Filmleri oyla!
Beyazperdem
  Bizim İçin Şampiyon
  BEYAZPERDE ELEŞTİRİSİ
  3,5
  İyi
  Bizim İçin Şampiyon

  Bazen atın koşması için susmak lazım!

  Banu Bozdemir

  Büyük yapımlarla her geçen gün şenlenen ve belli bir ivmeyi yakalayan sinemamız için olmadık açıklar aramak yerine yapılanı takdir etme yönünde bir tavır içindeyim. Ahmet Katıksız imzalı Şampiyon (Bizim İçin) da bunlardan biri. At yarışına ilgisi olanların daha fazla sevip sahipleneceği film bizim gibi olayın dışında kalanlar içinde bir hayli iddialı ve duygusal sahneler taşıyor. Bir kere gerçek bir yaşam öyküsü. Jokey Halis Karataş kadar ünlü olan atı Bold Pilot’un büyük başarısını, muhteşem uyumunu konu alırken, bir yandan da patronu Özdemir Atman’ın kızı Begüm Atman’la olan cesaret verici aşklarını konu ediniyor. Senaryo birtakım girizgahları iyi hesaplayarak yazılmış. Sürekli heyecanı, umudu, sevgiyi canlı tutarak, seyircinin filmden umudunu kesmemesine gayret ediyor, hatta toplumsal olarak umut etmenin, birlikte hareket etmenin yollarını bir kez daha hatırlatıcı davranıyor. Filmi izlerken filmin kişisel bir gayretle ama toplumsal bir heyecanı sırtlanmak üzere yola çıktığını hissediyoruz. Filmin tabii ki tekrarladığı anlar, duygusal olarak seyirciyi vurmaya çalıştığı yerler var ama bu üçlü arasında gelişen aşk ve dostluk hikayesinin birçok insana iyi geleceğini düşünüyorum.


  Filmde özellikle koşu sahneleri, Bold Pilot’un inatlaştığı ve bir anda uysal bir hayvana dönüştüğü sahneler gayet iyi kotarılmış. Bold Pilot’ı oğlu Ganesh de dahil olmak üzere beş farklı at canlandırmış. Atlar arasındaki uyum da gayet iyi yakalandığı için o değişimler bize yansımadan halledilmiş. Filmi izlerken iki şeye odaklandım diyebilirim. İlki Bold Pilot’a verilen değere. Onun adeta bir karakter olarak sunulması, acısı ve tatlısıyla önümüze getirilmesi iyi bir dostluk timsali olarak karşımıza çıkıyor. Bir diğeri de kendisinden önceki Mümin Çılgın’ın Halis Karataş’a gösterdiği olumlu ve yol açıcı tavırlar ki; genelde bu tarz yerine geçme durumları büyük çatışmalara, ayak kaydırmalara sebep olur. Buradan yola çıkarak diyebiliriz ki; film çatışmadan uzak, bir sevgi ve azim filmi havası yakalamaya çalışıyor. Ve bunu da bile isteye başarıyor.


  Disney filmleri tadında sıkça karşılaştığımız at temalı filmler bir hayli fazla sinema sahnesinde. Hatta dört yıl önce izlediğimiz Seabiscuit / Zafer Yolu’na benzettiğim filmde belki biraz dönemin ruhu eksik kalıyor. Zira Zafer Yolu Amerika’nın 1910 yılında yaşadığı ekonomik buhranı ve karakteri etkileyen yanlarını gayet güzel işliyordu. Burada Karataş’ın da arka plan bir hikayesi var elbet. Yoksul bir ailenin çocuğu, abisinin at sırtında hayatını kaybettiği, bu tutkusu yüzünden babasının onu da evlatlıktan reddettiği bir genç adam. Bununla birlikte anlayışlı bir patronun babacanlığı var Karataş’ın başarısında, kızına aşık olmasında bile bu yumuşak adamın payı, anlayışlı ruh hali var diyebiliriz.  Patronun atlara tutkun hasta kızının naifliği filmin zengin kız/ fakir aşkı yönünü yok ediyor, onları bir azim hikayesinin kenarında bir araya getiriyor. Ve bu tutkuyu sonuna kadar iddialı ve tutarlı bir şekilde sürüklüyor.


  Filmin cümlesi şu; bazı yarışlara insan bir gün mutlaka kaybedeceğini bile bile katılır. Film en arka sıralardan, son dakika atakları yaparak öne geçen Bold Pilot’ı o dönemin insanlarının ruh haliyle bu şekilde uzlaştırıyor, onlara toplumsal olarak bir atılım ve katılım ruhu sunuyor.


  Şampiyon dediğim gibi seyir gücü yüksek, yarış sahnelerinin iyi kotarıldığı, iyi çerçevelerle ve renk kullanımıyla bir başarı ve umut filmi olduğunun altını ince ince çiziyor. O zaman bir jokey, bir at ve bir hasta genç kız etrafında şekillenen bu filmi gönül rahatlığıyla izleyin derim. Ekin Koç ve Farah Zeynep Abdullah da iyi bir uyum yakalamış. Eeee bazen atın koşması için susmak lazım!


  twitter.com/banubozdemir

  Daha Fazlasını Göster
  • En son Beyazperde eleştirileri

  Yorumlar

  • filmsevici
   Filmi henüz izlemedim ama kıyasladığınız Müslüm'ü izledim. Bence Müslüm, sevenlerinin çok olması, iyi bir reklam kampanyası ve sosyal medyada bahsi sıklıkla geçtiği için çok izlenir bir film olmuştur. Ben de aynı nedenlerden izlemiştim. Olaya cahil kalmamak için. İyi de olmuş. Bakın yeri geldi hakkında konuşabiliyorum.Müslüm filminin özellikle gerçekciliğine dem vurdukları için söylemeliyim ki bu açıdan sınıfta kalmış. Nerede Bohemian Rapsody'de Freddie Mercury ve Rocketman'de Elton John gerçekçiliği? Yakın tarihli oldukları için bunları örnek veriyorum. Kuşkusuz Hollywood - Türk Sineması kıyaslaması yapmıyorum. Yapmayı aklımdan bile geçiremem. Büyük haksızlık olur. Ama en azından senaryo ve işleyiş bakımından karşılaştırabilirim. Müslüm sizce yeterince gerçekleri anlatıyor muydu? Yani filmde hiç, uzağından yakınından tütün haricindeki her hangi bir kötü alışkanlıktan (elimden geldiğince hafifleterek yazmaya çalıştım) bahsedilmiş mi?Sonuç itibarı ile kıyaslama yaptığınız film Türk Sinemasının en değil iddialı bile sayılmayacak filmlerinden biri olarak raflarda yerini almıştır.Yukarıdaki yazdıklarımın yeri burası değil, biliyorum ama okurken aklıma gelenleri yazmak istedim, hepsi bu...
  • Kivanç B
   Bu film Aslı Gibidir filminden daha kötüymüş arkadaşlar Beyazperde öyle diyor. Rica ediyorum iki filmede gidin ve farkı siz de yazın. Türk sineması kimler tarafından, ne sebeple yönlendiriliyor hep beraber görelim.
  • Zafer
   Hayatımda izlediğim en iyi türk filmi ayla diye düşünürdüm...bu film bence her yönüyle kusursuz film..mutlaka izleyin..
  • Arzu K
   Güzel bi film olmus .izleyebilirsiniz
  • Eray H
   Hiç sıkılmadan defalarca izleyebilirim. Mükemmel bir film olmuş.
  • Yaseminozgun73
   hakettiği değeri bulacağına eminim.oyuncular çok doğru seçilmiş,hissi tamamen izleyiciye aktarıyor ve kendinizi filmin içinde buluyorsunuz.emeği geçen herkese helal olsun.5* dan fazlasını hakediyor bence.
  • Banu A
   5 yıldızı hakediyor. Neden vermeye korkuyorsunuz ki. Bugüne kadar izlediğim en iyi filmlerdenbiriydi. En Türk filmlerinden biriydi demiyorum dikkat ederseniz...
  • Sefa A
   Filmden şimdi çıktım.en iyi filmlerden biri.duygular izleyiciye çok iyi geçiyor.ask,sevgi, mücadele,kararlılık,umut ve daha fazlası.unutamayacaginiz filmlerde olacak
  • şampiyon
   o kadar çok film izledim ama beni içten bu kadar etkileyen bir film olmadı . Resmen yarişlara ben katılmış gıbıydım .
  • Rhaegar
   ''Bazı yarışlara insan bir gün mutlaka kaybedeceğini bile bile katılır.''Türk Sinema tarihinin en iddialı yapımlarından birisi, rakibi olan Müslüm'den daha kaliteli ve özgün bir yapım bence, Halis ve Begümün aşkını Boldy ile bağ kurması, Halis ve Boldy'nin Begüm için koşup Gazi koşusunda rekor kırması, Enternasyonel Boğaziçi Koşusu'nu kazanan ilk Türk Jokey ve ilk Türk Yarış Atı olması. Anlatılması zor bir film, insanların gidip yaşaması gerekli. Bunun gibi yapımlar görmek dileği ile.
  • Sedef G.
   Harika bir filmdi herkesin gitmesini tavsiye ederim
  • Menderes N
   Gençliğimde duyduğum iki isim, Boldy ve Halis. Hiç yarışlarla alakam olmamasına rağmen at yarışı filmlerini çok seviyorum. Bu kadar güzel bir çıkacağını da tahmin etmezdim. İnanılmaz derecede beğendim filmi. Umarım film, hakkettiği değeri görür.
  • merve
   Eve gelir gelmez yorum yapmak için beyazperde'yi açtıran bir film. Hiç düşünmeden gidin. Arkadaşımın ricası üzerine girdim böyle bir beklentim yoktu.Film bittiğinde salonda hıçkırık sesleri hakimdi, ağlamadan duramayacağınız sahneler var. Oyunculuklar mükemmel.. Gerçek bir hayat hikayesi olması da cabası. Bu filme nasıl bir iltifat yapılabilir bilmiyorum bile. At yarışlarının yapıldığı sahnelerde, sanki kupon yapmışsınız ve bunu yaşıyorsunuz hissi de cabası. Ekin Koç ve Farah Zeynep Abdullah oyunculukları göz kamaştırıyordu!
  Yorumları göster
  Back to Top