Filmleri oyla!
Beyazperdem
  Hangi Kadın
  BEYAZPERDE ELEŞTİRİSİ
  3,0
  Ortalama
  Hangi Kadın

  Sanalda kaldım, çıkamıyorum!

  Banu Bozdemir

  Celle que Vous Croyez / Hangi KadınSafy Nebbou elinden çıkma gerçek ve sanal dünyanın birbirine karışımını anlatan kimi zaman gerilimli, kimi zaman mizahi yanları da olan bir dram. Film aslında günümüzün vebası haline gelmiş bir sorunsala elini uzatıyor. Bu kez kahramanımız ya da kahramanlarımız sosyal medyanın kölesi olmuş gençler değil, 50 yaşında iki çocuklu bir akademisyen bir kadın! Böyle söyleyince aslında sosyal medyanın etki alanı ortaya çıkıyor: Sınırsızlık!

  Tabii film sadece sanal dünyanın sahteliğini kullanan orta yaşlı bir kadını hedefine almıyor, onu genç bir sevgili denetimiyle de taçlandırıyor. Birkaç yıl evvel izlediğimiz Lethal Seduction / Ölümcül Cazibe filminde genç sevgilisi olan orta yaşlı bir kadının yapabileceklerini deneyimlemiştik. Oradaki amaç kontrol değil, elde tutmaya yönelikti. Ama insanın kontrolü kaybedince yapabileceği şeyleri göstermek adına benzerlikleri olduğunu söylemek mümkün!

  Burada kahramanımız Juliette Binoche’un hayat verdiği Claire. Claire ayrıldığı genç sevgilisini sosyal medya üzerinden gözetlemek için sahte bir hesap açıyor ve hesabı genç yeğeninin fotoğraflarıyla donatıyor. Genç ve güzel bir kadın olan yeğeninin kişiliğine giren Claire, sevgilisinin en yakın arkadaşı Alex’le arkadaş olunca birden olayın boyutu değişiyor. Ava çıkarken avlandığını söylemek mümkün! Tabii filmin abartı damarı da bu anlamda tam gaz işliyor. Alex’le başlayan yazışmalar sanalın dışına çıkma isteği gösterince Claire gerçek dünyanın duvarlarına tosluyor!

  Film, yazar Camille Laurens’in kitabından uyarlama! Film iki ya da çoklu sonla kaşımıza çıkıyor diyebiliriz. Gerçek ve alternatif. Ya da hangisi gerçek hangisi Claire’in vicdanını rahatlatacak denli iyi! Görüşmeden, görüşemeden bir aşkı sonlandırmak ne kadar tatmin edici! Her / Aşk filmi bir ses aşkıydı, bu da aslında öyle! Sesle varılabilecek duygusal zirve boyutu neresidir? Dediğim gibi film bu anlamda sınır tanımıyor ve Claire’i bir güzel köşeye sıkıştırmaktan geri kalmıyor. Tabii eski sevgilinin, Alex ve  doktorun hep beraber Claire’i kendine getirme planları da alternatif sonlar süzgecinde yerini alıyor!

  Sosyal medyada tanışıp gerçekten görüşemedikleri için intihar eden var mıdır bilinmez ama gerçek kimliğin erozyona uğramasına sebep olduğu aşikar! Zira Claire büründüğü 23 yaşın tepkilerini vermeye başlıyor gerçek hayatta. Giyim kuşam, hareketler ve duygular da o anlamda genç enerjisiyle doluyor. Ve geri dönüş etkisi tam bir şokla oluyor. Belki bu kadar alternatif, yedek sonlar sunmasaydı daha anlaşılır olabilecekti ama Claire’i karıştıracakken bizi de karıştırmayı seçiyor film. Ve en sonunda bile şansını zorlamaya devam etmesi iflah olmazlığın hanesine yazılıyor.

  Juliette Binoche yine çok başarılı, kuşatmasız bir oyunculukla karşımızda. Onu izlemekten keyif alanlar bu filmi her şekilde tercih edebilir.

   

  twitter.com/banubozdemir

   

  Daha Fazlasını Göster
  • En son Beyazperde eleştirileri

  Yorumlar

  Yorumları göster
  Back to Top