Filmleri oyla!
Beyazperdem
  Eurovision Şarkı Yarışması: Fire Saga'nın Hikâyesi
  BEYAZPERDE ELEŞTİRİSİ
  4,0
  Çok İyi
  Eurovision Şarkı Yarışması: Fire Saga'nın Hikâyesi

  Bu yıl Eurovision'a Fire Saga ile Katılıyoruz!

  Murat Tolga Şen

  Eurovision Song Contest: The Story of Fire Saga... Bu uzun isimli tuhaf Will Ferrel komedisi nihayet Netflix üzerinden izlenebilir. “Nihayet” diyorum çünkü pandemi yüzünden yayın planı değişti ve gösterilmesi gecikti. Oldukça absürt bölümlere sahip ancak özünde bir büyüme, yoldaşlık ve aidiyet hikayesi içeren ve romantik bir komedi olmayı da ihmal etmeyen film, izleyeni pişman etmeyecek türden keyifli bir iş. 

  Eurovision bizim için hassas bir konu, zira yarışmayla inişli çıkışlı bir ilişki yaşayan bir toplumuz. Türkiye defalarca Eurovision’da yarıştı. Çetin Alp ile sıfır çektiğimiz de oldu Sertap Erener ile birinci olduğumuz da ama Eurovision bizim için artık bir nostalji duygusu kaynağı çünkü 2013’ten bu yana, oylama sistemini bahane ederek yarışmaya katılmıyoruz çünkü büyüklerimiz öyle uygun görüyor! Bunun aslında bir bahane olduğunu hepimiz biliyoruz ama ne fayda...

  Eurovision’dan yüzlerce film öyküsü çıkacağı muhakkak ama Will Ferrell, Fire Saga adındaki İzlandalı kurgu bir müzik grubunu, kendi komedi tarzına uygun düşecek bir hikayeye, gerçek yarışmanın içerdiği milliyetçi, rekabetçi aromaları da ihmal etmeden yerleştiriyor. Eurovision konulu bir Amerikan komedisi izlemek tuhaf gibi görünüyor ancak Will Ferrell’ın yarışmaya özel bir ilgisi var ve bu yarışmaya katılan (ya da bizim gibi katılmayı özleyen) tüm ülkelerde izlenebilecek bir Netflix işi... Yarışmanın sınırları Avrupa’yı çoktan aştı, kim bilir belki de bu film yüzünden ABD’yi bile yarışırken görebilir ve tıpkı İngiltere gibi politik nedenlerle sıfır çekmesini izleyebiliriz.

  Fire Saga’nın hikayesi kitsch bir komedi. Eurovision zaten bunun için gerekli malzemeyi veriyor. Tuhaf makyajlar, abartılı sahne şovları, milliyetçi duygularla yükselen bir hezeyan... Bunu alıp biraz daha köpürttüğünüzde komedi kendiliğinden ortaya çıkıyor zaten. Filmin başında Fire Saga’nın seslendirdiği “Volcano Man” şarkısında hikayenin tonu belirleniyor. Gerçekten de Eurovision böyle bir şey!


  Fire Saga’nın, soğuk, küçük bir kasabada çıkışla Mystery, Alaska (1993) ya da kimsenin şans tanımadığı bir ekibin başarı hikayesiyle Cool Runnings’i (1993) hatırlatan komedi bahanesi bir hikayesi var ama Eurovison’a meraklı olanlar için bu film zamanla bir külte dönüşecek. Bunu iddia etmemi sağlayan ise Rus şarkıcının evinde verdiği parti sekansı.. Eurovision Şarkı Yarışması'nda yarışmış birçok farklı yıldan şarkıcı bu sekansta görülebiliyor. John Lundvik (İsveç 2019), Anna Odobescu (Moldova 2019), Bilal Hassani (Fransa 2019), Loreen (2012 yılı birincisi, İsveç), Jessy Matador (Fransa 2010), Alexander Rybak (2009 yılı birincisi ve 2018 temsilcisi, Norveç), Camala (2016 yılı birincisi, Ukrayna), Elina Nechayeva (Estonya 2018), Conchita Wurst (2014 yılı birincisi, Avusturya), Netta Barzilai (2018 yılı birincisi, İsrail)... Şık bir numara, Eurovision cahili bir izleyici için bile keyifli bir sekans ama yarışmanın sıkı takipçileri için adeta kutsal kadeh!

  Will Ferrel filmi 123 dakika yerine 100 dakikada paketleyebilse daha da dinamik ve eğlenceli bir seyire yol açabilirmiş. Gelişme kısmında sarkan hikaye finalde toplanıyor ve romantik komedi izleyicisine ödül gibi bir sekansla sonlanıyor. Aşıklar kavuşmuş, küsler barışmış, daha ne olsun! Şunu da yazmak isterim; filmin giriş kısmının çekildiği, İzlanda’nın 2200 nüfuslu Hüsavik kasabası görüntü yönetmeninin işini kolaylaştırmış. Karadeniz’e çıkan sinemacılarımız gibi kamera nereye dönse müthiş bir görüntü yakalıyor. 

  Son cümle; Pierce Brosnan bu filmle Hollywood’un en yakışıklı yaşlanan aktörü olduğunu ispatlıyor. İyi seyirler...

  Daha Fazlasını Göster
  • En son Beyazperde eleştirileri

  Yorumlar

  Yorumları göster
  Back to Top