde eleştirileri

Yorumlar

Yorumları göster
Back to Top