Beyazperdem
Mutluluk Zamanı
BEYAZPERDE ELEŞTİRİSİ
3,0
Ortalama
Mutluluk Zamanı

Mutluluğun resmini çizebilir misin Mert?

Bu hafta yerli romantik komedi kontenjanından vizyona giren Mutluluk Zamanı, temsilcisi olduğu türün ögelerini yeterince barındıran ve hemen her sahnesinde dengeli biçimde yayabilen, ağırlıklı olarak kadın seyirciyi hedefleyen bir gişe filmi.

Karşımızda bir adet zengin, haliyle züppe, “mutluluk uzmanı” olduğunu iddia eden Mert karakteri, bir adet de entelektüel, heykeltıraş, kadın sanatçı, Ada var. Filmin çatı öyküsü, hayatta istediği her kadını elde edebileceğine inanan Mert'in, sert kayaya, Ada'ya çarpmasıyla birlikte dünyasının biraz şaşması ve beraberinde Ada'yı etkileme süreci üzerine kurulu. Hedefine yürürken de yanına olan bitenden habersiz Ada'nın abisi Tarık'ı katan Mert, hem onu hem kendisini dönüştürdüğü yeni bir yola giriyor. Bu anlamda öyküsünü fazla dağıtmadan derlitoplu ilerleyen film, romantizmi Mert-Ada çiftine, komediyi ise özellikle Tarık karakterine yüklüyor. Romantik-komedi türü açısından doğru bir formül işleyen yapım, diğer yan karakterleri ise maalesef yüzeysel ve etkisiz bırakıyor.

En başında açıkça belirtmek isterim ki Barış Arduç ve Elçin Sangu ikilisinin televizyon işi olan Kiralık Aşk dizisini hiç seyretmedim; dolayısıyla “tv ekranındaki uyumu, beyazperdeye de taşımışlar” gibi beylik çıkarımlarda bulunamayacağım. Bu enerji/elektrik karşılaştırmasını dizinin sıkı hayran kitlesine devrediyorum. Fakat birbirine önünde sonunda aşık olacak bir çift açısından öykünün yükünü sırtladıklarını ifade edebilirim. Barış Arduç canlandırdığı modern zaman mutluluk uzmanı karakteri Mert ile son dönemin bu popüler 'mesleğine' - senaryonun izin verdiği ölçüde- yer yer eleştiri getirmekten geri kalmıyor. “Mutluluk nerede, nasıl ulaşılır?” vb. felsefi derinliği olan sorulara Mert'in verdiği cevaplar aslında bir NLP kitabının özetinden ileri gitmezken, karakterin gerçek mutluluk hissine dair olan aydınlanması ise finale saklanıyor. Heykeltıraş, kültürlü hatta üniversitede öğretim görevlisi olan Ada ise erkeklerden ağzı ciddi biçimde yanmış, hayatını abisinin mutluluğuna adamış genç bir kadın. Mert'in kolay kolay başından savamayacağını, hatta yavaş yavaş ondan hoşlandığını anlayan Ada'yı Elçin Sangu senaryodan beklenildiği düzeyde canlandırmayı başarıyor ama sürprizli bir karakter değil.

Öte yandan filmin gizli silahı leziz bir oyunculuk ortaya koyan Cengiz Bozkurt! Çekingen, içine kapanık, 'görünmeyen adam' Tarık'tan, özgüveni tavan yapan yeni Tarık'a geçiş sürecini hem çok keyif alarak canlandırdığı, hem de seyirciyi eğlendirmek istediği çok belli Bozkurt'un. Tüm değişimine rağmen yüreği aynı saflıkta kalan Tarık, aslında gerçekten yolda yanından geçtiğimiz, kahve sırasında arkasında durduğumuz ama fark edilmeyen binlerce insandan sadece biri. Başkası hakkında kötü düşünmeden önce iyi niyet çerçevesinden bakan insanları, sosyal medya ağızıyla söylersek “eziklemenin” popüler ve makbul olduğu günümüzde, Tarık karakteri filmin en aklı başında tespiti; onu komikleştirerek sevdirmeyi başaran ise Cengiz Bozkurt; nam-ı diğer Erdal Bakkal... Bozkurt beyazperdede ister komedi, ister dram ya da macera daha da çok karaktere hayat versin, biz de seyretmeye doyamayalım... Sonuç olarak, yönetmen Şenol Sönmez'in 10 yılı devirmiş olan televizyon kariyerinin estetiğini ve görsel parlaklığını beyazperdeye taşıyan Mutluluk Zamanı, pastel tonları, bol bol İstanbul manzarası ve de romantik müzik seçimleriyle Barış Arduç-Elçin Sangu fan kitlesini bu hafta sonu ziyadesiyle mutlu edecek bir yapım. Eh erkeklerin de alması gereken dersler yok değil...
Daha Fazlasını Göster
 • En son Beyazperde eleştirileri

Yorumlar

 • Sultan G.
  Mutluluk Zamanı filmi özellikle bel altı espri ve küfür olmadan yüzünde bir tebessüm belirmesini istiyenlerin tercih edeceği bir film. Başrol oyuncularının arasındaki kimya ise son zamanlarda pek rastlanmayan bir unsur. Görsel ve müzik seçimi olarak da oldukça başarılı.
 • Gamze A.
  Cok iyi hem aksiyon sahneleri hem komik hem romantik gidin bence
 • Rengarenk
  Aksiyon, komedi ve aşk.. Sıkılmadan, zamanın nasıl geçtiğini anlamadan izleyebileceğiniz çok güzel bir film..
 • Meral T.
  berbat bi film olmuş. ömer aynı ömer defne aynı defne. bence dizi bittiğinde tadında bırakmalılardı. Barış ömer dışında başka bir rol oynayamaz bence. ona programlanmış gibi... yani BERBAT..
 • Zaruhi A.
  harika bir filim olmuş çok güzel elçin barışın uyumu zaten tartışılmaz cengiz bey yüzünüz mutluluk verip dışarı çıkacaksınız iki kere gittim ...
 • Rengarenk
  Her olumlu yorumu karaladığınıza göre, abartan ben değil , siz oluyorsunuz.
 • Rengarenk
  Sanırım siz bu ince işlerden daha iyi anlıyorsunuz. Benimki sadece emeğe saygı, yolun başında olan iki güzel insana destek. Öncelikle filmdeki İstanbul manzara çekimleri, road off sahneleri, hız motoru sahneleri çok renkli ve yapılan müzikler harika...Cengiz Bey komedi kısmında oldukça başarılı.. Komedi denilince bel altı espriler ve abartılan karakterlerse, benim komedi anlayışım sizinkinden oldukça farklı o zaman.. Elçin Sangu ile Barış Arduç uyumundan ve kendilerine has özel bir çekicilikleri var.Kalp gözünüzle bakarsanız görürsünüz.. Ben izlerken hem çok güldüm, hem çok duygulandım ve mutlu olarak ayrıldım salondan..
 • Rengarenk
  Herkes sizinle aynı fikirde olmayabilir..İnsanların zekasını bu filmle mi sorgulayacaksınız???Ben de buna gülerim ancak😂😂😂
 • Rengarenk
  Siz bu işten bayağı döner yiyip ayran içmişsiniz anlaşılan...Şereften yoksun olmak, satılık benlik...Bunlar oldukça ağır ithamlar...Öncelikle üslubunuzu biraz değiştirmeniz gerekiyor sanırım...
 • Rengarenk
  Pardon ama bu dediklerinizi yazan sizsiniz..Ben size böyle bir ithamda bulunmadım ki..
 • Rengarenk
  Kaç para sıkıştırdılar elinize diyen sizsiniz.Asıl siz itham ediyorsunuz farkındaysanız ve konuyu nerelere getirdiniz..Ben hakaret ettiğinizi de söylemedim.Sadece üslubunuzun hoş olmadığını yazdım.
 • Rengarenk
  Sizin yorumunuzdaki ifadeyi alıntıladım.O kelimeleri sizin için kullanmadım ki..Yorum yazan biri olarak ben de sizin itham ettiğiniz kişiler arasında olmuş oluyorum diye belirtmek için..Lütfen bir kez daha okuyun.Ben size hakaret etmedim.Üslubunuz hoş olnadığını belirttim sadece..Benim adımın altına "kaç para sıkıştırdılar elnize" yazan sizsiniz.
 • Rengarenk
  Siz nasıl isterseniz öyle yapabilirsiniz.Ben de ekran görüntülerini aldım. Teşekkür ediyorum kendimi sağlama almamı belirttiğiniz için.. İyi akşamlar...
 • Sevil D.
  Siz niye herkese aynı soruyu soruyorsunuz filme giden yorum yazan insanlara kaç para aldınız ne demek.
 • Sevil D.
  Hayır her iyi yoruma aynı soru. Filme gidenler keyifleri için gitmiş siz niye illa arkasında art niyet arıyorsunuz. Canınız öyle istiyor deyip herkese yorum yazıyorsunuz. Bırakın kim neyi seviyorsa yorumunu ona göre yapsın siz hakaret ediyorsunuz.
Yorumları göster
Back to Top