Filmleri oyla!
Beyazperdem
  Arkadaşımın Aşkı
  BEYAZPERDE ELEŞTİRİSİ
  2,5
  Geçer
  Arkadaşımın Aşkı

  Arkadaşımın aşkı, benim hayalim!

  Banu Bozdemir

  Amoureux de Ma Femme / Arkadaşımın Aşkı filmi Daniel Auteuil’in yönettiği bir Fransız romantik komedisi. Daniel Auteuil aynı zamanda Gerard Depardieu ile başrolü paylaşıyor diyebiliriz ama rolün büyüğü kendisinde! Filmimiz sabun köpüğü kıvamında, uçuş uçuş bir film, hatta Auteuil’n ellerinden çıkmasa neden çekildiği bile sorgulanası bir film!

  Gerçekle hayallerin birbirinin içine geçtiği, bir adamın fantezilerinin sürekli önümüze geldiği filmde, genç bir kadından etkilenen evli bir adamın hayalleri ve hezeyanları arasında gidip geliyoruz. Tabii işin film için garip tarafı olarak sunulan ise adamın hoşlandığı kadının, adamın en yakın arkadaşının sevgilisi olması! İşin başına dönersek, editör olan Daniel ve lise öğretmeni karısının gayet oturmuş, sağlıklı bir ilişki ve hayatları olduğunu görüyoruz. Sonra Daniel, uzun zamandır görmediği Patrick ile karşılaşıyor. Onu ve sevgilisini yemeğe davet ediyor. Ama Daniel’in karısı bu davet karşısında küplere biniyor, çünkü Patrick’in boşandığı kadın yani eski karısı onun en yakın arkadaşı!

  Neredeyse bir gecede başlayıp biten bir hayaller denizinde boğuluyoruz! Daniel, Emma’ya olan ilgisini belli edip hayallere dalınca, karısı Isabelle kocasında bir farklılık olduğunu anlıyor, Patrick’in anlayıp anlamadığından emin değiliz ama!  Emma’yı seksi bulan ve onunla sürekli kaçma, birlikte olma fantezileri kuran Daniel, filmin sonunda doğru yolu buluyor mu bilinmez ama Emma’nın bulduğu kesin! Filmden herhangi bir önerme, çıkarım beklemeden izlerseniz az da olsa keyif almanız olası ama usta oyuncuyu bu filmde yönetmen olarak bulmanın hiçbir artı değeri yok!


  Tabii filmde dikkat çekilmesi gereken bir nokta da İsabelle’in Emma’yı sürekli aşağılaması, basit bir kadın olarak anması. Mesela Patrick Emma’yla barda tanıştıklarını söylediğinde, İsabelle’in kafasında erkek avcısı bir Emma canlanıyor. Kocasının da bu güzel İspanyol dilberinden etkilendiğini görünce eleştirilerin ve aşağılamaların dozu artıyor, ona verdiği yedek elbise bile bunun göstergesi!  Onu seksilikten uzaklaştırıp basitleştirmek! Tabii Fransız aksanından hoşlananlar, Fransız komedisine sempati duyanlar izleyebilir. Bir de oyuncuların hayranları. Ben Gerard Depardieu hayranı olarak daha fazla görmek isterdim kendisini ama maalesef yardımcı rolde kalmış!


  Arkadaşımın Aşkı sonuçta platonik bir hayal etme hikayesi olarak karşımıza çıkıyor ve birtakım hayallerden sonra gerçeğe ulaşılıp tamamlanıyor. Şöyle uçuş uçuş bir romantik komedi izlemek isterseniz buyrun!

   

  twitter.com/banubozdemir


   

  Daha Fazlasını Göster
  • En son Beyazperde eleştirileri

  Yorumlar

  Yorumları göster
  Back to Top